Wałki do malowania. Jak dobrać wałek do rodzaju farby

Wałki do malowania. Jak dobrać wałek do rodzaju farby
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Malowanie ścian pędzlem jest nie tylko czasochłonne i nieporęczne, ale także pozostawia nierówną warstwę farby. Co innego wałek do malowania. Jednak jak dobrać jego rodzaj, by efekt końcowy zachwycał?

Wałki do malowania ścian to produkt bardzo zróżnicowany – w każdym markecie budowlanym znajdziesz rodzaje podzielone ze względu na materiał, długość włosia, grubość. Nie tylko każdy z nich sprawdza się lepiej do malowania różnych powierzchni (sufit, ściana), ale także lepiej zgrywa się z konkretnym rodzajem farby. 

Wałek czy pędzel? 

Oczywiście przed rozpoczęciem malowania najlepiej zakupić zarówno jedno, jak i drugie. Wałek do malowania najlepiej sprawdzi się do pokrywania farbą równych, dużych powierzchni – takich jak ściany lub sufity. Można też kupić specjalny uchwyt, który pozwoli Ci malować wysokie powierzchnie bez drabiny. Rotująca główka umożliwi szybkie i dokładne pokrycie kolorem wszystkich ścian. Pędzel z kolei przydaje się do drobnych poprawek, np. dociągnięcia farby na ścianie tuż przy listwie. 

Warto pamiętać, że zakup wałka do malowania to sumarycznie duża oszczędność pieniędzy – do pomalowania wałkiem kawałka ściany zużyjesz o wiele mniej farby, niż do pomalowania go pędzlem.

Wałek do malowania a rodzaje farby 

Wybór wałka malarskiego zależy w dużej mierze również od tego, na jaką farbę się zdecydujesz. Złota zasada mówi, by do farb rozcieńczonych wodą wykorzystywać wałki z materiałów syntetycznych, a do rozpuszczalników – naturalne. 

  • Farby lateksowe – do nakładania farby lateksowej świetnie sprawdzi się zarówno wałek futrzany, jak i wszystkie rodzaje z włosia syntetycznego. Jeśli malujesz farbą lateksową nierówną i chropowatą powierzchnię, zastosuj wałek sznurkowy lub welurowy – powinien on równomiernie pokryć malowaną ścianę. Farby lateksowe sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie utrzymuje się duża wilgotność, dlatego są gęste i trudne do rozprowadzenia;
  • farby akrylowe – do farb akrylowych rozcieńczonych wodą najlepiej nadają się wałki z mikrofibry. Sprawdzą się także wałki z podszyciem z tworzyw sztucznych (np. poliestrowym). Warto pamiętać, że wałek do farby akrylowej powinien mieć cienkie włosie, aby pozostawiać równomierne krycie;
  • farby olejne – najlepiej nanosi się je na powierzchnię ściany lub sufitu przy wykorzystaniu chłonnych wałków z gąbki. 
  • farby rozpuszczalnikowe – najlepiej sięgnąć po te wykonane z mikrofibry i weluru, jednak z cienkim włosiem lub małymi porami. Na rynku dostępne są także specjalne wałki do farb rozpuszczalnikowych, które posiadają w swojej strukturze ochronne cząsteczki teflonu.

Jak dbać o wałek do malowania? 

Ogólna zasada głosi, że wałek należy wymienić za każdym razem, kiedy traci swoje właściwości – a więc zapewnia nieodpowiednie krycie. Nie oznacza to jednak, że dzieje się tak po każdym malowaniu. Jeśli pracę musisz podzielić na kilka dni, wystarczy, że owiniesz go folią lub reklamówką tak, by odciąć dostęp świeżego powietrza. Następnego dnia powinien być gotowy do pracy. 

Po skończonym malowaniu, wypłucz go porządnie w letniej wodzie i odwiruj. O ile nie malowałeś gęstymi emulsjami, powinien nadawać się do ponownego użycia. 

Zdjęcie główne: Tima Miroshnichenko/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak się pozbyć mrówek z domu?
Jak się pozbyć mrówek z domu?
Twoim domu pojawiły się mrówki i chcesz się ich skutecznie pozbyć? Podpowiadamy domowe sposoby, jak sobie z nimi poradzić!
Jakie izolacje zamontować w domu?
Jakie izolacje zamontować w domu?
Zastanawiając się, jakie izolacje wybrać dla domu, to w pierwszej kolejności do głowy przychodzą zwykle wszystkie materiały mające wpływ na utrzymanie ciepła w budynku. Warto jednak pamiętać także o rozwiązaniach, które mogą wpłynąć pozytywnie na akustykę. Na jakie materiały najlepiej postawi i gdzie szukać sprawdzonych rozwiązań?
Jak wybrać odpowiednie jednorazowe naczynia do restauracji?
Jak wybrać odpowiednie jednorazowe naczynia do restauracji?
Wybierz odpowiednie jednorazowe naczynia dla restauracji z naszym poradnikiem. Dowiedz się, jakie są najważniejsze czynniki, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu.
Ostatnie wpisy