Montaż elektryki w domu

Montaż elektryki w domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Odpowiedni montaż elektryki w domu wcale nie jest prostym procesem. Oto rzeczy, o których zdecydowanie warto pamiętać w tym aspekcie.

Planowanie montażu instalacji elektrycznej

W przypadku budowy domu jednorodzinnego, choć tak naprawdę możemy w tym kontekście powiedzieć o każdym obiekcie budowlanym, odpowiednie rozmieszczenie i wykonanie instalacji jest jednym z najważniejszych aspektów, dzięki którym dany obiekt może być funkcjonalny oraz bezpieczny dla jego lokatorów czy użytkowników. Nie sposób w takim temacie nie wspomnieć o instalacji elektrycznej, Odpowiednie jej skonstruowanie wcale nie należy do prostych zadań – ważne jest bowiem, by nie tylko odpowiednio spełniała swoją funkcję, ale również, aby była dość dyskretna i nie straszyła na każdym kroku.

To właśnie dlatego planowanie przebiegu instalacji elektrycznej jest jednym z pierwszych działań na etapie tworzenia projektu domu. Dzięki temu czarno na białym ekipa odpowiedzialna potem za to przedsięwzięcie będzie wiedziała, jak się za nie zabrać. Dodatkowo nie będziemy musieli mierzyć się z żadnymi nieprzyjemnymi niespodziankami na etapie samego montażu, a także będzie można zawczasu zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne artykuły, na przykład w takim miejscu, jak hurtownia elektryczna poznań czy też elektrosalon.pl. No właśnie, jak tak właściwie wygląda sam montaż tego typu instalacji?

Jak przebiega montaż elektryki w domu?

Jeżeli specjaliści mają już w swoich rękach schemat elektryczny, w którym zawarte są wszelkie wytyczne dotyczące konstrukcji instalacji, można zabrać się za jej montaż. W pierwszej kolejności konieczne jest poprowadzenie przewodów, które będą rozsyłać energię elektryczną po całym domu. Najczęściej są one montowane w uprzednio wykonanych bruzdach w tynku lub w szczelinach ściennych. Ważne jest, by kabli nigdy nie układać po skosie, a także montować je w odpowiedniej odległości od drzwi czy okien. Z kolei ich wzajemne łączenie może odbywać się tylko i wyłącznie w puszkach instalacyjnych, które są odpowiednio zaizolowane. 

Ważne jest również odpowiednie stworzenie obwodów, dzięki którym zwarcie czy przerwanie ciągłości nie będzie oznaczać utraty prądu w całym domu. Następnie należy umieścić np. gniazdka szklane w miejscach do tego wyznaczonych w schemacie.

Koszty związane z montażem instalacji elektrycznej

Wykonanie odpowiedniej instalacji elektrycznej, która będzie bezpieczna i efektywna, będzie oczywiście trochę nas kosztować. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa jednak na cenę, jest jednak region, w którym się budujemy, a także metraż mieszkania. Dla przykładu, w przypadku domu o powierzchni 70 m2 najczęściej na montaż instalacji będziemy musieli wyłożyć około 7500-10000 złotych. Koszty te jednak znacznie wzrastają wraz z metrażem – dla przykładu dla domu o powierzchni 150 m2 możemy szacować, że za sam montaż instalacji elektrycznej będziemy musieli zapłacić coś w okolicach 15000 – 25000 złotych. Nie są to więc małe pieniądze, lecz na bezpieczeństwie zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać.

Fot.: Neven Krcmarek/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odnowić stare drzwi?
Jak odnowić stare drzwi?
Chcesz odświeżyć swoje drzwi wejściowe do domu? Podpowiadamy krok po kroku, jak to zrobić.
Jak wybrać idealne akcesoria do stworzenia cienia w ogrodzie?
Jak wybrać idealne akcesoria do stworzenia cienia w ogrodzie?
Odkryj sposób na dodanie charakteru i tajemniczości do twojego ogrodu za pomocą idealnie dobranych akcesoriów do tworzenia cieni. Dowiedz się, jakie elementy wybrać, aby cieszyć się pięknem ogrodu także w najjaśniejszy dzień.
Poradnik wyboru szafki lustrzanej do łazienki, adekwatnej do naszych potrzeb
Poradnik wyboru szafki lustrzanej do łazienki, adekwatnej do naszych potrzeb
Wybierz idealną szafkę lustrzaną do łazienki dzięki naszym praktycznym poradnikom. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jaki design wybrać i jak zharmonizować ją z resztą wystroju.
Ostatnie wpisy