Fugi do cegły. Jak dobrać idealnie?

Fugi do cegły. Jak dobrać idealnie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jasna, a może ciemna, w podobnym kolorze do cegły czy kontrastowa, wklęsła, wypukła? Wybór fugi do cegły ma duże znaczenie i trzeba dobrze przemyśleć tę decyzję. Wykorzystaj nasze wskazówki!

Do czego służy fuga?

Fuga w budownictwie oznacza nic innego jak spoinę w murze pomiędzy cegłami. Zwykle liczy ona 1–2 centymetry grubości, a nawet mniej, jeśli mamy cegły klinkierowe. Choć stosujemy ją na końcu, to jednak warto poświęcić więcej czasu na jej wybór, gdyż to właśnie fuga (a nie tylko sama cegła) w dużej mierze wpływa na efekt i to, jak ostatecznie będzie wyglądała nasza murowana ściana.

Fugowanie należy rozpocząć od oczyszczenia ściany ze wszelkich zanieczyszczeń, a następnie pokrycia cegieł (z pominięciem szczelin) specjalnym olejem. Następnie nakładamy fugę na szczeliny poziome, potem pionowe – precyzyjnie, dokładnie i cierpliwie. Nie ma co się spieszyć z tą czynnością. Na koniec usuwamy (najlepiej od razu) resztki fugi, którą pobrudziliśmy cegły i czekamy około 24 godzin na pełne jej utwardzenie. Wówczas wystarczy już tylko zaimpregnować całość specjalnym produktem i gotowe. Możemy cieszyć się efektem.

Jak wybrać kolor fugi do cegły?

Podczas wyboru najlepszej fugi trzeba zwrócić uwagę na jej kolor. Wbrew pozorom ma on naprawdę duże znaczenie. Jeśli zdecydujemy się na tę samą barwę, jaką mają cegły, wówczas uzyskamy jednolitą powierzchnię, gdzie cegły i spoiny będą zlewać się w całość.

Możemy też postawić na dużo jaśniejszy bądź ciemniejszy kolor i wtedy stworzymy mocniejszy efekt mozaiki, gdzie każda pojedyncza cegła będzie wyraźnie podkreślona, jakby obramowana fugą.

>> Zobacz też: Jak wymienić płytki?

Należy zatem wybrać taką, która bardziej odpowiada naszym preferencjom i oczekiwaniom. Zawsze też możemy skorzystać z gotowych wzorników bądź wypróbować daną fugę na małym fragmencie naszej ściany, który nie jest za bardzo wyeksponowany, i przekonać się, czy dany kolor jest tym właściwym.

Przykładowo biała fuga do białych cegieł sprawi, że ściana będzie wydawała się niemal gładka i jednolita, dająca wrażenie przestrzeni, czystości i świeżości. Można też zaszaleć i postawić na jakiś konkretny kolor.

Jeśli zaś mamy klasyczną czerwoną cegłę, wówczas warto uwypuklić i jeszcze podkreślić jej strukturę białą bądź szarawą fugą. Świetnie sprawdzi się również ta w kolorze zbliżonym do cegły, a nawet czarna.

Kształt fugi – rodzaje

Pozostaje jeszcze wybór ukształtowania fugi. Ważne jest, by umożliwiała swobodne spływanie deszczu po ścianie i blokowała wnikanie wody opadowej w jej głąb, jeśli stosujemy ją na zewnętrznych ścianach budynku.

Do wyboru mamy między innymi fugi:

  • wklęsłe – najpopularniejsza, górna i dolna część jest zlicowana, a środkowa wgłębiona na około 2–3 milimetry, dzięki czemu zyskujemy grę światła i cienia na ścianie, efekt trójwymiarowości, co skutkuje tym, że w zależności od położenia słońca będzie ona zmieniała swój wygląd;
  • zlicowane z powierzchnią cegły – dają efekt jednolitej, spójnej ściany, gładkiej powierzchni, bez wypukłości czy wklęsłości; nadaje się do nowoczesnych aranżacji;
  • wystające – górna i dolna część zlicowana, a środkowa wypukła, wystająca przed lico cegły, idealna do budynków stylizowanych na stare, rustykalne; niezwykle oryginalna i ciekawa;
  • pod kątem – górna część cofnięta, natomiast dolna zlicowana z cegłą, taki kształt pozwala na swobodne spływanie deszczu po ścianie, bez jej gromadzenia;
  • cofnięte – to jeden z kształtów fugi, który jest bardzo efektowny i przestrzenny, ale zdecydowanie nie nadaje się do stosowania na ścianach zewnętrznych, w tym przypadku ani górna, ani dolna część nie jest zlicowana z cegłą, a dodatkowo środkowa część zostaje cofnięta o około 2–5 milimetrów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym są punkty asekuracyjne?
Czym są punkty asekuracyjne?
Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się czym są punkty asekuracyjne, jakie są ich rodzaje oraz jak ważną rolę odgrywają w ochronie przed upadkiem.
Remont mieszkania: Kreatywna transformacja wnętrza
Remont mieszkania: Kreatywna transformacja wnętrza
Remont mieszkania: Twórz swoją wymarzoną przestrzeń. Odkryj kluczowe kroki i inspiracje do udanej transformacji!
Jak wybrać idealną szafkę do przechowywania z drewna sosnowego dla twojego domu?
Jak wybrać idealną szafkę do przechowywania z drewna sosnowego dla twojego domu?
Poznaj kluczowe aspekty do wyboru idealnej szafki na drewno sosnowe dla domu - charakterystykę materiałów, stylu oraz praktyczność rozwiązań.
Ostatnie wpisy