Jak naostrzyć nóż? Ostrzałki do noży

Jak naostrzyć nóż? Ostrzałki do noży
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każde ostrze tępi się z biegiem czasu. Twój nóż nie jest już taki ostry jak od razu po zakupie? Sprawdź, jakich ostrzałek możesz użyć, aby przywrócić mu jego dawną świetność!

Z biegiem czasu ostrze naturalnie ulega stępieniu. Aby nóż ponownie był funkcjonalny, wystarczy zainwestować w specjalne ostrzałki. Każdy nóż ostrzy się inaczej, dlatego najlepiej stosować się do zaleceń producenta, aby otrzymać najlepszy efekt. Choć istnieje wiele metod, które pomogą w przypadku braku ostrzałki, najlepszym sposobem będzie użycie profesjonalnego urządzenia.

Zasady ostrzenia noży

Na początku warto odpowiednio przygotować się do ostrzenia noży. Na rynku istnieje szeroki wybór produktów, które sprawdzą się w przypadku różnych akcesoriów kuchennych. Aby skutecznie naostrzyć nóż, trzeba dobrać do niego odpowiednią ostrzałkę. Przy jej pomocy ostrzenie noża będzie łatwym i szybkim zadaniem. Wystarczy wziąć pod uwagę rodzaj ostrza, stopień zużycia, a następnie na podstawie tych informacji dobrać odpowiedni model. Samo ostrzenie jest stosunkowo łatwe i intuicyjne.

Noże ostrzy się „pod włos” – należy zacząć od krawędzi tnącej przy rękojeści, a później przejść do czubka. Wbrew powszechnemu przekonaniu, do ostrzenia nie należy używać zbyt dużo siły, aby nie złamać noża. Czynność należy powtórzyć z jednej i drugiej strony. Ostrzałki powinny mieć różną gradację, aby maksymalnie naostrzyć nóż.

Rodzaje ostrzałek do noży

Pod słowem ostrzałka do noży kryje się wiele różnych narzędzi. Choć mają one dokładnie takie samo zastosowanie, różnią się sposobem użycia oraz sposobem wykonania. Dzięki temu ostrzałki można dostosowywać do własnych potrzeb. Aby ułatwić wybór klientom, producenci zazwyczaj przyporządkowują swoje produkty do konkretnych kategorii. Również na  licznych forach internetowych można znaleźć informacje, które opisują przystosowanie danego materiału do ostrza, w jakie jest wyposażony Twój nóż. 

Istnieje kilka podziałów, które definiują nie tylko sposób ich użycia, ale także materiał wykonania. Ostrzałki do noży mogą być ręczne lub elektryczne. Dla zwolenników tradycyjnych ostrzałek powstało wiele modeli różniących się od siebie mechanizmem ostrzącym.

Ostrzenie noża może się odbywać za pomocą ostrzałek kamiennych, krążkowych, płytkowych, prętowych i wielu innych. Podział również dzieli ostrzałki ze względu na materiał wykonania, na przykład kamień naturalny, ceramikę, diament, węglik wolframu i stal.

Jaką ostrzałkę wybrać?

Bez wątpienia ostrzenie noży wymaga użycia specjalnych materiałów. Każdy posiada w swoich kuchennych akcesoriach wiele noży, przez co warto zastanowić się, czy dana ostrzałka poradzi sobie z takim materiałem. To samo tyczy się krawędzi ostrza. Warto także wziąć pod uwagę to, czy ostrzałka pozwala na ostrzenie noży, czy nożyczek. Istotną kwestią jest także ilość powierzchni ostrzących.

Przykładowo do ostrzenia noża z gładkim ostrzem sprawdzą się tradycyjne osełki, a do bardzo twardych noży tytanowych lepiej będzie wybrać ostrzałkę diamentową. Z kolei ostrzałki krążkowe są przeznaczone do noży z dwustronną krawędzią tnącą (jednak nie poleca się ich do ostrzenia masywnych tasaków). Jeszcze innym rozwiązaniem są ostrzałki prętowe – są bardzo uniwersalne w kuchni, jednak wymagają nieco wprawy w użyciu i prawidłowej techniki.

Zdjęcie główne: NIKOLAY OSMACHKO/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać żaluzje do swojego domu? Praktyczne porady
Jak prawidłowo dobrać żaluzje do swojego domu? Praktyczne porady
Porady na temat wyboru idealnych żaluzji do twojego domu. Dowiedz się więcej o różnych typach, stylach i materiałach, które zdecydują o wyglądzie i funkcjonalności twojego wnętrza.
Czy odnawianie starych mebli jest ekologiczne?
Czy odnawianie starych mebli jest ekologiczne?
Dowiedz się, jak odnawianie starych mebli wspiera ekologię, pomaga oszczędzać zasoby naturalne i przyczynia się do zrównoważonego rozwoju.
Jak zabezpieczyć podłogi przemysłowe?
Jak zabezpieczyć podłogi przemysłowe?
Wygląd podłogi ma ogromny wpływ na estetykę całego pomieszczenia. Nawet w budynkach przemysłowych warto dbać o to, aby powierzchnia posadzki była zadbana, czysta i równa. Przekonaj się, jak skutecznie zabezpieczyć podłogi przemysłowe przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz chemicznymi.
Ostatnie wpisy