Remont starej podłogi na legarach

Remont starej podłogi na legarach
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz popularniejszym sposobem na wymarzony dom jest remontowanie starych kamienic czy budynków. W minionym budownictwie często podłogę pokrywały drewniane deski umieszczone na legarach. 

Jest to jednak rozwiązanie przestarzałe, które niewystarczająco izoluje ciepło. Można jednak podłogę w stylu retro przerobić na nowoczesną przestrzeń do mieszkania. System oparty na legarach polega na pozostawieniu kilkudziesięciu centymetrów przestrzeni między podłożem a drewnianymi deskami. Takie rozwiązanie miało na celu zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz odprowadzenie wilgoci.

Niestety sprawdzało się to jedynie w czasie ciepłych miesięcy. Zimą i jesienią tego typu podłoga nie zdaje egzaminu, a otwory wentylacyjne wymagają uszczelnienia. Niemniej jednak drewnianą podłogę na legarach można dostosować do bardziej nowoczesnego budownictwa.

Jak wykonać remont drewnianej podłogi na legarach?

Naprawa i remont podłogi opartej na legarach z pewnością nie będzie polegała na odtworzeniu starego systemu. Wykonanie podłogi zgodnie ze starą techniką będzie niepraktyczne – tego typu powierzchnię ciężko będzie odpowiednio ogrzać.

W domach, które budowane są od postaw, wykorzystuje się wprawdzie lekkie szkielety konstrukcyjne do zamontowania na nich podłogi, jest to jednak dość drogie rozwiązanie, którego nie da się odtworzyć w starych budynkach. 

Jak odnowić starą podłogę na legarach?

Pierwszym krokiem w renowacji podłogi na legarach będzie rozebranie starych desek w celu zastąpienia ich nowoczesnymi deskami podłogowymi. Przerwa między podłożem a podłogą powinna zostać zlikwidowana.

Usunąć należy wszystkie części starej podłogi, włączając w to legary. Bardzo ważnym punktem remontu będzie zamurowanie otworów wentylacyjnych w ścianach fundamentowych. Po zerwaniu desek warto dokładnie oczyścić podłoże z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Kolejnym etapem będzie podniesienie gruntu, aby wierzch nowo położonej podłogi był na równym lub podobnym poziomie co progi.

Montowanie nowej podłogi 

Po odpowiednim przygotowaniu nadszedł czas na zamontowanie nowej podłogi. Warto pamiętać o odpowiednim ociepleniu podłoża, aby deski, panele czy płytki dobrze izolowały nas od zimna. W tym celu należy przygotować pod ich powierzchnię kilka warstw: 

  1. podkład betonowy o grubości około 10 cm, 
  2. izolacja przeciwwilgociowa np. folia budowlana,
  3. dwie warstwy płyt styropianowych,
  4. wylewka betonowa o grubości 4 cm,
  5. posadzka,
  6. nowa podłoga.

Zalety drewnianej podłogi

Coraz częściej właściciele starszych budynków decydują się na ich renowację. Odświeżenie i remont wnętrz nie musi oznaczać rezygnacji z wystroju w klimacie retro. Starą podłogę na legarach można zamienić na bardziej nowoczesny parkiet lub drewniane deski. Takie rozwiązanie nie tylko wygląda bardzo elegancko, ale ma również wiele plusów. Drewniane podłogi są idealne dla alergików, gdyż nie osadza się na nich kurz.

Źródło: pexels.com/Bidvine

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Meble biurowe – Twój komfort w pracy
Meble biurowe – Twój komfort w pracy
Podkreśl swój profesjonalizm i komfort w pracy dzięki doskonałym meblom biurowym, które zapewnią Ci idealne warunki do osiągania sukcesów.
Łóżko z palet – jak wykonać?
Łóżko z palet – jak wykonać?
Chcesz zrobić łóżko z euro palet, ale kompletnie nie wiesz, od czego zacząć? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu palet i jak prawidłowo zamontować mebel w sypialni!
Remont łazienki tanim kosztem. Jak go zrobić?
Remont łazienki tanim kosztem. Jak go zrobić?
Znudziła Ci się Twoja łazienka? Potrzebujesz zmian, ale domowy budżet nie zachęca do remontu? Oto kilka podpowiedzi, jak odnowić łazienkę i nie zbankrutować!
Ostatnie wpisy