Meble drewniane mają niepowtarzalny urok i podnoszą walory estetyczne każdego, nawet najskromniejszego wnętrza. Jak należy prawidłowo czyścić meble z drewna, aby uniknąć trwałych uszkodzeń? Sprawdźmy!
Wiele osób się zastanawia, czym czyścić meble wykonane z drewna, aby zachowały swój atrakcyjny wygląd na długie lata. Podstawą pielęgnacji mebli drewnianych jest zakup odpowiednich środków, a także ich systematyczne, delikatne i jednocześnie dokładne czyszczenie. Dzięki regularnym zabiegom z wykorzystaniem preparatów o przyjaznym, naturalnym składzie powierzchnia mebla nie będzie narażona na ewentualne permanentne uszkodzenia i wpływ czynników zewnętrznych (np. matowienie).
Od czego zacząć czyszczenie mebli drewnianych? Od starcia nagromadzonego kurzu – najlepiej za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry lub bawełny (szorstkie szmatki i gąbki mogą doprowadzić do powstania nieestetycznych rys). Przydatnym gadżetem do czyszczenia – szczególnie wartościowych mebli antycznych – jest także ircha (gąbka pokryta cienką i delikatną skórą owczą). Dobrą alternatywą są też specjalne miotełki do kurzu wykonane ze strusich piór (idealnie nadają się do odkurzania nie tylko drewna, ale i innych delikatnych przedmiotów, jak np. kryształowy żyrandol, szklana witryna czy sprzęt elektroniczny). Jak często ścierać kurz? Najlepiej codziennie lub co drugi dzień.
Jakie środki do czyszczenia mebli z drewna stosować? Unikajmy agresywnych preparatów o chemicznym składzie, które mogą prowadzić do zdzierania się warstwy ochronnej. Lepszym rozwiązaniem zamiast detergentów będzie wykorzystanie produktów, które każdy z nas ma w swojej kuchni.
Naturalnym, domowym środkiem czyszczącym stosowanym już przez nasze babcie jest mieszanka octu winnego, który usuwa zabrudzenia, i oliwy z oliwek, która ma działanie nawilżające. Wystarczy namoczyć ściereczkę w roztworze, przetrzeć brudną powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia na około godzinę. Dla podbicia efektu możemy na koniec pokryć meble specjalnym woskiem do drewna.
Kolejny domowy sposób na pozbycie się brudu z mebli z drewna to użycie soku z cytryny rozcieńczonego w ciepłej wodzie. Należy dodać sok wyciśnięty z połówki cytryny do 0,5 l wody, w tak powstałym roztworze zamoczyć bawełnianą ściereczkę, starannie odsączyć nadmiar wody i przetrzeć nią meble, które wymagają odświeżenia. Następnie musimy odczekać kilkanaście minut, a na koniec wytrzeć powierzchnię suchą szmatką. Gwarantujemy, że mebel będzie lśnił jak nowy!
Do czyszczenia drewnianych powierzchni możemy użyć również czarnej herbaty. Wystarczy zaparzyć 4–5 torebek w 1 l wody i odstawić do wystygnięcia. Gdy napar będzie zimny, należy zamoczyć w nim ściereczkę z mikrofibry, dobrze wycisnąć i przetrzeć meble, a następnie użyć suchej szmatki, by na powierzchni nie pozostała wilgoć. Pamiętajmy, że meble drewniane źle reagują na kontakt z wodą, dlatego nigdy nie powinno się czyścić ich mokrą ścierką (niestety wiele osób nieświadomie popełnia ten błąd), a jedynie lekko wilgotną.
Jeśli chcemy zamaskować zadrapania i pęknięcia, możemy wykorzystać w tym celu powszechnie dostępną wazelinę kosmetyczną. Jak jej użyć? Wystarczy nanieść produkt na niedoskonałości i pozostawić na kilka godzin, a gdy wazelina dobrze wyschnie, przetrzeć powierzchnię suchą szmatką.
>> Zobacz też: Sposób na odświeżenie materaca
Mamy nadzieję, że dzięki naszym praktycznym wskazówkom utrzymanie Waszych drewnianych mebli w czystości będzie łatwe, efektywne i przyjemne. Regały, stoły, komody i ławy zachowają naturalne piękno i będą prawdziwą ozdobą salonu, sypialni, kuchni czy innego wnętrza przez długie lata.