Jak posprzątać po remoncie? Porady

Jak posprzątać po remoncie? Porady
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że sprzątanie po remoncie nie jest wcale takie łatwe i przyjemne. Czeka Cię naprawdę sporo pracy, ale… przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek, które pomogą sprawnie i szybko się z tym uporać. Nie wierzysz? Przekonaj się!

Jeśli remont się jeszcze nie rozpoczął, to…

O sprzątaniu po remoncie warto pomyśleć dużo wcześniej, czyli jeszcze przed rozpoczęciem prac. Mianowicie chodzi o to, by nie dokładać sobie dodatkowych obowiązków, tylko maksymalnie wszystko uprościć. Jeśli jest taka możliwość, wynieśmy meble do oddzielnego, zamykanego pomieszczenia. 

Zdecydowanie też do zabezpieczenia podłogi oraz innych powierzchni przydadzą się: folia malarska, tektura malarska oraz filc ochronny wielokrotnego użytku. W kontakcie z wodą najlepiej poradzi sobie folia. Jeśli więc obawiasz się zacieków, użyj właśnie jej. Później, gdy nadejdzie czas sprzątania, największe zabrudzenia zostaną na materiałach ochronnych.

Warto też na koniec każdego dnia usuwać zanieczyszczenia, myć narzędzia (szczególnie pędzle i wałki), a także pozbywać się pustych opakowań po farbach, klejach lakierach i innych produktach remontowych.

Sprzątanie po remoncie krok po kroku – wskazówki

Czas przedstawić odpowiedzi na tytułowe pytanie. Wszystko wyjaśniamy w kilku krokach. Oto one!

Sprzątanie na sucho – zbieranie śmieci i gruntowne odkurzanie

Na początek najważniejsza zasada: najpierw sprzątamy na sucho. W przeciwnym razie pył i woda połączą się, tworząc błoto, a nasz wysiłek pójdzie na marne. Zaczynamy od usunięcia wszystkich śmieci poremontowych ze wszystkich zakamarków – nie tylko z podłogi, ale też z parapetów i narożników. Następnie bierzemy się za staranne odkurzenie podłogi. Świetnie sprawdzą się do tego odkurzacze przemysłowe, które bez problemu możemy wypożyczyć na kilka godzin. Nie zapominajmy o otworach wentylacyjnych oraz listwach przypodłogowych.

Sprzątanie na mokro – zawsze od góry

Teraz przechodzimy do usuwania pyłu i kurzu z różnych powierzchni, zaczynając oczywiście od góry. Najpierw sufit i znajdujące się na nim lampy oświetleniowe, następnie ściany, meble, na podłodze kończąc. Zwróćmy uwagę, by umyć również meble w środku – często okazuje się, że nagromadziło się tam sporo pyłu. Czyścimy także okna i ramy okienne.

Każde pomieszczenie po kolei

Tak jak prace remontowe muszą być przemyślane i przeprowadzane w określonych ramach, tak samo jest ze sprzątaniem. Nie skaczemy z kwiatka na kwiatek, czy raczej z pomieszczenia do pomieszczenia. Sprzątamy jeden pokój, później przechodzimy do kolejnego, aż skończymy. W ten sposób nie przenosimy brudu pomiędzy nimi.

Ostatnie mycie podłogi

Podczas poremontowego sprzątania podłogi myjemy wiele razy – po każdym odkurzaniu, po myciu okien itp. Jeśli już wszystko uda się wyczyścić, czas na końcowe zmywanie podłogi, które wbrew pozorom może być powtarzane nawet kilkakrotnie, aż uzyskamy zadowalający efekt.

Przed Tobą dużo pracy, ale efekt jest tego wart. Powodzenia!

Zdj. główne: Oliver Hale/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni materiał izolacyjny dla naszego domu?
Jak wybrać odpowiedni materiał izolacyjny dla naszego domu?
Odkryj jak skutecznie i bezpiecznie izolować swój dom. Dowiedz się, które materiały izolacyjne są najlepsze do różnych części domu i jakie kryteria są najważniejsze przy ich wyborze.
Jak wybrać idealny odkurzacz dla twojego domu?
Jak wybrać idealny odkurzacz dla twojego domu?
Przeczytaj nasz praktyczny poradnik i dowiedz się, jakie czynniki rozważyć przy wyborze odkurzacza pasującego do Twojej przestrzeni życiowej. Wybierz najlepszy odkurzacz, który spełni Twoje oczekiwania.
Remont altany ogrodowej w kilku krokach
Remont altany ogrodowej w kilku krokach
Altana ogrodowa to wyjątkowe miejsce spotkań i wypoczynku. Jeżeli twoja altana wymaga remontu, zobacz jak wykonać go w kilku krokach.
Ostatnie wpisy