Jak się pozbyć wciornastków i przędziorków z roślin domowych?

Jak się pozbyć wciornastków i przędziorków z roślin domowych?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czas zadbać o rośliny domowe! Sprawdź, jak pozbyć się często występujących szkodników – przędziorków i wciornastków. 

Rośliny domowe – jest przy nich sporo pracy!

Jeżeli chcemy mieć u siebie piękne rośliny domowe, musimy być gotowi do ciągłej pracy nad nimi. Wie o tym każdy, kto zdecydował się na taką hodowlę. Jedną ze zmor domowego hodowcy roślin są szkodniki. Często są to przędziorki i wciornastki. Sprawdź, jak szybko i skutecznie sobie z nimi poradzić. 

Przędziorki – co to takiego?

Przędziorki to prawdziwe utrapienie każdego hodowcy roślin. Te szkodniki wysysają sok z roślin! Cenią sobie ciepłe i suche miejsca. Rozpoznasz je po delikatnych pajęczynkach, którymi oplatają rośliny. Trudno je zauważyć gołym okiem, ponieważ ciało przędziorka osiąga długość do 0,8 mm. Mogą żerować na różnych okazach – lubią osiadać na roślinach ozdobnych, krzewach i drzewach owocowych. Poprzez wysysanie soku zakłócają proces asymilacji, przez co roślina zaczyna obumierać. Z kolei zimą spotkamy je przede wszystkim na roślinach doniczkowych, ponieważ klimat ciepłego mieszkania jest dla nich idealny. 

Jak zwalczyć przędziorki?

Jeżeli zauważysz na swoich roślinach doniczkowych żółtawe przebarwienia liści, to istnieje duże ryzyko, że są zainfekowane przez przędziorki. Jeżeli nie są to jeszcze duże zniszczenia, roślinę warto wstawić do wanny czy pod prysznic i spryskać, następnie nałożyć na liście foliową torebkę. Pozostaw doniczkę tak na kilka dni, dzięki czemu wytworzy się wilgotny mikroklimat, w którym szkodniki nie przeżyją. Inne sposoby na przędziorki to np. sprowadzenie na roślinę ich naturalnych wrogów – biedronek czy drapieżnych pajęczaków. Możesz także spryskać liście mydlanym sprayem, który jest metodą prostą i naturalną. Niektórzy w walce z przędziorkami cenią sobie też napar ze skrzypu polnego.

Czym są wciornastki? 

To owady przypominające niewielkich rozmiarów czarne kreski. Żywią się sokami oraz tkankami roślin. Pojawiają się głównie na liściach. Ich obecność możesz zauważyć przez drobne plamki lub srebrne zabarwienie na powierzchni roślin. Jak najprościej sprawdzić, czy nasza roślina jest zaatakowana przez tego szkodnika? Podłóż pod nią białą kartkę. Potrząśnij rośliną i obserwuj, co pojawi się na kartce – jeżeli charakterystyczne „kreseczki”, to masz do czynienia z wciornastkami. Są one niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia rośliny. 

Jak zwalczać wciornastki?

Aby zwalczyć wciornastki, wstaw roślinę do wilgotnego pomieszczenia lub połóż na kaloryferze mokry ręcznik. Innym sposobem jest przecieranie liści rośliny mokrymi chusteczkami co najmniej dwa razy dziennie. Można również przemywać spodnią część liści wodą z dodatkiem mydła albo wgnieść ząbek czosnku. Kurację przeprowadzaj przez dwa tygodnie.

Zdj. główne: Ayşenur/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne rozwiązania do zamknięcia przestrzeni w łazience?
Jak wybrać idealne rozwiązania do zamknięcia przestrzeni w łazience?
Poznaj praktyczne porady doboru rozwiązań do zamknięcia przestrzeni w łazience. Komfort, estetyka i funkcjonalność we właściwych miejscach. Zainspiruj się pomysłami!
Projektant wnętrz podpowiada – Urządzamy nowoczesne mieszkanie w stylu skandynawskim –
Projektant wnętrz podpowiada – Urządzamy nowoczesne mieszkanie w stylu skandynawskim –
Ekspert z krakowskiego studia projektowania wnętrz przyznaje, że w ostatnich latach wielu jego klientów zdecydowało się urządzić swoje mieszkanie w stylu skandynawskim
Remont kuchni – jak do tego podejść?
Remont kuchni – jak do tego podejść?
Stresujesz się remontem kuchni? Niepotrzebnie! Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, aby przebiegał on w pełni bezboleśnie.
Ostatnie wpisy