Krążki fibrowe

Krążki fibrowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Krążki fibrowe przeznaczone są do szlifowania mechanicznego z użyciem szlifierek kątowych. Używa się ich do wysokowydajnego usuwania materiału.

Mocny podkład

Krążki fibrowe to narzędzia ścierne nasypowe produkowane na bazie podkładów fibrowych. Podkłady te wykonuje się ze sprasowanych włókien celulozowych z syntetycznymi wypełniaczami. Charakteryzują się one dużą sztywnością w porównaniu do krążków wykonanych na bazie płócien technicznych i wysoką wytrzymałością mechaniczną, co predestynuje je do wysokowydajnego szlifowania zgrubnego z wykorzystaniem dużych posuwów i wysokich obrotów. Zastosowany w krążkach podkład fibrowy podatny jest na odkształcenia spowodowane zmianami wilgotności powietrza. Odkształcenia te nie mają jednak żadnego wpływu na właściwości użytkowe tych narzędzi, w tym także na ich wydajność skrawania. Należy wiedzieć, że krążki fibrowe przechowywane w suchym środowisku, określane często jako „przesuszone”, mają wybrzuszoną powierzchnię czynną; zaś jeśli składowane są w środowisku o podwyższonej wilgotności – wklęsłą. Obrazowo mówiąc, krążki suche położone ziarnem do góry na płaskiej powierzchni przypominają usta ikony smutnej buzi, zaś wilgotne „uśmiechają się” do swoich użytkowników.

Mocne spoiwo

Do mocowania ziaren ściernych na powierzchni czynnej omawianych krążków fibrowych, podobnie jak w innych ściernych narzędziach nasypowych, wykorzystuje się żywice syntetyczne. Warto tu wspomnieć, że w krążkach przeznaczonych do pracy z dużymi i bardzo dużymi obciążeniami firma Klingspor zastosowała żywicę syntetyczną ACT (Advanced Coating Technology) o zwiększonej przyczepności ziarna ściernego. Zapewnia ona podczas szlifowania wydłużone w czasie utrzymywanie się ziarna na fibrowym podłożu, co wydatnie zwiększa żywotność tych narzędzi. Aby obniżyć temperaturę szlifowania, krążki fibrowe przeznaczone do obróbki materiałów wrażliwych termicznie, np. stali szlachetnych czy wysokostopowych, pokrywa się specjalną warstwą dodatkowego spoiwa. W przypadku firmy Klingspor ta chłodząca warstwa nosi nazwę spoiwa MULTI i zapewnia chłodny szlif, podczas którego nie dochodzi do powstawania przebarwień na powierzchni elementów ze stali nierdzewnych.

 Agresywne ziarna ścierne i zastosowania krążków fibrowych

W krążka fibrowych na nasyp ścierny stosuje się elektrokorund, elektrokorund cyrkonowy lub ceramiczny. Jego ziarnistość jest niska i mieści się w zakresie od P16 do P120. Narzędzia te produkowane są wyłącznie z nasypami pełnymi. Krążki z ziarnem elektrokorundowym mają stosunkowo uniwersalne zastosowanie – używa się ich do szlifowania metali, w tym nieżelaznych, stali, stali szlachetnych, tworzyw sztucznych i drewna. Z kolei krążki z nasypem ściernym z elektrokorundu cyrkonowego przeznaczone są do obróbki stali szlachetnej, aluminium i metali nieżelaznych. Natomiast krążki fibrowe, w których zastosowane ziarno z elektrokorundu ceramicznego, wykorzystywane są do obróbki stali, stali szlachetnych, w tym nierdzewnych oraz wysokostopowych. Pod względem zastosowania operacyjnego, krążki fibrowe o granulacjach do P60 do narzędzia przeznaczone do szybkiego i wysokowydajnego szlifowania zgrubnego oraz czyszczenia powierzchni metali z rdzy czy zabrudzeń lub głębokich przebarwień. Można ich nawet używać do fazowania krawędzi. Z kolei krążki o granulacjach od P60 do P120 wykorzystywane są do szlifowania międzyoperacyjnego, a więc do przygotowania powierzchni metali pod farby czy pokrycia galwaniczne lub kolejne operacje szlifierskie, np. w przypadku stali nierdzewnych pod szlifowanie wykończeniowe, matowienie itp.

Wymiary krążków fibrowych

Narzędzia te produkowane są w średnicach 115, 125, 180 i 235 mm. Stosuje się więc je wyłącznie w szlifierkach kątowych na specjalnych talerzach wsporczych. W celu zamocowania omawianych krążków na talerzach wsporczych i wrzecionach szlifierek kątowych w ich środku wykonuje się otwór montażowy o średnicy 22 mm. Może on mieć 6 zewnętrznych nacięć promienistych (tzw. otwór promienisty), które ułatwiają montaż krążków, dokładniej mówiąc ich równomierne dociśnięcie przez nakrętkę mocującą. Trzecim typem mocowania jest specjalnie profilowany otwór X-LOCK, który umożliwia beznarzędziowy montaż krążków na szlifierkach kątowych 115 i 125 mm wyposażonych w uchwyt X-LOCK. Do pracy krążkami fibrowymi stosuje się dwa rodzaje talerzy wsporczych: sztywne (żebrowane) i elastyczne (płaskie). Talerze żebrowane (np. Klingspor ST 358 A) wykorzystuje się do obróbki zgrubnej krążkami o granulacji do P60, zaś elastyczne (np. Klingspor ST 358) – do międzyoperacyjnej krążkami z ziarnem o wielkości od P60 do P120.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym i jak ciąć glazurę?
Czym i jak ciąć glazurę?
Cięcie glazury wydaje się trudnym zadaniem tylko dla profesjonalistów. Owszem, ten proces wymaga nieco wprawy, ale to nic strasznego! Zobacz, jak łatwo i skutecznie ciąć glazurę.
Jak wybrać tapczan, pasujący do małego pokoju?
Jak wybrać tapczan, pasujący do małego pokoju?
Odkryj sposoby na wybór idealnego tapczanu dla małego pokoju, które pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń nie tracąc na wygodzie i stylu.
Jak personalizować bukiety na różne okazje?
Jak personalizować bukiety na różne okazje?
Podpowiadamy, jak tworzyć bukiety dopasowane do różnych okazji. Dowiedz się, jak wybierać kwiaty, stylizować bukiety, uwzględniać upodobania obdarowywanych osób i bawić się kolorami i kształtami.
Ostatnie wpisy