Lane podłogi

Lane podłogi
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Posadzki lane, pierwotnie typowe dla budynków przemysłowych, rozprzestrzeniły się na sklepy, biura i zwykłe przestrzenie mieszkalne z rosnącą popularnością surowego, industrialnego wzornictwa. Obecnie temu trendowi zawdzięczamy szeroki wybór wielu przydatnych funkcji i wzorów. Podłogi lane wyglądają ponadczasowo, a jeśli jesteś miłośnikiem minimalizmu, będą dla Ciebie właściwym wyborem.

Podłogi lane to anhydrytowe i jastrychowe posadzki na bazie żywic syntetycznych (epoksydowych i poliuretanowych). Niewątpliwą zaletą posadzek lanych w porównaniu do klasycznych jastrychów jest niewymagająca aplikacja, precyzyjne rozwiązanie problematycznych detali oraz idealnie płaska powierzchnia.

Anhydryt

Anhydryt to nazwa stosowana dla bezwodnego siarczanu wapnia, z którego w wyniku krystalizacji powstaje gips. Pokrewnym materiałem o podobnych właściwościach jest tynk modelarski. Pochodzenie anhydrytu jest naturalne (wydobywane w kopalniach) lub syntetyczne.

Do produkcji mieszanki lanej używa się drobno zmielonego anhydrytu, piasku, wody i dodatków, które nadają zarówno kolor, jak i antystatyczne, antypoślizgowe i inne właściwości posadzki. Powstała płynna masa twardnieje bardzo szybko. W pierwszych dniach krzepnięcia wiąże dużą ilość wody. Jeśli podłoga zostanie w tym czasie obciążona, prędzej czy później może pęknąć.

Błędy w aplikacji są trudne do skorygowania. Prawidłowe suszenie anhydrytu wymaga odpowiedniej temperatury, wilgotności i czasu, w którym pozwala się „odpocząć” krzepnącej mieszaninie. Niektórzy producenci zalecają obciążanie podłogi po 2-3 dniach od wylania mieszanki. Polecamy jednak nie spieszyć się i zacząć lekko obciążać podłogę dopiero po 5-7 dniach, na stałe dopiero aż po upływie 2 tygodni.

Fot. Alona Gross/unsplash.com

Gdzie można wykorzystać anhydryt? Jakie są jego ograniczenia?

W mieszkaniach i domach jednorodzinnych praktycznie nie ma ograniczeń w stosowaniu anhydrytu . Nie nadaje się tylko do miejsc stale wilgotnych, takich jak baseny czy pralnie. To ograniczenie nie dotyczy jednak Twojej łazienki.

Jeśli planujesz postawić w domu kominek, większe akwarium i inne cięższe przedmioty, zaleca się wzmocnienie podstawy pod nimi. Anhydryt nie nadaje się również do użytku na zewnątrz –  na balkon czy taras. W wyniku nagłych zmian temperatury i wilgotności dochodzi do jego pękania.

Anhydryt można stosować jako płaską bazę pod okłady podłogowe (płytki, dywany, podłogi laminowane i drewniane itp.), ale także jako końcową warstwę z obróbką powierzchni. Sprawdzi się również w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Odlana masa doskonale „otula” rozkład ogrzewania i oddaje nagromadzone ciepło niemal bez strat. 

Fot. Jon’Nathon Stebbe/unsplash.com

Jastrychy epoksydowe

Jastrychy epoksydowe to posadzki na bazie żywic epoksydowych zmieszanych z utwardzaczem i innymi dodatkami. Wyróżniają się doskonałą odpornością mechaniczną i chemiczną, bezszwową, nienasiąkliwą powierzchnią oraz integralnością higieniczną. Żywicę można dodatkowo zabarwić. Jeśli zechcesz, Twoja podłoga może być gładka i lśniąca jak lustro. Możesz z łatwością uzyskać antypoślizgowe wykończenie powierzchni dodając piasek kwarcowy, lub wybrać antystatyczny zabieg na podłogę. Wygląd podłogi można ożywić dodając kolorowe „chipsy”. Podłogę nakłada się na grubość 2-4 mm, bez dylatacji. Nie musisz martwić się o jej żywotność – według producentów, jego żywotność kończy się wraz z żywotnością domu. Ponadto pewnie spodoba Ci się wiadomość, że utrzymanie i czyszczenie posadzki epoksydowej jest bardzo łatwe.

Podłogi poliuretanowe

Są to posadzki lane na bazie żywic poliuretanowych z domieszką utwardzacza. Podobnie jak jastrychy epoksydowe twardnieją przy minimalnych zmianach objętości i naprężeniu, więc odbywa się to bez dylatacji. Pod względem trwałości, nienasiąkliwości, higieny i konserwacji są bardzo podobne do wspomnianych jastrychów epoksydowych. Jednak niektóre typy charakteryzują się również dużą elastycznością. Jest to interesujące, gdy trzeba znacznie zredukować odgłos kroków.

Zdjęcie główne: Alona Gross/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odświeżanie ścian w salonie
Odświeżanie ścian w salonie
Masz dość wyglądu swojego salonu, chcesz odświeżyć ściany i szukasz kreatywnych pomysłów? Poznaj nasze propozycje na uatrakcyjnienie tego reprezentacyjnego pomieszczenia w domu i rozpocznij remont!
Jak wybrać rośliny i materiały do stworzenia wymarzonego ogrodu?
Jak wybrać rośliny i materiały do stworzenia wymarzonego ogrodu?
Odkryj sekrety aranżacji ogrodowej! Nasz poradnik pozwoli Ci zrozumieć, jak dobierać rośliny i materiały, aby zaprojektować ogród marzeń. Zainspiruj się i stwórz swoją zieloną przystań.
Jak personalizować bukiety na różne okazje?
Jak personalizować bukiety na różne okazje?
Podpowiadamy, jak tworzyć bukiety dopasowane do różnych okazji. Dowiedz się, jak wybierać kwiaty, stylizować bukiety, uwzględniać upodobania obdarowywanych osób i bawić się kolorami i kształtami.
Ostatnie wpisy