Adaptacja poddasza krok po kroku

Remont domu
Adaptacja poddasza krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W domach jednorodzinnych często zdarzają się poddasza, które przez lata służyły tylko za schowek na zakurzone pamiątki. Jeśli chcesz wyremontować strych i urządzić tam pokoje, musisz przemyśleć parę spraw. 

Adaptacja poddasza to nie tylko kwestia estetyki i pomalowania ścian. Musisz upewnić się, że spełnia on odpowiednie wymogi, a także że utworzenie pokojów na strychu będzie bezpieczne dla domowników. Zmiana sposobu użytkowania strychu wiąże się często z dużymi wydatkami – warto bowiem zatrudnić architekta, konstruktora, elektryka. Fachowców, dzięki którym twoje poddasze będzie spełniać wszystkie swoje nowe funkcje w bezpiecznie.

Czy zawsze możliwa jest adaptacja poddasza? 

Adaptacja poddasza czasami bywa bardziej, czasami mniej problematyczna. Poddasze najłatwiej zagospodarować, jeśli w trakcie budowy brano pod uwagę stworzenie tam użytkowych pokojów – wystarczy je wykończyć i zgłosić zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń (ma to wpływ na wysokość podatku od nieruchomości). 

Największym wyznacznikiem, czy poddasze można przemienić w użytkowe pomieszczenia, jest wytrzymałość stropu i więźby dachowej. Należy sprawdzić, czy połacie dachowe nie ucierpiały z powodu pleśni lub nie posiadają uszczerbków, które mogłyby skutkować przedostawaniem się wody w warstwy izolacji. 

Warto pamiętać, że poddasze, które pierwotnie nie było zaprojektowane jako przestrzeń mieszkalna, trzeba będzie ocieplić – a są to dodatkowe kilogramy, które wytrzymać musi struktura dachu. Lepiej skonsultuj się z fachowcem, który oceni wytrzymałość więźby i oceni koszty remontu.

Adaptacja poddasza – wymogi i formalności

Jak już zostało wspomniane, każdą adaptację poddasza należy zgłosić do organu administracji architektoniczno-budowlanej (jako zmianę sposobu użytkowania części obiektu) – gdyż jest to podstawa do ponownego przeliczenia wysokości podatku od nieruchomości. Do zgłoszenia należy dołączyć ekspertyzę techniczną wykonaną przez osobę z uprawnieniami.  

Jednak nie są to jedyne formalności, jakie napotkać możesz podczas adaptacji poddasza. W przypadku, gdy odnawiany budynek wpisany jest do rejestru zabytków lub planujesz wykonać w nim prace wymagające pozwolenia na budowę, musisz takowe otrzymać. W praktyce oznacza to, że pozwolenie na budowę powinieneś posiadać przy pracach wymagających rozbudowy lub nadbudowy budynku oraz znaczącej przebudowie elementów konstrukcyjnych. 

Rozkład wnętrza – jaka wysokość minimalna?

Przy adaptacji poddasza istotna jest wysokość dachu. Do pełnego wykorzystania nadają się bowiem elementy poddasza o wysokości minimum 1,9 m (to wtedy zmieścisz na spokojnie meble i wyprostuje się dorosły człowiek). Aby na poddaszu udało się zrobić pomieszczenia mieszkalne, wymagana jest wysokość co najmniej 2,2 m (w pomieszczeniach ze skosami wylicza się średnią od wysokości 1,9).

Jednak wymogi techniczne to nie wszystko! Warto także pamiętać o wygodzie i funkcjonalności poddasza. Najbardziej praktyczne są pomieszczenia z wysokimi ściankami kolankowymi (gdyż możesz w zagłębieniu postawić niskie meble). Zagospodarowanie przestrzeni pod spadami wiąże się z niemałym wyzwaniem i wymaga sporej dozy aranżacyjnej kreatywności.

Zdjęcie główne: Ümit Yıldırım/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czyszczenie pieca ze smoły – jak to zrobić?
Czyszczenie pieca ze smoły – jak to zrobić?
Piecyk z płaszczem wodnym to urządzenie, które jest często stosowane do ogrzewania wody użytkowej i pomieszczeń. W trakcie użytkowania piecyk z płaszczem wodnym wydziela sadzę, smołę i inne zanieczyszczenia, które z czasem mogą osadzić się w przewodach, komorze spalania i innych elementach pieca. Dlatego ważne jest regularne czyszczenie pieca ze smoły, aby zapewnić jego sprawne i bezpieczne działanie.
Nowoczesne i opłacalne filtry do okapów kuchennych z recyrkulacją powietrza.
Nowoczesne i opłacalne filtry do okapów kuchennych z recyrkulacją powietrza.
Filtry plazmowe do okapów są nowoczesnym rozwiązaniem dla kuchennego AGD.
Czy można samodzielnie ocieplić poddasze?
Czy można samodzielnie ocieplić poddasze?
Nie da się ukryć, że posiadanie domu jednorodzinnego wymaga od nas sporych poświęceń. Choć cieszymy się "własnym kątem", to jednak zdarza się, że z biegiem czasu pojawiają się drobne usterki lub niedociągnięcia, które chcemy poprawić.
Ostatnie wpisy