Pompy ciepła – ile kosztuje ich zakup i jak działają?

Pompy ciepła – ile kosztuje ich zakup i jak działają?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Coraz częściej mówi się o skutecznym zastosowaniu pomp ciepła. Jako jeden z dostępnych rodzajów instalacji grzewczej, dobrze sprawdza się zarówno w starszym, jak i nowszym budownictwie. Przed przystąpieniem do inwestycji, warto dowiedzieć się o koszcie i sposobie działania pomp ciepła. W naszym artykule przychodzimy z odpowiedzią. 

Ile kosztują pompy ciepła?

Początkowe koszty inwestycji nie należą do najtańszych. Na zakup i montaż pomp ciepła należy przeznaczyć z reguły od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ceny pomp ciepła wahają się w zależności od rodzaju urządzenia, a także konstrukcji i wielkości budynku. Na to, jakie koszty poniesiemy, wpływają również możliwości montażowe naszego domu. Jednak wraz z chęcią zakupu pomp ciepła, warto wiedzieć o dostępnych systemach dopłat do instalacji grzewczej. Inwestorzy mogą skorzystać z atrakcyjnych form finansowania, jak np. Czyste Powietrze lub Stop Smog. Oprócz tego dobrze jest mieć na uwadze możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Przyznane systemy dopłat obejmują głównie koszt montażu i samego urządzenia, a ich podstawowym celem jest m.in. ochrona środowiska i ekonomiczne ocieplanie budynków. Więcej na temat dotacji przeczytasz na stronie: https://heatergo.pl/finansowanie/

Zwrot kosztów inwestycji

Skorzystanie z wybranego systemu dopłat to przystępny sposób na szybszy zwrot kosztów całej inwestycji. Dlaczego? Przede wszystkim warto zainteresować się dofinansowaniem z rządowego programu Czyste Powietrze, który przyznaje dotację w wysokości nawet 37 tys. złotych. Jednak w przypadku pomp ciepła należy uwzględnić, że na okres zwrotu wpływają także inne czynniki, a jednym z podstawowych jest rodzaj urządzenia. Nie da się ukryć, że niezależnie od typu wybranej pompy ciepła, zwrócenie kosztów następuje w krótszym czasie, niż w przypadku innych systemów grzewczych. 

Rodzaje pomp ciepła i zasady ich działania

Decyzja o zakupie urządzenia grzewczego to poważna inwestycja i wymaga wyboru właściwego rodzaju spośród dostępnych pomp ciepła. Wszystko zależy od możliwości budynku, zapotrzebowania na ciepło, a także preferencji użytkowników instalacji. Dlatego warto poznać rodzaje pomp ciepła i dowiedzieć się o sposobie ich działania. 

Powietrzne pompy ciepła

To najtańszy, a zarazem najłatwiejszy w montażu wariant do wyboru. Źródłem pompy ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz. Działanie powietrznej pompy ciepła określa typ urządzenia. Najczęściej wybierany jest system ogrzewania typu:

  • powietrze-powietrze – w którym powietrze transportowane jest do wewnątrz, 
  • powietrze-woda – ciepło najpierw jest przenoszone do obiegu grzewczego, aby w dalszej kolejności trafiło do zbiornika z gorącą wodą. 

W przypadku powietrznych pomp ciepła mamy do czynienia z systemem split lub monoblok. Pierwszy z nich składa się z dwóch modułów, z czego jeden instalowany jest na zewnątrz, a drugi wewnątrz budynku. Z kolei monoblok dysponuje wyłącznie jednym modułem, umiejscowionym na zewnątrz.

Gruntowe pompy ciepła

W przypadku gruntowych pomp ciepła ich dolnym źródłem, odpowiadającym za jego przenoszenie, jest grunt. Dlatego przy ich wykonaniu niezbędne są prace ziemne. Ten typ instalacji grzewczej może odpowiadać zarówno za dostarczenie energii do obiegu grzewczego, jak i domowego zbiornika z gorącą wodą. Na skuteczne pozyskiwanie ciepła z gruntu wpływa m.in. jego stała temperatura w sezonie grzewczym. 

Wodne pompy ciepła 

Podobnie jak w przypadku gruntowych pomp ciepła, wodne urządzenia cechują się wysoką wydajnością energetyczną, a do ich instalacji należy przeprowadzić właściwe prace ziemne. Źródłem ciepła jest płynąca woda. Do jego pozyskania potrzebne jest wykonanie dwóch studni głębinowych: czerpnych i zrzutowych. Pierwsza z nich służy do pobierania ciepła, podczas gdy studnia zrzutowa odpowiada za odprowadzanie wody, która oddaje energię cieplną. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czynności, dzięki którym działka wokół domu zachwyci!
Czynności, dzięki którym działka wokół domu zachwyci!
Teren tuż przed wejściem do domu jest niezwykle ważny – to w końcu jego prawdziwa wizytówka. Podpowiadamy więc, co zrobić, aby był on piękny i zachwycający.
Przemyślane oświetlenie – klucz do przytulnej atmosfery w domu
Przemyślane oświetlenie – klucz do przytulnej atmosfery w domu
Odkryj, jak przemyślane oświetlenie może wpłynąć na atmosferę w twoim domu, przekształcając go w ciepłe i przytulne miejsce.
Ergonomia w miejscu pracy – jak wybierać meble biurowe dla komfortu i efektywności?
Ergonomia w miejscu pracy – jak wybierać meble biurowe dla komfortu i efektywności?
Odkryj jak ergonomia wpływa na komfort i wydajność w biurze. Porady jak dobrać odpowiednie meble biurowe i stworzyć idealne miejsce do pracy.
Ostatnie wpisy