Czyszczenie i renowacja metalowego ogrodzenia

Czyszczenie i renowacja metalowego ogrodzenia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrodzenie jest ważnym elementem wyposażenia działki. Posiada zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Jednocześnie jego wykonanie jest drogie i czasochłonne. Często najlepszym wyjściem może być czyszczenie i renowacja ogrodzenia z metalu, które już istnieje. W jaki sposób się tym zająć? Na co zwrócić uwagę? 

Jak często niezbędna jest renowacja metalowego ogrodzenia?

Ważną zasadą, której należy się trzymać, posiadając metalowe ogrodzenie, jest: im większe będą ogniska rdzy, tym trudniej będzie doprowadzić całą konstrukcję do dobrego stanu. Z tego powodu znacznie lepszym wyjściem jest regularne dbanie o całość niż ciężka przeprawa z panelami raz na wiele lat. 

Co ile lat konserwować metalowe ogrodzenie?

Najczęściej producenci zalecają przeprowadzanie takich działań co 2 lub 3 lata. Panele, które zabezpieczono ocynkiem, można konserwować nawet rzadziej. 

Sprawdzenie stanu ogrodzenia

Przystąpienie do jakichkolwiek prac powinna poprzedzić ocena stanu ogrodzenia. Pozwala nam to na zawyrokowanie co do tego, czy podołamy sami, czy też potrzebne będzie np. oddanie metalowych paneli w ręce fachowców. Niekiedy, zwłaszcza w przypadku ogrodzeń panelowych z drutu, może być konieczna wymiana części spośród nich. 

Kiedy wykonywać renowację ogrodzenia? 

Nim jednak zabierzemy się za prace renowacyjne, powinniśmy wybrać optymalny czas na ich przeprowadzenie. Robienie tego w okresie deszczowym lub mroźnym nie rokuje zbyt dobrze. Najlepiej, gdy temperatura osiąga ok. 15 stopni Celsjusza i możemy liczyć na bezdeszczową pogodę. Często robi się to wiosną, żeby przygotować ogrodzenie po zimie lub też jesienią, żeby przygotować je przed najgorszym okresem. 

stare ogrodzenie
Photo from Freepik.com

Konserwacja ogrodzeń metalowych krok po kroku

Od czego zacząć renowację paneli metalowych? Co zrobić, żeby ogrodzenie przetrwało w dobrym stanie możliwie najdłużej?

Dlaczego panele z metalu rdzewieją?

Pojawianie się rdzy jest naturalnym procesem zawsze wtedy, gdy przedmioty wykonane z metalu wystawione są na działanie szkodzących im czynników atmosferycznych. Rdza znacząco osłabia właściwości metalu i może prowadzić do trwałego uszkodzenia wykonanego z niego przedmiotu, w tym przypadku ogrodzenia. Sposobem na to może być zabezpieczenie powierzchni farbą ochronną, ale i tutaj choćby niewielkie zarysowanie może skutkować pojawieniem się rdzy.

Najpierw czyszczenie

Renowację zaczynamy zawsze od dokładnego oczyszczenia powierzchni nie tylko z rdzy, ale też z pozostałości poprzednich powłok malarskich. Najlepiej będzie zastosować do tego szlifierkę z właściwą do tego tarczą. Drobniejsze elementy i miejsca trudno dostępne można oczyścić drucianą szczotką lub papierem ściernym. 

Bardzo ważne jest to, żeby wszystkie ogniska rdzy zostały usunięte. Oczywiście istnieją także farby „na rdzę”, ale w przypadku ogrodzenia lepiej jest nie ryzykować i dokładnie wyczyścić metalowe elementy.

Odtłuszczanie

Kolejnym krokiem będzie odtłuszczenie metalowych paneli. Robi się to po to, żeby usunąć wszystkie pozostałości, brud i kurz przed malowaniem. Dzięki drobiazgowemu zadbaniu o metalowe powierzchnie zyskamy pewność, że farba nie będzie odpadać i przetrwa w dobrym stanie przez kolejne lata. Czym wykonuje się odtłuszczanie metalu? Najlepszym wyborem będą specjalistyczne środki odtłuszczające. Często stosuje się jednak rozpuszczalnik lub aceton. 

Czym malować ogrodzenie z metalu?

Niezbędny będzie oczywiście pędzel – najlepiej wybrać egzemplarz średniej wielkości. Istotne jest też to, żeby był dobrej jakości. W innym przypadku resztki odpadającego włosia mogą nieco irytować podczas malowania. 

Potrzebujemy też dwóch rodzajów farb:

  • podkładowej – ma wpływ na zmniejszenie oddziaływania wilgoci i na to, żeby uzyskana powłoka była trwalsza;
  • dekoracyjnej do metalu – odpowiada za uzyskanie ostatecznego efektu dekoracyjnego, na którym nam zależy.

>> Zobacz też: Ogrodzenie metalowe. Konserwacja ogrodzenia z metalu

Oczywiście wybór farby dekoracyjnej powinien być kierowany tym, żeby ostateczny wygląd ogrodzenia dobrze dopasował się do fasady domu i całej działki. Przy malowaniu warto się upewnić, że poprzednie powłoki już wyschły i nic nie zeszpeci efektu. Podczas nakładania farby warto oczywiście stosować się do zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu. Najczęściej optymalnym rozwiązaniem jest nałożenie dwóch powłok. Zapewnią lepszą ochronę i przede wszystkim nadadzą malowanym powierzchniom lepszy wygląd.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odnowa pamiątek z przeszłości: sekrety renowacji antycznych mebli
Odkryj tajniki sztuki renowacji antycznych mebli i dowiedz się, jak przywrócić blask dawno zapomnianym skarbom.
Przemyślane oświetlenie – klucz do przytulnej atmosfery w domu
Przemyślane oświetlenie – klucz do przytulnej atmosfery w domu
Odkryj, jak przemyślane oświetlenie może wpłynąć na atmosferę w twoim domu, przekształcając go w ciepłe i przytulne miejsce.
Jak wybrać idealny grzejnik do twojego domu?
Jak wybrać idealny grzejnik do twojego domu?
Szukasz odpowiedniego grzejnika do swojego domu? Nasz poradnik pomoże Ci podjąć tę ważną decyzję, zwracając uwagę na wszystkie kluczowe aspekty.
Ostatnie wpisy