Pleśniakowiec lśniący. Jak się go pozbyć?

Pleśniakowiec lśniący. Jak się go pozbyć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pleśniakowiec lśniący to inaczej czarny chrząszcz ściółkowy, szkodnik żerujący w kurnikach. Jest niebezpieczny dla drobiu i może powodować rozmaite choroby. Jak się go pozbyć?

Niebezpieczny gość w kurniku

Jednym z najpospolitszych pasożytów, jakie możemy spotkać w gospodarstwach z kurnikami jest pleśniakowiec lśniący. Stanowi on ogromne zagrożenie dla drobiu, przenosi bowiem niebezpieczne mikroorganizmy – wirusy białaczki drobiu, choroby Mareka, Salmonellę czy paciorkowce.

Gdzie można spotkać pleśniakowca?

Pleśniakowiec pojawia się w pobliżu zbóż, spleśniałych ziaren, niedojedzonych przez kury. Nie wystarczy jednak usunąć resztki ziaren. Należy pamiętać, że jest to pasożyt wszystkożerny. Nie mając bowiem do stępu do jedzenia, można wgryzać się w drewno. Szkodnik może przenosić choroby na ludzi, mogą też skutecznie utrudnić życie. Pleśniakowiec zjada produkty spożywcze począwszy od owsa i płatków śniadaniowych po owoce.

Sposoby na pleśniakowca

Najlepszą metodą jest systematyczna dezynfekcja kurników. Wiedząc, że pasożyt się pojawił należy najlepiej zgłosić się do specjalistów w tym temacie, a następnie regularnie, samodzielnie oczyszczać kurnik. 

Profilaktycznie należy korzystać z dostępnych na rynku specjalistycznych oprysków. Można przy okazji stosowania preparatów przeciw pleśniakowcom pozbyć się much, komarów, karaluchów, pluskiew czy mrówki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zrobić, gdy w piwnicy pojawią się gryzonie?
Co zrobić, gdy w piwnicy pojawią się gryzonie?
Jak efektywnie pozbyć się gryzoni z piwnicy? Poznaj sprawdzone metody, dowiedz się jak zapobiegać i naucz się rozpoznawać pierwsze oznaki nieproszonego gościa.
Łazienka z wanną i prysznicem w bloku – jak urządzić?
Łazienka z wanną i prysznicem w bloku – jak urządzić?
Aranżacja małej łazienki nie jest łatwym zadaniem nawet dla profesjonalnego dekoratora. Umieszczenie w niej zarówno wanny, jak i prysznica graniczy czasem z cudem. Podpowiadamy, jak zaaranżować takie rozwiązanie w łazience w swoim mieszkaniu.
Czy odpowiednie przechowywanie sprzętu ogrodowego zapewnia jego dłuższą żywotność?
Czy odpowiednie przechowywanie sprzętu ogrodowego zapewnia jego dłuższą żywotność?
Odkryj, jak odpowiednie przechowywanie sprzętu ogrodowego może zwiększyć jego żywotność. Poznaj sprawdzone metody i praktyczne wskazówki.
Ostatnie wpisy