Adaptacja poddasza krok po kroku

Remont domu
Adaptacja poddasza krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W domach jednorodzinnych często zdarzają się poddasza, które przez lata służyły tylko za schowek na zakurzone pamiątki. Jeśli chcesz wyremontować strych i urządzić tam pokoje, musisz przemyśleć parę spraw. 

Adaptacja poddasza to nie tylko kwestia estetyki i pomalowania ścian. Musisz upewnić się, że spełnia on odpowiednie wymogi, a także że utworzenie pokojów na strychu będzie bezpieczne dla domowników. Zmiana sposobu użytkowania strychu wiąże się często z dużymi wydatkami – warto bowiem zatrudnić architekta, konstruktora, elektryka. Fachowców, dzięki którym twoje poddasze będzie spełniać wszystkie swoje nowe funkcje w bezpiecznie.

Czy zawsze możliwa jest adaptacja poddasza? 

Adaptacja poddasza czasami bywa bardziej, czasami mniej problematyczna. Poddasze najłatwiej zagospodarować, jeśli w trakcie budowy brano pod uwagę stworzenie tam użytkowych pokojów – wystarczy je wykończyć i zgłosić zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń (ma to wpływ na wysokość podatku od nieruchomości). 

Największym wyznacznikiem, czy poddasze można przemienić w użytkowe pomieszczenia, jest wytrzymałość stropu i więźby dachowej. Należy sprawdzić, czy połacie dachowe nie ucierpiały z powodu pleśni lub nie posiadają uszczerbków, które mogłyby skutkować przedostawaniem się wody w warstwy izolacji. 

Warto pamiętać, że poddasze, które pierwotnie nie było zaprojektowane jako przestrzeń mieszkalna, trzeba będzie ocieplić – a są to dodatkowe kilogramy, które wytrzymać musi struktura dachu. Lepiej skonsultuj się z fachowcem, który oceni wytrzymałość więźby i oceni koszty remontu.

Adaptacja poddasza – wymogi i formalności

Jak już zostało wspomniane, każdą adaptację poddasza należy zgłosić do organu administracji architektoniczno-budowlanej (jako zmianę sposobu użytkowania części obiektu) – gdyż jest to podstawa do ponownego przeliczenia wysokości podatku od nieruchomości. Do zgłoszenia należy dołączyć ekspertyzę techniczną wykonaną przez osobę z uprawnieniami.  

Jednak nie są to jedyne formalności, jakie napotkać możesz podczas adaptacji poddasza. W przypadku, gdy odnawiany budynek wpisany jest do rejestru zabytków lub planujesz wykonać w nim prace wymagające pozwolenia na budowę, musisz takowe otrzymać. W praktyce oznacza to, że pozwolenie na budowę powinieneś posiadać przy pracach wymagających rozbudowy lub nadbudowy budynku oraz znaczącej przebudowie elementów konstrukcyjnych. 

Rozkład wnętrza – jaka wysokość minimalna?

Przy adaptacji poddasza istotna jest wysokość dachu. Do pełnego wykorzystania nadają się bowiem elementy poddasza o wysokości minimum 1,9 m (to wtedy zmieścisz na spokojnie meble i wyprostuje się dorosły człowiek). Aby na poddaszu udało się zrobić pomieszczenia mieszkalne, wymagana jest wysokość co najmniej 2,2 m (w pomieszczeniach ze skosami wylicza się średnią od wysokości 1,9).

Jednak wymogi techniczne to nie wszystko! Warto także pamiętać o wygodzie i funkcjonalności poddasza. Najbardziej praktyczne są pomieszczenia z wysokimi ściankami kolankowymi (gdyż możesz w zagłębieniu postawić niskie meble). Zagospodarowanie przestrzeni pod spadami wiąże się z niemałym wyzwaniem i wymaga sporej dozy aranżacyjnej kreatywności.

Zdjęcie główne: Ümit Yıldırım/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowoczesne meblościanki – klasyczny mebel w nowym wydaniu
Nowoczesne meblościanki – klasyczny mebel w nowym wydaniu
Czy w XXI wieku meblościanka wciąż jest modna i pozwala zaaranżować pomieszczenia w domu nie tylko praktycznie, ale także stylowo? Jak najbardziej!
Co przyda się do wymiany elektryki?
Co przyda się do wymiany elektryki?
Samodzielne naprawy urządzeń i instalacji elektrycznych to nie przelewki i należy podchodzić do nich poważnie. Zobacz, jakie narzędzia są potrzebne do podstawowych prac z prądem oraz jak wykonywać je w bezpieczny sposób.
Jak ekologiczne pompy ciepła mogą zmniejszyć twoje rachunki za ogrzewanie?
Jak ekologiczne pompy ciepła mogą zmniejszyć twoje rachunki za ogrzewanie?
Odkryj, jak ekologiczne pompy ciepła mogą pomóc ci zaoszczędzić energię i obniżyć koszty ogrzewania.
Ostatnie wpisy