Pojawienie się myszy w domu zwiastuje mnóstwo kłopotów. Niewielkie gryzonie mogą zdewastować docieplenie pod elewacją, zniszczyć rzeczy w szafie i pozostawić po sobie nieprzyjemny zapach.
Dodatkowo mogą przenosić szkodliwe dla ludzi drobnoustroje i bardzo szybko się mnożą. Oczywiście możemy użyć wobec tych zwierząt przynajmniej kilku brutalnych metod, ale jak poradzić sobie bez nich? Oto skuteczne sposoby na przeciwdziałanie inwazji myszy w domu.
Mysz domowa (Mus musculus) to gatunek ssaka, który doskonale przystosował się do życia w środowisku bardzo mocno przekształconym przez człowieka. Jest przy tym gatunkiem wszystkożernym, co nie pozostaje bez wpływu na jej postrzeganie przez człowieka. Dodatkowo jest niewielka, bardzo zwinna i żyje stadnie. Chociaż na wolności dożywa zwykle maksymalnie do 2 lat, to w ciągu roku może mieć od 5 do nawet 10 miotów potomstwa. W każdym z nich jest od 4 do 9 młodych osobników.
Zwierzęta te stanowią problem już choćby dlatego, że są w stanie wejść do środka przez bardzo niewielką szczelinę i nie ma dla nich znaczenia nawet to, że mieszkanie znajduje się gdzieś na piętrze. Można obserwować ich wzmożony napływ do ludzkich siedzib wtedy, gdy temperatura za oknem spada, na zewnątrz jest zaś mniej pożywienia. Wszystkożerność, która jest dla myszy atutem na drodze jej ewolucji, dla ludzi stanowi główny problem. Pierwszymi spośród zagrożonych są zwykle artykuły spożywcze. Może się jednak zdarzyć, że celem mysich zębów staną się ubrania, książki czy przewody elektryczne.
Obecność myszy w domu to nie tylko straty materialne, ale także przykry zapach. Pojawia się on jako następstwo tego, że zwierzęta pozostawiają często w trudnodostępnych miejscach swoje odchody. Jest to oczywiście nieestetyczne, ale może też stać się przyczyną niektórych chorób. Myszy mogą przyczyniać się do przenoszenia groźniejszych chorób niż szczury. Według badań przeprowadzonych w Nowym Jorku przez naukowców z Columbia University’s Mailman School of Public Health myszy przenoszą choćby bakterie E. coli, Shigella oraz salmonella. Dodatkowo w ich kale znaleziono np. 36 wirusów, które mogą być groźne dla psów czy drobiu.
Obecność myszy w domu, choć niepotrzebna i groźna, nie powinna sprawiać, że tracimy dystans do sytuacji. Nie musimy też koniecznie ich zabijać. Niektóre sposoby mogą być groźne dla dzieci (pułapki mechaniczne).
Podstawową metodą w radzeniu sobie z myszami jest utrudnianie im dostania się do wnętrza domu. Jest to w przypadku myszy znacznie łatwiejsze, niż wtedy, gdy chodzi o znacznie większego szczura. Chodzi tutaj m.in. o to, żeby zadbać o szczelność elewacji – nie ma znaczenia, z czego została wykonana. Wszystkie dziury pozostawione po pracach wykończeniowych lub zrobione już przez gryzonie powinno się zalepić gipsem albo inną zaprawą, którą trudno będzie z powrotem uszkodzić. Istotne jest też to, żeby mysz nie miała powodu wchodzić do mieszkania – trudniej będzie o wtargnięcie intruza tam, gdzie jedzenie jest szczelnie pozamykane. Jeśli już pojawi się jedna lub dwie sztuki, to przestrzeń kuchni lub spiżarni nie będzie się im jawić jako idealne miejsce dla założenia prawdziwej mysiej kolonii.
>> Przeczytaj także: Jak pozbyć się szkodników z ogrodu?
Ważne jest też dbanie o porządek w piwnicy lub przylegającym do domu garażu. To tam gryzonie mogą skolonizować teren, co później bardzo ułatwi im wtargnięcie do domu. Sama obecność w pomieszczeniach gospodarczych może także wiązać się ze stratami w sprzęcie lub przechowywanej żywności.
Coraz bardziej popularnym sposobem jest wyłapywanie intruzów dzięki użyciu żywołapek. W odróżnieniu od przynoszących śmierć gryzonia pułapek na sprężynie tutaj dochodzi do zatrzaśnięcia się klapki, która więzi mysz. Możemy ją później wypuścić bez problemu z dala od domu. Wśród żywołapek wyróżniamy urządzenia plastikowe i wykonane z metalu. Pierwsze bywają dość zawodne, chociaż z reguły są tańsze. Wśród żywołapek z metalu możemy postawić na mniejsze lub większe konstrukcje. Szczególnie ciekawe są urządzenia narożne, gdzie zwierzę wchodzi do środka w poszukiwaniu pożywienia. Pułapka ma tu formę kasetki z przeszkleniem na środku. Gryzoń, wchodząc w niewielki korytarzyk, uruchamia zapadnię i nie jest w stanie wyjść. Zaletą takiej żywołapki jest to, że można w nią jednocześnie złapać kilka osobników. Poleca się jednak przystąpić do wyłapywania dość wcześnie, nim zwierzęta się rozmnożą.
Wiadomo też, że nie wszystkie zapachy są dla myszy, ale też szczurów czy kun, nęcące. Bywają ziołowe aromaty, które je drażnią i odstraszają. Stworzone na ich bazie specyfiki można bez problemu nabyć na rynku. Należy rozpylić je wokół bryły domu, ale też przy otworach drzwiowych i okiennych. Ich wadą jest to, że rozpylanie trzeba powtarzać co kilka tygodni – w okresie deszczowym nawet częściej.
Z pomocą przychodzi też nowoczesna technologia. Możemy wyposażyć się w odstraszacze elektroniczne. Emitują one dźwięki, których zwierzę się boi lub są dla niego drażniące. Przestrzeń, gdzie funkcjonuje taki odstraszacz, przestaje być atrakcyjnym siedliskiem dla myszy. Jakich jeszcze metod można się chwycić w walce z gryzoniami? Kilka z nich można znaleźć w poniższym filmie.