Jak posprzątać po remoncie? Porady

Jak posprzątać po remoncie? Porady
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że sprzątanie po remoncie nie jest wcale takie łatwe i przyjemne. Czeka Cię naprawdę sporo pracy, ale… przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek, które pomogą sprawnie i szybko się z tym uporać. Nie wierzysz? Przekonaj się!

Jeśli remont się jeszcze nie rozpoczął, to…

O sprzątaniu po remoncie warto pomyśleć dużo wcześniej, czyli jeszcze przed rozpoczęciem prac. Mianowicie chodzi o to, by nie dokładać sobie dodatkowych obowiązków, tylko maksymalnie wszystko uprościć. Jeśli jest taka możliwość, wynieśmy meble do oddzielnego, zamykanego pomieszczenia. 

Zdecydowanie też do zabezpieczenia podłogi oraz innych powierzchni przydadzą się: folia malarska, tektura malarska oraz filc ochronny wielokrotnego użytku. W kontakcie z wodą najlepiej poradzi sobie folia. Jeśli więc obawiasz się zacieków, użyj właśnie jej. Później, gdy nadejdzie czas sprzątania, największe zabrudzenia zostaną na materiałach ochronnych.

Warto też na koniec każdego dnia usuwać zanieczyszczenia, myć narzędzia (szczególnie pędzle i wałki), a także pozbywać się pustych opakowań po farbach, klejach lakierach i innych produktach remontowych.

Sprzątanie po remoncie krok po kroku – wskazówki

Czas przedstawić odpowiedzi na tytułowe pytanie. Wszystko wyjaśniamy w kilku krokach. Oto one!

Sprzątanie na sucho – zbieranie śmieci i gruntowne odkurzanie

Na początek najważniejsza zasada: najpierw sprzątamy na sucho. W przeciwnym razie pył i woda połączą się, tworząc błoto, a nasz wysiłek pójdzie na marne. Zaczynamy od usunięcia wszystkich śmieci poremontowych ze wszystkich zakamarków – nie tylko z podłogi, ale też z parapetów i narożników. Następnie bierzemy się za staranne odkurzenie podłogi. Świetnie sprawdzą się do tego odkurzacze przemysłowe, które bez problemu możemy wypożyczyć na kilka godzin. Nie zapominajmy o otworach wentylacyjnych oraz listwach przypodłogowych.

Sprzątanie na mokro – zawsze od góry

Teraz przechodzimy do usuwania pyłu i kurzu z różnych powierzchni, zaczynając oczywiście od góry. Najpierw sufit i znajdujące się na nim lampy oświetleniowe, następnie ściany, meble, na podłodze kończąc. Zwróćmy uwagę, by umyć również meble w środku – często okazuje się, że nagromadziło się tam sporo pyłu. Czyścimy także okna i ramy okienne.

Każde pomieszczenie po kolei

Tak jak prace remontowe muszą być przemyślane i przeprowadzane w określonych ramach, tak samo jest ze sprzątaniem. Nie skaczemy z kwiatka na kwiatek, czy raczej z pomieszczenia do pomieszczenia. Sprzątamy jeden pokój, później przechodzimy do kolejnego, aż skończymy. W ten sposób nie przenosimy brudu pomiędzy nimi.

Ostatnie mycie podłogi

Podczas poremontowego sprzątania podłogi myjemy wiele razy – po każdym odkurzaniu, po myciu okien itp. Jeśli już wszystko uda się wyczyścić, czas na końcowe zmywanie podłogi, które wbrew pozorom może być powtarzane nawet kilkakrotnie, aż uzyskamy zadowalający efekt.

Przed Tobą dużo pracy, ale efekt jest tego wart. Powodzenia!

Zdj. główne: Oliver Hale/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Łóżko z palet – jak wykonać?
Łóżko z palet – jak wykonać?
Chcesz zrobić łóżko z euro palet, ale kompletnie nie wiesz, od czego zacząć? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu palet i jak prawidłowo zamontować mebel w sypialni!
Urządzenia przydatne na początku przygody z majsterkowaniem
Urządzenia przydatne na początku przygody z majsterkowaniem
Majsterkowanie i własnoręczne tworzenie nowych rzeczy, to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Podpowiadamy Ci, jakie urządzenia mogą Ci przydać na samym początku przygody z hobbystycznym majsterkowaniem.
Jak wybrać odpowiedni system wentylacji dla twojego domu: poradnik krok po kroku
Jak wybrać odpowiedni system wentylacji dla twojego domu: poradnik krok po kroku
Rozważasz instalację systemu wentylacji w swoim domu? Poznaj kroki na drodze do wyboru odpowiedniego urządzenia tak, aby zapewnić sobie komfort i zdrowe powietrze w czterech ścianach.
Ostatnie wpisy