Pleśniakowiec lśniący. Jak się go pozbyć?

Pleśniakowiec lśniący. Jak się go pozbyć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pleśniakowiec lśniący to inaczej czarny chrząszcz ściółkowy, szkodnik żerujący w kurnikach. Jest niebezpieczny dla drobiu i może powodować rozmaite choroby. Jak się go pozbyć?

Niebezpieczny gość w kurniku

Jednym z najpospolitszych pasożytów, jakie możemy spotkać w gospodarstwach z kurnikami jest pleśniakowiec lśniący. Stanowi on ogromne zagrożenie dla drobiu, przenosi bowiem niebezpieczne mikroorganizmy – wirusy białaczki drobiu, choroby Mareka, Salmonellę czy paciorkowce.

Gdzie można spotkać pleśniakowca?

Pleśniakowiec pojawia się w pobliżu zbóż, spleśniałych ziaren, niedojedzonych przez kury. Nie wystarczy jednak usunąć resztki ziaren. Należy pamiętać, że jest to pasożyt wszystkożerny. Nie mając bowiem do stępu do jedzenia, można wgryzać się w drewno. Szkodnik może przenosić choroby na ludzi, mogą też skutecznie utrudnić życie. Pleśniakowiec zjada produkty spożywcze począwszy od owsa i płatków śniadaniowych po owoce.

Sposoby na pleśniakowca

Najlepszą metodą jest systematyczna dezynfekcja kurników. Wiedząc, że pasożyt się pojawił należy najlepiej zgłosić się do specjalistów w tym temacie, a następnie regularnie, samodzielnie oczyszczać kurnik. 

Profilaktycznie należy korzystać z dostępnych na rynku specjalistycznych oprysków. Można przy okazji stosowania preparatów przeciw pleśniakowcom pozbyć się much, komarów, karaluchów, pluskiew czy mrówki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Remont 2021. Na jakie koszty trzeba się przygotować?
Remont 2021. Na jakie koszty trzeba się przygotować?
Koszty remontu rosną z roku na rok, przez rosnące ceny za usługi fachowców. Żeby wyliczyć dokładnie ile wyniesie nas remont trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Sprawdź ile może kosztować remont w 2021.
Dachówka na dachu – o czym musisz wiedzieć?
Dachówka na dachu – o czym musisz wiedzieć?
Odkryj piękno i trwałość dachówki na swoim dachu. Poznaj różne rodzaje i konserwację, aby cieszyć się długowiecznym i wyjątkowym dachem.
Jak wybrać rozmiar łóżka dwuosobowego i jednoosobowego do sypialni?
Jak wybrać rozmiar łóżka dwuosobowego i jednoosobowego do sypialni?
Podczas zakupu łóżka warto zadbać o odpowiedni rozmiar, dzięki czemu sen będzie bardziej komfortowy.
Ostatnie wpisy