Jak zabezpieczyć budynek przed uderzeniem pioruna?

Remont domu
Jak zabezpieczyć budynek przed uderzeniem pioruna?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Czasem jedno uderzenie wystarczy by zniszczyć całą instalację elektryczną w domu. Jak chronić się przed groźnymi wyładowaniami w trakcie burzy? Podpowiadamy! 

Reaguj na bieżąco 

Montaż odpowiednich instalacji odgromowych i dodatkowych zabezpieczeń to jedna kwestia. Elementy te najczęściej zawarte są już w projektach budowlanych. Nie można jednak zapominać, że pomimo tego należy podczas burzy zachować zdrowy rozsądek i wykonać wszystkie możliwe czynności, które ochronią dom i znajdujące się w nich sprzęty. Pierwszym krokiem jest zamknięcie wszystkich okien oraz drzwi. Kolejnym krokiem jest odłączenie od gniazdek możliwie jak najwięcej sprzętów, tak by w razie spięcia urządzenia nie uległy zniszczeniu. Z tego właśnie względu często urządzenia podpina się do wspólnej listy wyłączanej przez guzik. Dzięki temu cały proces jest znacznie szybszy i łatwiejszy. Warto także odłączyć kabel sieciowy od internetu oraz antenowe połączenie od telewizora. W przypadku anteny telewizyjnej powszechną praktyką jest zamontowanie na niej ochronnika burzowego, jednak nie daje on 100% ochrony przed uderzeniem pioruna. 

Zamontuj instalację odgromową 

Najbardziej skuteczną ochroną budynku przed uderzeniem pioruna jest zamontowanie specjalnej instalacji odgromowej. System ten zawiera w sobie ochronę zewnętrzną w postaci piorunochronu oraz elementy wnętrze pomagające chronić instalację elektryczną i informatyczną znajdującą się w domu. Piorunochron przyjmuje pierwsze uderzenie i odprowadza prąd piorunowy bezpośrednio do ziemi. W tym samym czasie akcesoria odgromowe wewnętrzne chronią budynek przed spaleniem się całej elektryki, a także uszkodzeniu systemów grzewczych, które często są ze sobą powiązane. Wśród tego typu akcesoriów znajdują się między innymi ograniczniki przepięć, które zapobiegają wystąpieniu pożaru po uderzeniu pioruna w zewnętrzną sieć elektryczną. Urządzenia te nie należą do najtańszych, jednak pomagają zabezpieczyć całą elektronikę w domu. Koszt jednego ogranicznika to od 200 do nawet 500 złotych. 

Wykup ubezpieczenie 

Nowoczesne rozwiązanie technologiczne, zabezpieczenia i szybka reakcja niestety nie zawsze okażą się w pełni skuteczne. Z tego właśnie powodu na liście sposobów zabezpieczania budynku przed uderzeniem pioruna musi znaleźć się wykupienie ubezpieczenia. Polisa powinna obejmować kilka różnych wariantów wydarzeń, dlatego przed jej podpisaniem warto dokładnie zapoznać się z dokumentami. Właściciele domów często decydują się również na ubezpieczenie poszczególnych sprzętów elektronicznych. Dzięki temu w  razie pożaru czy spięcia elektrycznego w całym domu ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie nie tylko za sam budynek, ale także jego zawartość. Doczytanie wymaga również informacja dotycząca przepięć wynikających z uderzenia pioruna. Często ubezpieczyciel zaznacza czy polisa obejmuje pośrednie uderzenie pioruna, na przykład w instalację elektryczną, czy jedynie bezpośrednich wyładowań na budynku. 

Fot.: Olivier Lance/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Właściwy dobór łóżek i materacy hotelowych
Właściwy dobór łóżek i materacy hotelowych
Bez dwóch zdań, priorytetem w branży hotelowej jest zadowolenie Klienta. Jednym ze sposobów na zyskanie w jego oczach jest zapewnienie […]
Łazienka z wanną i prysznicem w bloku – jak urządzić?
Łazienka z wanną i prysznicem w bloku – jak urządzić?
Aranżacja małej łazienki nie jest łatwym zadaniem nawet dla profesjonalnego dekoratora. Umieszczenie w niej zarówno wanny, jak i prysznica graniczy czasem z cudem. Podpowiadamy, jak zaaranżować takie rozwiązanie w łazience w swoim mieszkaniu.
Jak wybrać najlepsze lampy do wnętrza?
Jak wybrać najlepsze lampy do wnętrza?
Aby wnętrze było idealnie oświetlone, należy dobrze rozważyć każdy rodzaj lamp. Inne oczywiście są do salonu, inne do sypialni. Jednak są lampy, które nie wychodzą z mody, czyli lampy wiszące Nowodvorski, które pasują praktycznie do każdego wnętrza.
Ostatnie wpisy