Nornica w ogrodzie. Jak się jej pozbyć?

Nornica w ogrodzie. Jak się jej pozbyć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nornice to niewielkie gryzonie, które wyrządzają duże szkody w naszym ogrodzie. Ich zwalczanie jest konieczne, jeśli chcemy utrzymać porządek na działce. Po jakie środki należy sięgnąć? Odpowiadamy!

Walka z ogrodowymi szkodnikami może trwać w nieskończoność. Jeśli szukasz szybkiego i sprawdzonego sposobu na pozbycie się nornic, to ten artykuł będzie znakomitą pomocą. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na walkę z tymi szkodliwymi gryzoniami.

Czym są nornice? 

Nornice są niewielkimi, niepozornymi gryzoniami, których długość zazwyczaj nie przekracza 15 cm. W Polsce najczęściej spotykamy nornicę rudą. Dla osób dbających o ogrody te gryzonie są prawdziwą zmorą. Przede wszystkim wyjadają one owoce, nasiona i uszkadzają korzenie roślin. Często zjadają także świeżo posadzone cebule kwiatów. Co więcej, nawet drzewa nie są bezpieczne. Nornice potrafią ogryzać ich korę, co naraża drzewka ogrodowe na różne choroby. Dlatego już pierwsze oznaki nornic w ogrodzie powinny skłonić nas do podjęcia konkretnych działań. 

Jak poradzić sobie z tunelami nornic?

Nornice znacząco różnią się od popularnych kretów, ponieważ nie są drapieżnikami i żywią się głównie roślinami. Istnieje jednak jedno wyraźne podobieństwo między tymi gryzoniami. Nornice również przemieszczają się pod ziemią przy pomocy specjalnej sieci tuneli, wydrążonych pod działką lub ogrodem. Aby pozbyć się szkodnika, powinniśmy niszczyć, zatykać lub ewentualnie zalewać wodą wydrążone korytarze. 

Innym sposobem, który polecany jest zwłaszcza w okresie wiosennym, jest przekopywanie ziemi w ogrodzie, co skutkuje zawaleniem się korytarzy. Zaleca się, aby wokół drzew i rabat nie dawać grubej warstwy ściółki. Zazwyczaj to właśnie pod nią nornice drążą swoje tunele. Zamiast tego drzewka możemy zabezpieczyć kupną korą, która będzie dla nornic bardziej kusząca niż kora drzew ogrodowych. Jest to szczególnie istotne zimą, ponieważ te gryzonie nie zapadają w sen zimowy.

Postaw na rośliny i zwierzęta przerażające gryzonie

Istnieją również mniej drastyczne metody radzenia sobie z nornicami, które nie wymagają dodatkowych narzędzi. Większość gryzoni ma niezwykle czuły węch, a także bardzo nie lubi określonych gatunków roślin. Oba te fakty można wykorzystać przy odstraszaniu nornic. W tym celu warto posadzić m.in. czosnek, miętę, czarną porzeczkę, gorczycę, nostrzyk, wilczomlecz i cesarską koronę. Jeśli napotkamy tunele wydrążone przez nornice, możemy wrzucić do nich kilka ząbków czosnku. W tym przypadku intensywny zapach również zadziała na te gryzonie. Jeśli mamy psa lub kota, możemy zabrać go do ogrodu lub na działkę, aby przegonił czające się tam gryzonie.

Jaki dźwięk zadziała na nornice?

Znakomitym sposobem na odstraszenie nornic jest wykorzystanie ich czułego słuchu. W tym przypadku wystarczy samodzielnie skonstruować odpowiednie odstraszacze. Aby to zrobić, należy wziąć szklaną butelkę i umieścić ją pod skosem w tunelu tak, aby była skierowana szyjką do góry. Dźwięk emitowany przez wpadający do butelki wiatr odstraszy nie tylko nornice, ale też inne kąpiące pod ziemią stworzenia. 

Świece dymne

Skutecznym sposobem na pozbycie się szkodników jest zapalenie i włożenie do tunelu specjalnej świecy dymnej. Wytwarza ona biobójczą substancję, która osadza się w tunelu i odstrasza gryzonie. Warto jednak kontrolować to, czy wkładamy je do czynnych tuneli. Nie należy nadużywać tej metody, ponieważ wydobywająca się ze świecy substancja jest szkodliwa dla środowiska.

Jeśli masz też problem z mrówkami, to mamy dla Ciebie kilka porad tutaj.

Zdjęcie główne: jggrz/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo pielęgnować kaktusy wiszące w domowych warunkach?
Jak prawidłowo pielęgnować kaktusy wiszące w domowych warunkach?
Odkryj tajniki domowej pielęgnacji wiszących kaktusów. Dowiedz się, jak je nawadniać, jakie warunki lubią, i jak je przesadzać. Sposoby dostosowane do różnych gatunków.
Jak zamontować cichy domyk w szufladzie?
Jak zamontować cichy domyk w szufladzie?
Jak ograniczyć chociażby trzaskanie szuflad? To proste zamontuj cichej domyki!
Wybór stołu – co brać pod uwagę?
Wybór stołu – co brać pod uwagę?
Stół to jeden z ważniejszych mebli w każdym domu. Dowiedz się więc, jak wybrać stół do swojego wnętrza.
Ostatnie wpisy