Masa szpachlowa gotowa. Sposób na szybki remont

Masa szpachlowa gotowa. Sposób na szybki remont
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Masa szpachlowa gotowa to szybki sposób na remont i to samodzielnie! Ten popularny materiał budowlany służy do wygładzania powierzchni, np. po to, by przygotować ściany pod malowanie. 

Masa szpachlowa gotowa nie jest zbytnio skomplikowana w użyciu. Warto jednak przestrzegać kilku złotych zasad, by praca z nią przebiegła szybko, sprawnie i efektywnie. Dzięki temu, że jest to produkt gotowy do użycia, pozwoli Ci znacznie zaoszczędzić czas – po prostu otwierasz pudełko i szpachlujesz!

Gładź gipsowa a masa szpachlowa – czy to to samo?

Chociaż wiele osób synonimicznie wykorzystuje określenia gładź gipsowa i masa szpachlowa, tak naprawdę są to dwa różne produkty. Gładzie stosuje się zazwyczaj na większych powierzchniach, a ich głównym celem nie jest zniwelowanie ubytków lub spoinowanie płyt, lecz uzyskanie estetycznej, gładkiej powierzchni. Nakłada się je zazwyczaj w kilku cienkich warstwach, aby uzyskać jak najgładsze wykończenie. Niektóre gładzi można jednak stosować także jako produkt wyrównujący. 

Masy szpachlowe charakteryzują się większą wytrzymałością. Mają inną konsystencję, więc nakłada się je w grubszych warstwach – nawet do 7 mm. Stosuje się je do wstępnego wygładzenia i zamaskowania głębokich ubytków, a także do łączenia płyt kartonowo-gipsowych. 

Rewolucja w remontach 

Przy montażu płyt kartonowo-gipsowych najpierw należy zaszpachlować łączenia przy pomocy masy, a następnie wykonać zbrojenia z użyciem taśmy (może być papierowa lub z włókna szklanego). Nowoczesne masy szpachlowe pozwalają wykluczyć drugi etap, a tym samym zaoszczędzić Twój czas i nerwy. Dzięki wytrzymalszej strukturze i rewolucyjnej konsystencji utrzymują całość nawet bez dodatkowego zbrojenia. 

Masa szpachlowa gotowa to także sposób na szybszy remont. W przeciwieństwie do suchej mieszanki, którą należy wymieszać z wodą, gotowa masa szpachlowa jest odpowiednia do użycia tuż po otwarciu pudełka. 

Do czego wykorzystuje się masy szpachlowe? 

Masa szpachlowa zazwyczaj kojarzy się ze ścianami i sufitami, z łączeniem płyt kartonowo-gipsowych i ogromnie wymagającym, gruntownym remontem. Jednak rodzajów mas szpachlowych na rynku jest ogrom – tak naprawdę znajdziesz taką do każdego rodzaju powierzchni. 

Masy szpachlowe do ścian i sufitów przeznaczone są do aplikacji na beton, cement czy tynk. Można nakładać warstwy o dużej grubości, dzięki czemu łatwo wyrównasz ubytki i uszczerbki w powierzchni ściany. Niektórzy wykorzystują ją także do wygładzenia powierzchni – jednak w tym celu lepsza będzie gładź gipsowa. Masy szpachlowe do drewna dzielą się na podrodzaje ze względu na cel użycia. Zazwyczaj jednak pozwalają na zniwelowanie ubytków w drewnianych częściach konstrukcyjnych lub meblach, dzięki czemu można pomalować je i uzyskać równomiernie rozłożony kolor.

Masy szpachlowe do metalu szybko schną i tworzą trwałą wodoodporną powłokę. Dzięki temu można stosować je zarówno do wyrównywania ubytków w metalowych elementach wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. 

Jak nakładać masę szpachlową? 

Najważniejsza zasada mówi, żeby trzymać się zaleceń producenta. Na opakowaniu znajdziesz zalecenia co do wilgotności i temperatury, jaka musi panować w pomieszczeniu, aby masa szpachlowa spełniła swoje zadanie. Zazwyczaj szpachluje się w temperaturze między 15 a 25 stopni Celsjusza. Podłoże musi być zagruntowane, czyli czyste i odtłuszczone.

Zdj. główne: klimkin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kuna na poddaszu. Jak sobie poradzić z intruzem?
Kuna na poddaszu. Jak sobie poradzić z intruzem?
Jak poradzić sobie z kuną, żeby nie wyrządzić zwierzęciu krzywdy? Podpowiadamy.
Co wziąć pod uwagę przy planowaniu budowy basenu?
Co wziąć pod uwagę przy planowaniu budowy basenu?
Przeczytaj, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy planowaniu budowy basenu, aby otrzymać satysfakcjonującą i bezpieczną realizację projektu.
Czyszczenie skórzanych mebli
Czyszczenie skórzanych mebli
Kupiłeś skórzane meble, ale nie wiesz jak o nie dbać i w jaki sposób czyścić. Chętnie Ci w tym pomożemy!
Ostatnie wpisy