Adaptacja poddasza krok po kroku

Remont domu
Adaptacja poddasza krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W domach jednorodzinnych często zdarzają się poddasza, które przez lata służyły tylko za schowek na zakurzone pamiątki. Jeśli chcesz wyremontować strych i urządzić tam pokoje, musisz przemyśleć parę spraw. 

Adaptacja poddasza to nie tylko kwestia estetyki i pomalowania ścian. Musisz upewnić się, że spełnia on odpowiednie wymogi, a także że utworzenie pokojów na strychu będzie bezpieczne dla domowników. Zmiana sposobu użytkowania strychu wiąże się często z dużymi wydatkami – warto bowiem zatrudnić architekta, konstruktora, elektryka. Fachowców, dzięki którym twoje poddasze będzie spełniać wszystkie swoje nowe funkcje w bezpiecznie.

Czy zawsze możliwa jest adaptacja poddasza? 

Adaptacja poddasza czasami bywa bardziej, czasami mniej problematyczna. Poddasze najłatwiej zagospodarować, jeśli w trakcie budowy brano pod uwagę stworzenie tam użytkowych pokojów – wystarczy je wykończyć i zgłosić zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń (ma to wpływ na wysokość podatku od nieruchomości). 

Największym wyznacznikiem, czy poddasze można przemienić w użytkowe pomieszczenia, jest wytrzymałość stropu i więźby dachowej. Należy sprawdzić, czy połacie dachowe nie ucierpiały z powodu pleśni lub nie posiadają uszczerbków, które mogłyby skutkować przedostawaniem się wody w warstwy izolacji. 

Warto pamiętać, że poddasze, które pierwotnie nie było zaprojektowane jako przestrzeń mieszkalna, trzeba będzie ocieplić – a są to dodatkowe kilogramy, które wytrzymać musi struktura dachu. Lepiej skonsultuj się z fachowcem, który oceni wytrzymałość więźby i oceni koszty remontu.

Adaptacja poddasza – wymogi i formalności

Jak już zostało wspomniane, każdą adaptację poddasza należy zgłosić do organu administracji architektoniczno-budowlanej (jako zmianę sposobu użytkowania części obiektu) – gdyż jest to podstawa do ponownego przeliczenia wysokości podatku od nieruchomości. Do zgłoszenia należy dołączyć ekspertyzę techniczną wykonaną przez osobę z uprawnieniami.  

Jednak nie są to jedyne formalności, jakie napotkać możesz podczas adaptacji poddasza. W przypadku, gdy odnawiany budynek wpisany jest do rejestru zabytków lub planujesz wykonać w nim prace wymagające pozwolenia na budowę, musisz takowe otrzymać. W praktyce oznacza to, że pozwolenie na budowę powinieneś posiadać przy pracach wymagających rozbudowy lub nadbudowy budynku oraz znaczącej przebudowie elementów konstrukcyjnych. 

Rozkład wnętrza – jaka wysokość minimalna?

Przy adaptacji poddasza istotna jest wysokość dachu. Do pełnego wykorzystania nadają się bowiem elementy poddasza o wysokości minimum 1,9 m (to wtedy zmieścisz na spokojnie meble i wyprostuje się dorosły człowiek). Aby na poddaszu udało się zrobić pomieszczenia mieszkalne, wymagana jest wysokość co najmniej 2,2 m (w pomieszczeniach ze skosami wylicza się średnią od wysokości 1,9).

Jednak wymogi techniczne to nie wszystko! Warto także pamiętać o wygodzie i funkcjonalności poddasza. Najbardziej praktyczne są pomieszczenia z wysokimi ściankami kolankowymi (gdyż możesz w zagłębieniu postawić niskie meble). Zagospodarowanie przestrzeni pod spadami wiąże się z niemałym wyzwaniem i wymaga sporej dozy aranżacyjnej kreatywności.

Zdjęcie główne: Ümit Yıldırım/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto inwestować w narzędzia wielofunkcyjne do prac domowych?
Czy warto inwestować w narzędzia wielofunkcyjne do prac domowych?
Dowiedz się, dlaczego inwestycja w narzędzia wielofunkcyjne do prac domowych może się okazać strzałem w dziesiątkę. Poznaj zalety i wady takiej decyzji i zdecyduj, czy jest to dla Ciebie dobre rozwiązanie.
Jak obić krzesło krok po kroku?
Jak obić krzesło krok po kroku?
Jak samodzielnie wymienić obicie w krześle? Sprawdź nasz poradnik i przekonaj się, że renowacja mebli wcale nie jest taka skomplikowana!
Czym czyścić drewniane meble?
Czym czyścić drewniane meble?
Nie wiesz, jak przywrócić drewnianym meblom czystość i pozbyć się zabrudzeń w bezpieczny sposób? Poznaj najlepsze metody pielęgnacji regałów, komód, krzeseł, stołów oraz innych mebli z drewna!
Ostatnie wpisy