Masa szpachlowa gotowa. Sposób na szybki remont

Masa szpachlowa gotowa. Sposób na szybki remont
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Masa szpachlowa gotowa to szybki sposób na remont i to samodzielnie! Ten popularny materiał budowlany służy do wygładzania powierzchni, np. po to, by przygotować ściany pod malowanie. 

Masa szpachlowa gotowa nie jest zbytnio skomplikowana w użyciu. Warto jednak przestrzegać kilku złotych zasad, by praca z nią przebiegła szybko, sprawnie i efektywnie. Dzięki temu, że jest to produkt gotowy do użycia, pozwoli Ci znacznie zaoszczędzić czas – po prostu otwierasz pudełko i szpachlujesz!

Gładź gipsowa a masa szpachlowa – czy to to samo?

Chociaż wiele osób synonimicznie wykorzystuje określenia gładź gipsowa i masa szpachlowa, tak naprawdę są to dwa różne produkty. Gładzie stosuje się zazwyczaj na większych powierzchniach, a ich głównym celem nie jest zniwelowanie ubytków lub spoinowanie płyt, lecz uzyskanie estetycznej, gładkiej powierzchni. Nakłada się je zazwyczaj w kilku cienkich warstwach, aby uzyskać jak najgładsze wykończenie. Niektóre gładzi można jednak stosować także jako produkt wyrównujący. 

Masy szpachlowe charakteryzują się większą wytrzymałością. Mają inną konsystencję, więc nakłada się je w grubszych warstwach – nawet do 7 mm. Stosuje się je do wstępnego wygładzenia i zamaskowania głębokich ubytków, a także do łączenia płyt kartonowo-gipsowych. 

Rewolucja w remontach 

Przy montażu płyt kartonowo-gipsowych najpierw należy zaszpachlować łączenia przy pomocy masy, a następnie wykonać zbrojenia z użyciem taśmy (może być papierowa lub z włókna szklanego). Nowoczesne masy szpachlowe pozwalają wykluczyć drugi etap, a tym samym zaoszczędzić Twój czas i nerwy. Dzięki wytrzymalszej strukturze i rewolucyjnej konsystencji utrzymują całość nawet bez dodatkowego zbrojenia. 

Masa szpachlowa gotowa to także sposób na szybszy remont. W przeciwieństwie do suchej mieszanki, którą należy wymieszać z wodą, gotowa masa szpachlowa jest odpowiednia do użycia tuż po otwarciu pudełka. 

Do czego wykorzystuje się masy szpachlowe? 

Masa szpachlowa zazwyczaj kojarzy się ze ścianami i sufitami, z łączeniem płyt kartonowo-gipsowych i ogromnie wymagającym, gruntownym remontem. Jednak rodzajów mas szpachlowych na rynku jest ogrom – tak naprawdę znajdziesz taką do każdego rodzaju powierzchni. 

Masy szpachlowe do ścian i sufitów przeznaczone są do aplikacji na beton, cement czy tynk. Można nakładać warstwy o dużej grubości, dzięki czemu łatwo wyrównasz ubytki i uszczerbki w powierzchni ściany. Niektórzy wykorzystują ją także do wygładzenia powierzchni – jednak w tym celu lepsza będzie gładź gipsowa. Masy szpachlowe do drewna dzielą się na podrodzaje ze względu na cel użycia. Zazwyczaj jednak pozwalają na zniwelowanie ubytków w drewnianych częściach konstrukcyjnych lub meblach, dzięki czemu można pomalować je i uzyskać równomiernie rozłożony kolor.

Masy szpachlowe do metalu szybko schną i tworzą trwałą wodoodporną powłokę. Dzięki temu można stosować je zarówno do wyrównywania ubytków w metalowych elementach wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. 

Jak nakładać masę szpachlową? 

Najważniejsza zasada mówi, żeby trzymać się zaleceń producenta. Na opakowaniu znajdziesz zalecenia co do wilgotności i temperatury, jaka musi panować w pomieszczeniu, aby masa szpachlowa spełniła swoje zadanie. Zazwyczaj szpachluje się w temperaturze między 15 a 25 stopni Celsjusza. Podłoże musi być zagruntowane, czyli czyste i odtłuszczone.

Zdj. główne: klimkin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Siedziska do kuchni i przestrzeni barowej – kompleksowy poradnik zakupowy
Siedziska do kuchni i przestrzeni barowej – kompleksowy poradnik zakupowy
Odkryj wskazówki, które pomogą Ci wybrać idealne siedziska do kuchni i przestrzeni barowej. Poznaj najważniejsze kryteria wyboru i dowiedz się, jak dostosować je do stylu i funkcji Twojej przestrzeni.
Jak oryginalnie ozdobić ściany w mieszkaniu?
Jak oryginalnie ozdobić ściany w mieszkaniu?
Planujesz zmianę aranżacji swojego mieszkania? Korzystaj z kilku prostych trików, które mogą udekorować każde pomieszczenie!
Z tych usług warto korzystać przed i w trakcie budowy
Z tych usług warto korzystać przed i w trakcie budowy
Zabierając się za budowę domu, dobrze powierzyć się w ręce fachowców. Kogo warto zatrudnić?
Ostatnie wpisy