Jakie obiekty wymagają pozwolenia a jakie nie?

Jakie obiekty wymagają pozwolenia a jakie nie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa domu wiąże się z wkraczaniem na nowe, nieznane terytoria. Jeśli to Twój pierwszy dom, a zazwyczaj tak właśnie jest, wymaga zapoznania się z różnymi przepisami, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Żeby na budowie nie zjawiła się kontrola lub policja, dowiedz się, na jakie obiekty wymagane są pozwolenia, dla jakich wystarczy zgłoszenie, a jakie możesz postawić, nie informując nikogo? Podpowiadamy!

Co wymaga pozwolenia?

Przede wszystkim, pozwolenia na budowę wymaga sam dom. Każdy obiekt o powierzchni większej, niż 35 m2 (a dom na pewno będzie większy), wymaga wystawienia pozwolenia na budowę. Takowe można zdobyć u starosty, wojewody lub Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Rzadko zdarza się, że takie pozwolenie nie zostaje wydane. Wyjątkiem jest na przykład konieczność wycinania drzew, a zwłaszcza fragmentów lasu pod budowę. Wtedy na ścięcie każdego drzewa potrzebne jest osobne pozwolenie, które trzeba uzyskać, zanim zaczniesz starać się o pozwolenie na budowę. 

Żeby uzyskać pozwolenie na budowę należy zwrócić się do właściwego organu (różni się on w zależności od położenia działki budowlanej) i złożyć wniosek. Jeżeli na obszarze, w którym chcesz wybudować dom nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, wniosek o pozwolenie na budowę musi zostać złożony w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Oprócz wniosku należy jeszcze złożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Oświadczenie to musi być złożone, pod rygorem odpowiedzialności karnej. Do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę należy dołączyć cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi. 

stawianie ściany
Photo by jcomp from Freepik.com

Jakie obiekty można budować bez pozwolenia? 

Wszelkie obiekty o powierzchni mniejszej niż 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Oranżerie, ogrody zimowe, tarasy oraz pomieszczenia gospodarcze mogą być stawiane bez pozwolenia. Również szamba betonowe o pojemności do 10 m3 może być wybudowane na działce całkowicie samowolnie. Jeśli chodzi o pozwolenia na szamba większe niż podane 10 m3, warto zapytać o nie firmę budowlaną, którą wybiera się do jego budowy. W miastach wygląda to trochę inaczej niż na wsi i poza granicami miast. Jeśli chodzi o szamba betonowe Radom oraz wiele innych polskich miast oferuje szeroką gamę fantastycznych fachowców, którzy z pewnością nie tylko doradzą Ci w kwestii rodzaju, pojemności i montażu szamba, lecz także będą znali przepisy, które dotyczą ich branży. 

budowa szamba
Photo by Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images

Skąd mam wiedzieć, czy dom, który kupuję jest wybudowany legalnie?

Sytuacje, w których ktoś kupuje nielegalnie postawiony na działce dom zdarzają się na szczęście coraz rzadziej, ale niestety nadal przy kupnie domu można się bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć. Dom, garaż, pomieszczenie gospodarcze, wiata czy dobudówka mogą stać na działce bez odpowiedniego pozwolenia. W takiej sytuacji nowy właściciel posesji zobowiązany jest takie obiekty rozebrać, a przed postawieniem nowych, złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. O tym, czy coś powinno znajdować się na działce, czy też nie, dowiesz się z ksiąg wieczystych. Teraz nie trzeba wcale wychodzić z domu ani telefonować do urzędów, żeby znaleźć odpowiednie księgi wieczyste. Na stronie znajdzksiege.pl znajdziesz wszystkie potrzebne Ci przed kupnem działki lub domu informacje. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak czyścić grill?
Jak czyścić grill?
Zadbaj o właściwy poziom higieny Twojego sprzętu do grillowania. Przeczytaj, jak czyścić ruszt i odpowiednio przechowywać sprzęt, aby jak najdłużej cieszyć się jego działaniem.
Rusztowanie aluminiowe – praktyczne narzędzie na budowie i do prac remontowych
Rusztowanie aluminiowe – praktyczne narzędzie na budowie i do prac remontowych
Rusztowanie aluminiowe to praktyczne narzędzie, które może być wykorzystywane na różnych etapach budowy, remontu i konserwacji budynków. Dzięki swojej uniwersalności rusztowanie aluminiowe zyskało popularność wśród wielu specjalistów, a także wśród osób wykonujących prace remontowe w domu.
Remont 2021. Na jakie koszty trzeba się przygotować?
Remont 2021. Na jakie koszty trzeba się przygotować?
Koszty remontu rosną z roku na rok, przez rosnące ceny za usługi fachowców. Żeby wyliczyć dokładnie ile wyniesie nas remont trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Sprawdź ile może kosztować remont w 2021.
Ostatnie wpisy