Samodzielne malowanie ścian. Ile można zaoszczędzić?

Samodzielne malowanie ścian. Ile można zaoszczędzić?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Malowanie ścian w domu może być nie tylko metodą na zmniejszenie kosztów remontu, ale też wspaniałym sposobem na wspólne spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną. Nowy kolor ścian odświeży wnętrze i pozwoli dopasować je do obecnie panujących trendów.

Ceny usług w ostatnim czasie poszybowały w górę. Dodatkowo sprawdzone i dobre ekipy remontowe mają wypełniony grafik na kilka lub kilkanaście miesięcy do przodu. To oznacza, że w oczekiwaniu na termin możesz wziąć sprawy w swoje ręce i pomalować mieszkanie samodzielnie! To świetny pomysł i najszybszy sposób na odświeżenie swoich czterech kątów.

Jak dobrać kolor?

Chcąc pozostać w zgodzie z trendami, idealnym wyborem będzie ciepła i jasna paleta barw. W branży wnętrzarskiej zauważa się tendencję do odchodzenia od ciemnych kolorów. Badacze, którzy sprawdzali wpływ barw na psychikę człowieka, odkryli, że ciepłe odcienie podnoszą poczucie bezpieczeństwa, wyciszają, pobudzają wyobraźnie i pozytywne myślenie. Szczególnie w dzisiejszej rzeczywistości, która wymusza pracę i naukę z domu, powinno się wybrać kolor, który dobrze wpłynie na nastrój domowników.

Tegorocznymi trendami według Pantone jest żółty i szary. Ten pierwszy kolor to kwintesencja optymizmu i radości. Poprawia proces zapamiętywania i wspomaga naukę, dlatego jest strzałem w dziesiątkę w pokojach dziecięcych, w których odbywa się nauka zdalna. W zestawieniu z neutralną szarością na ścianie będzie wyglądał znakomicie! 

Malując ściany samodzielnie, pozostawiasz sobie furtkę do zmian. Możesz w każdej chwili zmienić pierwotny plan, dodać detale, albo dolać inny pigment do farby. Możesz eksperymentować i próbować, co jest niemożliwe do zrobienia przy zatrudnieniu profesjonalisty. 

wzornik kolorów farb
Photo by Karolina Grabowska from Pixabay.com

Ile farby potrzebne jest do pomalowania ścian? 

Ogólna zasada mówi, że 4 litry farby będą wystarczające do pomalowania 37 m². Przelicz dokładnie, ile litrów farby będziesz potrzebować, by uniknąć niespodzianek podczas malowania. Jeśli masz problem z wyliczeniem powierzchni, wykorzystaj jeden z dostępnych w sieci kalkulatorów.

Zacznij malowanie od góry do dołu. Rozpocznij od sufitu – pomaluj pędzlem brzegi, a następnie za pomocą długiego wałka pomaluj całą powierzchnię. Nie rób tego zbyt szybko, by uchronić się przed chlapaniem farbą. Następnie przejdź do ścian. Zacznij od brzegów, które pomalujesz pędzlem. Zamocz 1/3 długości pędzla i delikatnie przeciągnij po płaszczyźnie. Zakończ malowaniem na wykończeniach. Zwróć uwagę, czy taśma nie odrywa się w okolicach listew przypodłogowych, zanim rozpoczniesz malowanie.

Przydatne triki i porady

Dobrym trikiem jest zwilżenie wałka szmatką z wodą przed zanurzeniem go w farbie. Maluj zygzakiem, nie dociskając zbyt mocno wałka do ściany. Jeśli wybierasz się na dłuższą przerwę, przykryj wiaderko z farbą i owiń wałek folią. Po zakończonej pracy pamiętaj o dokładnym umyciu pędzli i innych przyborów.

>> Zobacz też: Farby zmywalne. Sprawdzamy rodzaje farb

W zależności od miasta i firmy, którą zatrudnisz do malowania, za m² malowania ściany zapłacisz ok. 15 zł. Dodatkowo firmy doliczają koszt przygotowania powierzchni, tj. umycie ściany, naprawienie ewentualnych uszkodzeń i pokrycie pomieszczenia folią. To dodatkowe 15– 25 zł. Nietrudno policzyć, że samodzielne malowanie pozwala zaoszczędzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych! Gra warta świeczki. Do tego satysfakcja z samodzielnego pomalowania jest bezcenna.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie przyda się agregat?
Gdzie przyda się agregat?
Czy agregat prądotwórczy przyda się wyłącznie w obrębie własnej firmy? Jak się okazuje – zdecydowanie nie.
Błędy podczas budowy domu – w jaki sposób ich unikać?
Błędy podczas budowy domu – w jaki sposób ich unikać?
Czas budowy domu jest niezwykle ważny dla większości nowopowstałych rodzin, chcących na dobre rozpocząć wspólne życie.
Zmiana wystroju sypialni – proste sposoby
Zmiana wystroju sypialni – proste sposoby
Dowiedz się, jak w prosty i szybki sposób możesz samodzielnie odmienić wystrój swojej sypialni.
Ostatnie wpisy