Pranie starych dywanów w domu. Jak zrobić to dobrze?

Pranie starych dywanów  w domu. Jak zrobić to dobrze?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Brudne dywany nigdy nie wyglądają dobrze. Prędzej czy później każdy rodzaj materiału, nawet najdroższy, wymaga gruntownego czyszczenia. 

Wiąże się to niestety z dodatkowymi kosztami. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zrobić to dobrze w domowych warunkach. Przydatne informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule!

Pranie dywanu w domu – podstawowe informacje

Wiele osób coraz mocniej interesuje się praniem dywanu w domu. Z reguły dzieje się tak ze względu na to, że chcą oni zaoszczędzić pieniądze. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem dywanów naliczają opłaty od metra kwadratowego czyszczonej powierzchni. Na cenę wpływa też rodzaj materiału. Z reguły stawki wahają się od 9,50 do 13 złotych za m2. Najwięcej kosztuje wypranie dywanów z wełny i kaszmiru. W tym przypadku ceny to ok. 13 złotych za m2.

Już teraz, przy wspominaniu o stawkach firm, pojawił się temat materiału. Jest to jeden z czynników, które bierze się pod uwagę nie tylko przy naliczaniu cen, ale także wybieraniu konkretnego sposobu na wyczyszczenie dywanu. Oprócz tego aspektu, znaczenie ma też dobrany detergent, temperatura, cykl prania, ale także i waga w stanie mokrym.

Należy też podkreślić, że niektóre materiały nie nadają się do prania w domu. W przypadku naturalnych surowców warto zastanowić się nad pomocą profesjonalistów. To dlatego, że dysponują oni odpowiednimi detergentami do usuwania brudu z naturalnych, wrażliwych włókien.

Czyszczenie dywanów w pralce – porady

W kontekście prania dywanów w pralce, najlepiej zapoznać się najpierw z informacjami zawartymi na metce produktu. Znajdują się na niej wiadomości odnośnie do tego, w jaki sposób czyścić wykładzinę. Jeśli nie ma danych na ten temat, to można zapytać o to sprzedawcę, od którego nabyło się produkt lub sprawdzić w Internecie.

W przypadku prania dywanów w pralce należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie. Materiały takie jak bawełna czy syntetyki (np. poliester) są najmniej skomplikowane w swoich wymaganiach pielęgnacyjnych. Z tego powodu nieduże dywany można bez problemu prać ręcznie lub w programie delikatnego prania o temperaturze 30°C.

Może też zdarzyć się sytuacja, gdy stary dywan jest zrobiony z materiałów, które śmiało zasługują na określenie „unikalne”. Mowa tutaj o włóknach taki jak sizal, kokos czy rafia (z liści palmy). Nie powinny one mieć kontaktu z wilgocią i być wkładane do pralki czy czyszczone ręcznie. Żeby pozbyć się z nich brudu, należy użyć lekko namoczonej, miękkiej ściereczki z odrobiną płynnego detergentu.

Czyszczenie dywanów w wannie – jak to robić?

Jeśli dywan jest większy, to można śmiało umieścić go w wannie i tam wyprać. Niestety jest to dość obciążające dla pleców. 

Tutaj kluczową kwestią jest stosowany detergent. Żeby nie uszkodzić powierzchni starego dywanu, warto na początku mocniej nim potrzasnąć po to, aby zrzucić brud. Następnie można nanieść niedużą ilość środka czyszczącego na powierzchnię materiału i sprawdzić, czy usuwa brud i nie odbarwia włókien.

Dywan należy umieszczać w wannie runem do góry. Następnie ostrożnie wpuścić letnią wodę do momentu, aż cały materiał będzie w niej zanurzony. Jeśli dywan jest mocniej zabrudzony, namocz go przez kilka minut. Kolejny krok to naniesienie detergentu i szczotkowanie szczotką o miękkim włosiu do momentu, w którym zabrudzenia przestaną być widoczne.

Zdj. główne: Robert Levonyan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie obiekty wymagają pozwolenia a jakie nie?
Jakie obiekty wymagają pozwolenia a jakie nie?
Planujesz budowę domu lub postawienie altany w ogródku? Zobacz, jakie obiekty na działce wymagają pozwolenia na budowę, a jakie możesz bez obaw postawić w swoim ogrodzie.
Strzyżaki – latające kleszcze. Czy są groźne dla człowieka?
Strzyżaki – latające kleszcze. Czy są groźne dla człowieka?
Latające kleszcze - czy są groźne dla człowieka? Zobacz jak się przed nimi chronić!
Jak prawidłowo pielęgnować kaktusy wiszące w domowych warunkach?
Jak prawidłowo pielęgnować kaktusy wiszące w domowych warunkach?
Odkryj tajniki domowej pielęgnacji wiszących kaktusów. Dowiedz się, jak je nawadniać, jakie warunki lubią, i jak je przesadzać. Sposoby dostosowane do różnych gatunków.
Ostatnie wpisy