Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Remont domu
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Droga do wybudowania niektórych budynków musi rozpocząć się od uzyskania pozwolenia na budowę. Aby to zrobić, trzeba zgromadzić całą dokumentację i wraz z odpowiednim wnioskiem złożyć ją w starostwie lub urzędzie miasta. Jak wygląda uzyskanie pozwolenia na budowę? Jakie dokumenty są wymagane? Sprawdź.

Pozwolenie na budowę a zgłoszenie budowy

Od 28 czerwca 2015 r. wybudowanie wymarzonego domu jest znacznie prostsze pod względem formalności administracyjnych. Otóż w przepisach prawa budowlanego ustalono, że rozpoczęcie mniejszych inwestycji takich jak budowa domu jednorodzinnego lub budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki i nie mają negatywnego wpływu na środowisko, może nastąpić jedynie na zgłoszenie budowy. Procedura samego zgłoszenia jest bardzo uproszczona. Inaczej jest w sytuacji, gdy na działce ma powstać budynek wielorodzinny, zabudowa bliźniacza, szeregowa, lokal biurowy lub budynek przemysłowy. Wówczas przed rozpoczęciem prac budowlanych wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Co to jest i gdzie uzyskać pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, którą wydaje starosta. Jest niezbędna do rozpoczęcia i prowadzenia budowy lub wykonywania robót budowlanych w tym rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub odbudowy obiektów budowlanych. Aby je uzyskać, należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z kompletem dokumentów do starostwa albo urzędu miasta na prawach powiatu. Od 1 lipca 2021 roku możliwe jest też składanie takiego wniosku elektronicznie za pomocą portalu e-Budownictwo. Wszelkie prace budowlane można rozpocząć dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji administracyjnej, dlatego warto zadbać o wcześniejsze załatwienie tych spraw.

Co dostarczyć do pozwolenia na budowę?

Zanim przejdziesz do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, musisz uzyskać:

  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP),
  • aktualną mapę do celów projektowych,
  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • zaadaptowanie projektu do działki,
  • podłączenie mediów.

Więcej o tym, gdzie i jak uzyskać powyższe dokumenty znajdziesz na: https://rankomat.pl/nieruchomosci/jak-uzyskac-pozwolenie-na-budowe.

Oczywiście sam wniosek złożony na formularzu urzędowym nie wystarczy do uzyskania pozwolenia na budowę. Należy dołączyć szereg innych dokumentów, w tym:

  • 4 egzemplarze projektu budowlanego,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych,
  • uprawnienia architekta,
  • wypis z rejestru gruntów,
  • warunki techniczne dostawy mediów,
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
  • potwierdzenie zapłaty w przypadku nieruchomości pod działalność.

Budynek w budowie, pomyśl o ubezpieczeniu

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę można rozpocząć prace budowlane. Dobrze jest też rozważyć wykupienie ubezpieczenia inwestycji budowlanej. Takie polisy są przeznaczone na krótki okres np. na rok, dopóki budowa nie dobiegnie końca. Chronią głównie przed pożarem, powodzią, a także kradzieżą z włamaniem lub aktami wandalizmu. Nie kosztują zbyt wiele, dokładne stawki możesz sprawdzić w porównywarce na stronie: https://rankomat.pl/

Warto pamiętać, że starosta ma 65 dni na wydanie pozwolenia, a postawienie budynku bez jego uzyskania podlega karze grzywny bądź nakazom rozbiórki.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie pokrycie dla twojej studzienki?
Jak wybrać odpowiednie pokrycie dla twojej studzienki?
Dowiedz się, jakie pokrycie do studzienki będzie najlepsze dla Twojej nieruchomości. Porady ekspertów, najnowsze trendy i praktyczne porady.
Muszki owocówki w domu. Jak się ich pozbyć?
Muszki owocówki w domu. Jak się ich pozbyć?
Dowiedz się, jak usunąć muszki owocówki z Twojego domu! Poznaj nasze porady!
Deska tarasowa, wykładzina czy płytki. Co wybrać na taras?
Deska tarasowa, wykładzina czy płytki. Co wybrać na taras?
Deska tarasowa, wykładzina czy płytki? wszystko zależy od stylu jaki chcesz uzyskać. Dowiedz się, co warto wybrać na taras!
Ostatnie wpisy