Kable mają znaczenie – nowoczesne przewody elektryczne do zastosowania w domu

Kable mają znaczenie – nowoczesne przewody elektryczne do zastosowania w domu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zwarcie, przeciążenie, przepięcie – to zjawiska ze świata elektryki, które mogą zagrażać bezpieczeństwu domowników. Najczęściej ich przyczyną są stare przewody elektryczne. Nie ryzykuj! Stosuj wyłącznie nowoczesne rodzaje okablowania. Sprawdź, jakie kable elektryczne zapewnią Ci bezpieczeństwo domu i spokojny sen.

Jaka jest różnica pomiędzy starą a nową instalacją elektryczną? 

Przestarzały układ, brak zabezpieczenia i niewłaściwy dobór przewodów mogą wywołać sytuację zagrażającą życiu Twojej rodziny. Niektóre domy, zbudowane jeszcze kilkadziesiąt lat temu, w zakresie układu elektrycznego mają: 

 • niewystarczające napięcie jednofazowe – aktualnie stosuje się 3 fazy;
 • kable z zawartością aluminium surowiec jest tani i powszechnie stosowany, ale niezbyt dobrze przewodzi prąd;
 • niewystarczającą grubość i osłonę przewodów elektrycznych – często się łamią i luzują na łączeniach, co stwarza ryzyko pożaru;
 • przewody dwużyłowe, bez dodatkowej żyły ochronnej;
 • korki i uziemienie – jako jedyne zabezpieczenie, które nie chroni jednak przed porażeniem prądem.

Wiele do życzenia pozostawia też zwykle mocowanie przewodów elektrycznych. Na szczęście standardy mocno się zmieniły. Dziś taką instalację należy bezzwłocznie wymienić. Obecne projekty układu elektrycznego nadzoruje zawsze osoba z uprawnieniami.

Czym charakteryzują się nowoczesne przewody elektryczne? 

Nowoczesny przewód elektryczny ziemny jest zaskakująco wytrzymały i dostosowany do różnego typu wyzwań. Standardowo używa się przewodów o przekroju żyły od 1,5 do 2,5 mm2 średnicy. Od lat do produkcji nowoczesnych kabli wykorzystuje się miedź, która ma doskonałą przewodność elektryczną, lepszą elastyczność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesne przewody domowej instalacji elektrycznej wykonane z miedzi są też bardzo trwałe.

Co decyduje o bezpieczeństwie współczesnych kabli domowego użytku?

 • Różnorodność żył – do instalacji podtynkowych dobierane są sztywniejsze kable, wykonane z drutu (D); do ruchomych odbiorników poleca się instalacje giętkie (L).
 • Lepsza izolacja – nowoczesne kable mają zabezpieczające powłoki wykonane z gumy (G), polietylenu (X) lub polwinitu (Y); chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i zewnętrznymi.
 •  Budowa przewodu – przewody płaskie, uzbrojone lub wyposażone w linkę nośną umożliwiają precyzyjny dobór kabla do wymagań urządzenia.
 •  Przeznaczenie przewodu – akumulatorowy, wtynkowy, wysokiego napięcia, jezdny okrągły i jezdny profilowy to rodzaje kabli, które z łatwością dostosujesz do potrzeb instalacji elektrycznej domu.
 • Różne przekroje przewodów elektrycznych – właściwie dobrany przekrój jest podstawą wykonania prawidłowo działającej instalacji elektrycznej. Od tego zależy, czy sieć będzie wydajna i bezawaryjna.
 • Oznaczenie napięcia znamionowego – informacje na produktach komunikują, jaki maksymalny poziom napięcia konkretny przewód jest w stanie wytrzymać.

Jak wybrać najlepsze okablowanie domu? 

Wybór kabli jest zawsze podyktowany funkcją, do jakiej przewody są przeznaczone. W domowym otoczeniu będziesz prawdopodobnie potrzebować sporo kabli prądowych zasilających urządzenia takie jak pralki, lodówki, ogrzewanie, kuchenki i sprzęt RTV. Pamiętaj, że inne są rodzaje przewodów dla linii przesyłowej, a inne do zasilania odbiorników. Przekrój żyły też ma znaczenie. Dobrze sprawdzą się giętkie kable sterownicze i zasilające, zarówno do połączeń stałych, jak i ruchomych. Odpowiedni przewód powinien być odporny na ciepło i działanie wilgoci. W obiektach mieszkalnych zalecane jest stosowanie kabli i przewodów bezhalogenowych, które w przypadku pożaru nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania płomienia, nie wydzielają trujących substancji i gęstego, czarnego dymu podczas spalania. 

Modernizacja całej instalacji elektrycznej wiąże się z zamianą domu w mały plac budowy. Aby tego uniknąć, przy budowie nowego budynku lub modernizacji starego wybierz nowoczesne przewody elektryczne, które zapewnią Ci spokój na lata.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drewniane meble kuchenne. Jak je odświeżyć?
Drewniane meble kuchenne. Jak je odświeżyć?
Twoje meble kuchenne potrzebują renowacji? Sprawdź, w jaki sposób możesz odświeżyć drewniane meble i sprawić, że będą zachwycać przez kolejne, długie lata!
Jak wybrać idealne meble do przechowywania w małych przestrzeniach?
Jak wybrać idealne meble do przechowywania w małych przestrzeniach?
Jesteś właścicielem małego mieszkania? Odkryj jak maksymalizować przestrzeń, wybierając funkcjonalne oraz stylowe meble do przechowywania.
Jakie krzesła wstawić w kuchni?
Jakie krzesła wstawić w kuchni?
Planujesz remont kuchni i zastanawiasz się nad wyborem nowego umeblowania? Przeczytaj, jakie aspekty warto wziąć pod uwagę przy zakupie krzeseł do kuchni.
Ostatnie wpisy