Muszki owocówki w domu. Jak się ich pozbyć?

Szkodniki
Muszki owocówki w domu. Jak się ich pozbyć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Utrzymywanie porządku w domu i dbanie o komfort codziennego funkcjonowania to priorytet każdego domownika. Jednak są pewne problemy, z którymi nie tak łatwo sobie poradzić, na przykład przetrzeć blat szmatką i ze spokojem usiąść w fotelu

Takim przypadkiem są muszki owocówki. Co warto o nich wiedzieć i jak się ich pozbyć? Najważniejsze informacje znajdziesz u nas!

Muszki owocówki – podstawowe informacje

Muszki owocówki składają nawet do 500 jaj dziennie. Oprócz tego niebywale szybko się rozmnażają. Co ciekawe, ich wygląd jest też zależny od temperatury. 

Owady funkcjonują przez cały rok, ale najbardziej uciążliwe są w trakcie lata. Dzieje się tak ze względu na to, że w temperaturze powyżej 25°C larwy wylęgają się po 24 godzinach. Dlatego trzeba działać nie tylko szybko, ale i skutecznie.

Muszki owocówki są małe i zwinne. Gdy tylko otworzymy kosz ze śmieciami czy przyniesiemy je do domu w inny sposób, w ciągu kilku sekund rozprzestrzeniają się po całej kuchni, składają jaja i są na pozór niezwykle trudne do usunięcia. W jaki sposób można się ich właściwie pozbyć?

Sposoby na usunięcie muszek owocówek

Jest kilka sposobów na to, żeby pozbyć się owadów z kuchni. Można to zrobić, zastawiając na nie pułapki, wykorzystując ulubione produkty spożywcze, do których muszki owocówki lgną, jeśli tylko artykuł jest w pobliżu.

Wabienie owadów do octu, wina i piwa

Żeby zwabić, a następnie wyeliminować muszki owocówki, należy napełnić naczynie jedną ze wspomnianych substancji, przykryć je folią ściągającą, a następnie zamocować gumką, która jest napięta. 

Na folii należy wykonać nakłucia. Tym sposobem muszki przedostaną się do środka, ale nie będą mogły się wydostać. Gdy zbiorą się w naczyniu, można je po prostu opróżnić na podwórku.

Skórka od banana i usuwanie muszek owocówek

Są też inne sposoby na pozbycie się muszek owocówek, bezpieczniejsze dla ich życia. Tutaj również wykorzystuje się ulubione przez nie produkty spożywcze. W tym przypadku należy wybrać skórkę od banana. Można ją umieścić w otwartej torbie, a wkrótce będzie w centrum zainteresowania owadów. Kiedy zbiorą się w środku, można ją zamknąć i wypróżnić na powietrzu. 

Jak nie dopuścić do pojawienia się muszek owocówek w domu?

Istnieją też sposoby na to, żeby muszki owocówki nie pojawiły się w ogóle w domu i są bardzo proste. Dobrze wiedzieć, że owady nie przedostają się do mieszkań w skomplikowany sposób, szukając wejścia. Są transportowane wraz z jedzeniem przyniesionym ze sklepu.

Mycie owoców

Małe muszki owocówki są kupowane wraz z artykułami spożywczymi bezpośrednio w supermarkecie. Ich jajka znajdują się na owocach lub w środku, a owady wykluwają się po przemieszczeniu ich do domu. 

W związku z tym jest proste rozwiązanie problemu. Trzeba po prostu pamiętać o tym, aby zawsze myć owoce po ich dostarczeniu do domu, najlepiej pod zimną wodą. Działa to dwutorowo. Można usunąć nie tylko owady, ale także i niepożądane bakterie.

Regularne opróżnianie śmietnika

O ile podczas zimy można bez wyrzutów sumienia odkładać wynoszenie śmieci, to w trakcie lata trzeba bezwzględnie opróżniać kosz za każdym razem, gdy zbiorą się w nim odpadki. 

To dlatego, że przy wyższej temperaturze procesy fermentacyjne przebiegają znacznie szybciej. Z tego powodu odpadki w środku, a szczególnie jedzenie, staje się w krótkim czasie siedliskiem muszek owocówek. Regularne opróżnianie śmietnika pozwoli pozbyć się owadów z domu.

Zdj. główne: Erik Karits/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polega fumigacja?
Na czym polega fumigacja?
Dowiedz się, jakie są techniki, środki i cele procesu fumigacji, powszechnie stosowanego w zwalczaniu szkodników.
Glinka wenecka – pomysł na aranżację ściany
Glinka wenecka – pomysł na aranżację ściany
Wejdź i sprawdź, jakie możliwości dekorowania ścian daje użycie glinki weneckiej. Oryginalna struktura i niebanalne kolory sprawią, że efekt przekroczy Twoje oczekiwania!
Wybór odpowiedniej nasady kominowej – przewodnik dla początkujących
Wybór odpowiedniej nasady kominowej – przewodnik dla początkujących
Poznaj praktyczne porady na temat wyboru odpowiedniej nasady kominowej. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jakie kryteria są najważniejsze dla optymalnej efektywności komina.
Ostatnie wpisy