Gdzie przyda się agregat?

Gdzie przyda się agregat?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kto powinien mieć generator prądu?

Czy agregat prądotwórczy przyda się wyłącznie w obrębie własnej firmy? Jak się okazuje – zdecydowanie nie. Współcześnie produkowane generatory prądu są coraz mniejsze, zachowują jednak wysoką wydajność i stosunkowo niewielkie spalanie, dlatego decyduje się na nie coraz więcej zwykłych konsumentów np. jako uzupełnienie przydomowego warsztatu. Wynika to przede wszystkim z liczby ich zastosowań, które są w zasadzie niczym nieograniczone. Warto poznać przynajmniej część z nich.

Do czego służą agregaty?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia przeznaczone do zamiany energii wytworzonej w trakcie spalania paliwa na energię elektryczną, którą można zasilić rozmaite odbiorniki prądu. Z reguły zatem większość osób utożsamia ich użytkowanie wyłącznie z firmami realizującymi prace w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci energetycznej, np. budowach. Tak naprawdę jednak możliwości ich zastosowania jest znacznie więcej. Warto jednak wcześniej poznać ich budowę.

W generatorze prądu znajdziemy jedynie kilka podstawowych ściśle współpracujących ze sobą podzespołów. Warto wśród nich wymienić między innymi silnik, czyli serce całego urządzenia, w wariancie spalającym standardową benzynę, olej napędowy lub gaz. Drugim elementem niezbędnym w każdym agregacie prądotwórczym jest także samowzbudna prądnica synchroniczna, która generuje prąd do wykorzystania przez odbiorniki prądu. Warto także wymienić tłumik spalin, który zmniejsza intensywność hałasu, a także obudowę i konstrukcję opartą na elementach stalowych.

Gdzie warto zastosować agregaty prądotwórcze?

Standardowo agregat prądotwórczy wykorzystuje się przede wszystkim na budowach jako podstawowy sposób zasilania rozmaitych odbiorników energii, w tym elektronarzędzi i pojazdów transportowych. Nie oznacza to jednak, że to jedyna forma ich użytkowania. Są to urządzenia rozpowszechnione także w przypadku firm, realizujących prace:

  • ogrodowe,
  • drogowe,
  • leśne,
  • sprzedaży obwoźnej,
  • na łodziach.

Ponadto wiele osób prywatnych wykorzystuje je także w obrębie swojego własnego domu lub na prywatnej działce czy też w domku letniskowym, który nie został podpięty do sieci dostawcy energii w danym regionie.

Nie bez znaczenia jest także funkcja ochronna i zabezpieczająca. Niektóre firmy realizujące prace stacjonarnie np. na liniach produkcyjnych, doskonale wiedzą, że przestoje w dostawie prądu potrafią być bardzo niebezpieczne w kwestii kosztów. Zatrzymanie pracy na wiele godzin może skutkować ogromnymi stratami finansowymi, czasami także związanymi z pokryciem kar finansowych na rzecz zleceniodawcy.

Dobry agregat prądotwórczy doskonale się sprawdzi także jako urządzenie przeznaczone do zasilania energią elektryczną całych ośrodków, w których stanowią serce dobrze zaprojektowanego układu samoczynnego załączania rezerwy. W tym przypadku jednak będą służyć do zasilania np. sprzętu medycznego.

Zalety agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze cechują się obecnie bardzo wysokim zaawansowaniem technicznym, zatem ich użytkowanie sprowadza się jedynie do uzupełnienia paliwa. Zminimalizowana liczba działań konserwacyjnych oraz w zasadzie nieograniczone możliwości użytkowania sprawiają, że generatory prądu warto mieć w każdej firmie – również tej, która, póki co nie doświadczyła nagłej utraty zasilania w całym budynku lub tylko w jednej części. Istotne jest jednak prawidłowe miejsce zakupu, w którym mamy pewność otrzymania produktu oryginalnego i zgodnego z wytycznymi producenta.

Z racji tego, iż agregat charakteryzuje się dużą liczbą zastosowań, zdecydowanie warto się w niego zaopatrzyć. Nieważne czy jesteś osobą prowadzącą własną działalność, kierującą dużą firmą, a może chcesz go po prostu nabyć do własnego domu – warto mieć pod ręką urządzenie, które ochroni Cię przed awarią prądu.

Fot.: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak postawić ściankę działową krok po kroku
Jak postawić ściankę działową krok po kroku
Planujesz remont mieszkania lub domu i kompletnie nie wiesz, jak prawidłowo wykonać ściankę z płyt gipsowo-kartonowych? Poznaj nasz praktyczny poradnik i postaw ściankę działową krok po kroku!
Konserwacja drewna: Jak utrzymać jego piękno i trwałość na długie lata?
Konserwacja drewna: Jak utrzymać jego piękno i trwałość na długie lata?
Konserwacja drewna: Klucz do zachowania jego piękna i trwałości na długie lata. Oto najważniejsze zasady i porady.
Miejsce na leki w domu – dlaczego warto je zaplanować?
Miejsce na leki w domu – dlaczego warto je zaplanować?
Odpowiednie zaplanowanie miejsca na leki w domu może mieć kluczowe znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale i bezpieczeństwa.
Ostatnie wpisy