Izolacja termokurczliwa do kabli. Jak jej używać?

Izolacja termokurczliwa do kabli. Jak jej używać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Izolacja termokurczliwa ma na celu chronić przewody elektryczne przed nadmiernym ciepłem. Popularnymi produktami stosowanymi do tego typu zadań są taśmy izolacyjne i koszulki termokurczliwe. 

Taśmy izolacyjne

Taśmy izolacyjne to powszechnie dostępne produkty wykorzystywane przy pracach związanych z instalacją elektryczną. Są bezproblemowe w montażu, dzięki czemu możemy precyzyjnie przytwierdzić je do danego przewodu. Taśmy różnią się wariantami kolorystycznymi i parametrami. Chcąc cieszyć się z wysokiej skuteczności taśmy izolującej, należy zwrócić szczególną uwagę nie na kolor, a szerokość, długość oraz moc kleju. Produkty z górnej półki charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, nie warto więc oszczędzać na tego typu elementach.

Jak zaizolować kabel taśmą izolacyjną?

Przykładowo, jeśli musimy zabezpieczyć uszkodzoną izolację, nie musimy odwijać całego odcinka kabla. Dobrym rozwiązaniem będzie naklejenie początku taśmy na izolacji przewodu obok jej naderwanego fragmentu. Następnie przesuwamy taśmę w kierunku uszkodzenia, starając się, aby cały czas była lekko naprężona, aż dotrzemy do izolacji przewodu po drugiej stronie, gdzie nie ma już uszkodzenia. 

Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, a taśma dużo szersza, możemy kilka razy owinąć naderwanie w tym samym miejscu i usterka zostanie naprawiona.

Uwaga! Przed przystąpieniem do izolacji naderwanego fragmentu powinniśmy się upewnić, czy przewód nie jest brudny lub zapylony, gdyż może to obniżyć przyczepność kleju. Do przycinania taśmy izolacyjnej najlepiej użyć szczypców bocznych.

Koszulki termokurczliwe (rurki termokurczliwe)

W zapleczu elektrycznym warto mieć też koszulki termokurczliwe (inaczej rurki termokurczliwe), które możemy nabyć w różnych rozmiarach. Są to specyficzne osłony na kable wykonane z materiału, który kurczy się pod wpływem ciepła. Dzięki tym właściwościom koszulki ściśle przylegają do przewodów, zapewniając im doskonałą izolację i dłuższą żywotność. Rurka termokurczliwa doskonale nadaje się do izolacji przewodów o dużej średnicy. 

Uwaga! Koszulka termoizolacyjna nie jest tak uniwersalna jak taśma. Z tego względu przed jej zakupem musimy dokładnie zmierzyć średnicę przewodu, który ma chronić.

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana koszulka termokurczliwa pozwala przeprowadzić skuteczną izolację. Mimo że jej montaż nie jest tak prosty, jak w przypadku taśmy – koszulka termokurczliwa zapewnia lepszą izolację.

Przeczytaj też: https://totalnyremont.pl/remont-domu/renowacja-drewnianego-stropu/

Zdjęcie główne: jarmoluk/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Meble konferencyjne, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających
Meble konferencyjne, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających
Jak wybrać meble konferencyjne na lata?
Jak prawidłowo dobrać pompę ciepła do twojego basenu – poradnik, jak uczynić to krok po kroku
Jak prawidłowo dobrać pompę ciepła do twojego basenu – poradnik, jak uczynić to krok po kroku
Od wyboru do instalacji, nasz poradnik pomoże Ci przeprowadzić przez proces dobrania pompy ciepła do Twojego basenu, zrozumieć jakie parametry masz uwzględnić i jakie błędy unikać.
Kiedy wybrać firany, a kiedy rolety?
Kiedy wybrać firany, a kiedy rolety?
Rolety czy firany? Co powinno znaleźć się w Twoim mieszkaniu? Przeczytaj artykuł, żeby poznać wady i zalety obu tych rozwiązań.
Ostatnie wpisy