Jak dbać o klimatyzację?

Jak dbać o klimatyzację?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Klimatyzacja naprawdę potrafi uratować nam życie, szczególnie w upalne letnie dni. Jednak aby spełniała ona swoje zadanie w pełni, należy o nią odpowiednio zadbać. Podpowiadamy, jak dbać o klimatyzację w aucie oraz w domu. 

Zimne powietrze to coś, o czym wręcz marzymy w upalne dni. Takie rozwiązanie daje nam klimatyzacja, zarówno ta samochodowa, jak i ta domowa. Jednak powietrze z niej płynące powinno być nie tylko przyjemnie chłodne, ale także czyste. Aby takie właśnie było, należy o klimatyzację odpowiednio zadbać. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Klimatyzacja samochodowa

Aby klimatyzacja w aucie działała sprawnie, należy przede wszystkim pamiętać o corocznym wykonaniu przeglądu. Wymieniany jest wtedy filtr  kabinowy, czyli inaczej filtr przeciwpyłowy – jeśli go nie wymienisz, klimatyzacja nie będzie chłodzić powietrza, a jedynie je mieszać. Podczas przeglądu dezynfekowany i odgrzybiany jest także cały układ klimatyzacji. Można to zrobić za pomocą ozonowania lub ultradźwięków. Pamiętaj także, że raz na 3 lata warto też wymienić osuszacz, czyli element klimatyzacji, który sprawia, że nie gromadzi się w niej wilgoć oraz zapobiega powstawaniu rdzy. Warto również pamiętać, że na przeglądy lub wymianę koniecznie trzeba udać się także wtedy, gdy czujesz nieprzyjemny zapach, słyszysz szumy oraz zaczynają parować szyby.

Oprócz cyklicznych przeglądów i serwisowania klimatyzacji samochodowej ważne jest także, aby prawidłowo korzystać z niej na co dzień. Prawidłowo, czyli jak? Warto pamiętać o takich drobnych elementach jak kilkuminutowe przewietrzenie auta przed włączeniem klimatyzacji oraz o zamknięciu wszystkich okien, gdy jest ona już włączona. Dzięki temu będzie ona działać o wiele sprawniej i efektywniej. Ważne jest również, aby klimatyzacji używać co najmniej raz w tygodniu, nawet w okresie zimowym. Jeśli nie mechanizm będzie nieużywany przez długi czas, olej osadzi się na częściach klimatyzacji i przy kolejnym uruchomieniu sprężarka klimatyzacji nie będzie dostatecznie dobrze nasmarowana. Aby tego uniknąć, włącz klimatyzację chociaż na 10 minut.

Klimatyzacja domowa

O klimatyzację w domu można dbać na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim zacznijmy od najbardziej podstawowych, czyli codziennych, powierzchownych porządków. Wloty i wyloty powietrza należy oczyścić miękką, suchą tkaniną. W przypadku mocnych zabrudzeń możesz także użyć letniej wody lub roztworu wody z delikatnym mydłem. Jeśli zaś chodzi o nieco dokładniejsze czyszczenie, to należy przeprowadzać je mniej więcej co dwa tygodnie i najlepiej sprawdzą się specjalne środki do czyszczenia klimatyzatorów. Pamiętaj także o regularnej wymianie filtra. 

W przypadku klimatyzacji w pomieszczeniach warto także zadbać o odpowiednie serwisowanie, a w tym dezynfekcję oraz zapobieganie rozwojowi bakterii. Warto wtedy skorzystać z produktu takiego jak odkamieniacz do klimatyzatorów, który jest nietoksyczny oraz uniemożliwia rozwój Legionelli, czyli bakterii lubującej się w rdzy i kamieniu. Jest to groźna dla człowieka bakteria, ponieważ może ona powodować szereg różnych schorzeń płuc – nie chcielibyśmy więc jej wdychać przy każdym uruchomieniu klimatyzacji, prawda?  Odkamienianie klimatyzacji pozwala także na przywrócenie sprawności podzespołów oraz przedłużenie czasu eksploatacji. W dbaniu o podzespołu Twojego urządzenia pomogą Ci także odladzacze do klimatyzatorów

Zdjęcie główne: Jonathan Borba/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Praca na budowie – w Polsce czy w Niemczech?
Praca na budowie – w Polsce czy w Niemczech?
Duże szanse na zatrudnienie mają fachowcy budowlani. Jakie perspektywy na nich czekają? Dlaczego praca w Niemczech jest korzystniejsza od pracy w Polsce? Zobacz głównie argumenty!
Farba lateksowa czy akrylowa? Różnice
Farba lateksowa czy akrylowa? Różnice
Chcesz kupić farbę do pomalowania salonu, sypialni bądź przedpokoju, ale nie wiesz, czy lepsza będzie farba akrylowa, czy lateksowa? Sprawdź z nami różnice pomiędzy nimi i już się nie wahaj!
Ugryzienie przez kleszcza. Jak postępować?
Ugryzienie przez kleszcza. Jak postępować?
Ugryzł Cię kleszcz? Nie panikuj! Zobacz, jak powinno się postępować!
Ostatnie wpisy