Jak i dlaczego impregnować drewno?

Jak i dlaczego impregnować drewno?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Drewno jest surowcem naturalnym. Nic więc dziwnego, że z biegiem lat, pod wpływem działania czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, słońce, owady oraz grzyby, zaczyna niszczeć. Na spowolnienie tego procesu wpływ ma impregnacja. Dzięki niej możemy wykorzystywać drewno w celach budowlanych.

Czym jest impregnacja drewna?

Impregnacja polega na nasycenie drewna specjalnym środkiem, który ma za zadanie ochronić je przed działaniem czynników zewnętrznych, zarówno fizycznych, jak i biologicznych. Impregnację drewna stosowano już w starożytnym Egipcie, kiedy to nasączano materiał olejkiem cedrowym, by dłużej zachowało lepszy wygląd. Później do ochrony drewna zaczęto stosować przetwory smoły drzewnej i węgla kamiennego. Dziś na rynku mamy szeroki dostęp do profesjonalnych środków, bazujących na specjalnych mieszankach żywic. Są one o wiele bardziej skuteczne i dają więcej możliwości. Wysokiej jakości produkty do impregnacji drewna znajdziesz na https://www.farbydodrewna.pl/farby-do-drewna-na-zewnatrz/impregnaty/impregnaty-do-drewna

Rodzaje impregnacji drewna

Impregnacja powierzchniowa drewna może być wykonywana na trzy sposoby: głęboki, ciśnieniowo-próżniowy i powierzchniowy. Pierwszy z nich polega na nasyceniu drewna środkiem grzybobójczym do głębokości powyżej 10 mm. W tym celu przeprowadza się kąpiel drewna w kadziach, wannach lub basenach. Sposób ten wykorzystuje się do impregnacji np. drewna konstrukcyjnego.

Impregnacja ciśnieniowo-próżniowa wykonywana jest w warunkach przemysłowych. Środek impregnujący wprowadza się do drewna pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki temu uzyskujemy zabezpieczone drewno służące np. do budowy palisad ogrodowych.

Najczęściej stosuje się jednak metodę impregnacji powierzchniowej. Można wykonywać ją nawet na drewnie zabezpieczonym w inny sposób, by uzupełnić ochronę lub ją odnowić.

Zalety impregnacji drewna

Kluczową zaletą impregnacji drewna jest przede wszystkim przedłużenie jego trwałości. Drewno zachowuje swój niezmieniony wygląd, nie musimy obawiać się sinizny lub pleśni. Niestraszne jest również działanie czynników atmosferycznych, takich jak śnieg, słońce oraz deszcz. Impregnacja pozwala na całkowite odmienienie drewnianych mebli, altany, czy innego rodzaju konstrukcji. Wszystko dzięki preparatom dostępnym w wielu modnych kolorach.

Skuteczna impregnacja drewna

Skuteczna impregnacja drewna polega na głębokim przesyceniu drewna środkiem impregnującym. Znaczenie ma więc jakość używanego produktu, metoda oraz wilgotność drewna. Istotny jest także gatunek, a konkretnie stopień twardości. Przed przystąpieniem do impregnacji, warto sprawdzić, do czego przeznaczony jest dany impregnat. Na trwałość wpływa również sposób używania zabezpieczonego drewna.

Jak nakładać impregnat?

Impregnat można aplikować na dwa sposoby: za pomocą pędzla lub wałka oraz metodą natryskową, przy pomocy specjalnego urządzenia. Malowanie ręczne jest o wiele bardziej dokładne, jednak również bardziej czasochłonne. Przy większych powierzchniach o wiele lepiej sprawdzi się urządzenie, rozprowadzające impregnat natryskowo.

Fot.: Paula/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Obrazy – prosty sposób na dekorację wnętrz
Obrazy – prosty sposób na dekorację wnętrz
Dekorowanie wnętrz wymaga bardzo dużo kreatywności oraz wysiłku intelektualnego. Wykorzystanie dzieł sztuki to prosty i bardzo efektowny sposób na ozdobienie każdego pokoju. Zobacz, jak zaaranżować obrazy w wystroju swojego domu.
Funkcjonalny projekt kuchni – 4 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć
Funkcjonalny projekt kuchni – 4 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć
Mamy dla Ciebie szereg praktycznych porad, dzięki którym uda Ci się stworzyć ergonomiczną, przyjazną domownikom przestrzeń.
Jak wybrać idealne obrazy na płótnie, które odmienią twój salon?
Jak wybrać idealne obrazy na płótnie, które odmienią twój salon?
Sprawdź, jakie obrazy na płótnie warto wybrać do swojego salonu, żeby stworzyć niepowtarzalny i stylowy wystrój. Odnośnik do piękna i harmonii w twoim domu.
Ostatnie wpisy