CNC – działanie i zastosowanie

CNC – działanie i zastosowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Maszyny przydają się w codziennej pracy, znacznie ją ułatwiając. Jednym z nich są obrabiarki CNC. Poznaj bliżej i działanie oraz zastosowanie.

Co to jest obrabiarka CNC?

Obrabiarkami CNC nazywamy innowacyjne maszyny, które zostały wyposażone w układ sterowania numerycznego. Z programowalnymi mikrokomputerami stanowią one zintegrowane systemy. To one przejmują wszystkie funkcje regulacyjne oraz sterownicze. Dzięki nim efekty twojej pracy będą powtarzalne, a cała czynność przebiegnie znacznie szybciej. Ponadto precyzja jest dużo wyższa, niż gdybyś pracował manualnie. 

Zasady działania obrabiarki CNC

Zasada działania maszyn CNC oparta jest na systemie sterującym. Wykorzystany do tego zostaje mikrokomputer zarządzającym całym procesem wytwórczym. To właśnie on pozwala na zaplanowanie prac, które chcesz przeprowadzić oraz wykonywanie kolejnych etapów bardzo precyzyjnie. Jednak, aby wszystko odpowiednio zadziałało, operator CNC musi napisać dobry program. Dlatego fachowiec ten powinien posiadać wiedzę o sterowaniu zaawansowanych maszyn numerycznych. Maszyna wykona wszystkie etapy pracy po zainicjowaniu programu. To właśnie on inicjuje wszystkie operacie — włączenie i wyłączenie silnika, wymianę palet, narzędzi oraz innych elementów, które są wykorzystywane w procesie obróbki. Wszystko dzieje się w obrębie określonego układu współrzędnych pod kontrolą czujników i sprzężenia zwrotnego. Umożliwia to doglądanie całego procesu, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej precyzji. Jednak pamiętaj, gdy używasz obrabiarek CNC, zawsze noś ubrania robocze, które zapewnią ci ochronę. 

Zastosowanie obrabiarek sterowanych numerycznie

Obrabiarki CNC są rozwiązaniem nowoczesnym, dlatego też posiadają szeroki zakres zastosowań. Mogą mieć różną postać jak na przykład frezarki CNC. Maszyny sterowanie numerycznie służą do prac takich jak: 

  • toczenie CNC;
  • frezowanie; 
  • wiercenie;
  • wycinanie laserowe; 
  • gięcie blach;
  • malowanie proszkowe; 
  • spawanie. 

Dzięki nim przeprowadzisz precyzyjną obróbkę różnego rodzaju elementów, które zostały wykonane z szerokiej gamy materiałów jak drewna, metalu lub tworzyw sztucznych. Tak wielki wachlarz zastosowania sprawił, że obrabiarki CNC znalazły swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Możesz zobaczyć je w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym, lotniczym, elektrycznym, w budownictwie czy też inżynierii sanitarnej. 

Prace obróbkowe wykonywane za pomocą obrabiarki CNC

Jeśli wykorzystasz maszyny sterowanie numerycznie do obróbki, będziesz mógł tworzyć skomplikowane i niewielkie detale na obrabianych elementach. Dzięki temu zachowasz także wysoką dokładność ich wykonania. Obrabiarki CNC umożliwią ci sprawne wykonywanie całych, powtarzalnych serii. Sprawia to, że detale będą bardzo precyzyjne, a ponadto spełnią wysokie standardy jakości. Cały proces charakteryzuje się krótkim czasem realizacji oraz niewielkimi stratami materiałowymi, co generuje oszczędności.

Fot.: Daniel Smyth/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Roboty koszące: Doskonałe rozwiązanie do Twojego ogrodu
Roboty koszące: Doskonałe rozwiązanie do Twojego ogrodu
Odkosz swoje życie z pomocą robotów koszących! Oszczędź czas, energię i ciesz się idealnie utrzymanym trawnikiem bez wysiłku.
Tapetowanie. Jak samodzielnie położyć tapetę?
Tapetowanie. Jak samodzielnie położyć tapetę?
Tapetowanie ścian to czynność, która wymaga precyzji, cierpliwości i sprawnego działania. Dowiedz się już teraz, jak bezproblemowo wytapetować ściany i uatrakcyjnić wnętrze domu lub mieszkania!
Szkodniki drewna sosnowego – jak zabezpieczyć drewno?
Szkodniki drewna sosnowego – jak zabezpieczyć drewno?
Wejdź i poznaj najskuteczniejszy sposób na ochronę drewna sosnowego przed szkodnikami i insektami. Ten sposób zabezpieczy Twój dom, meble i oraz drewniane elementy ogrodowe.
Ostatnie wpisy