Chociaż rybiki cukrowe nie stanowią dla nas zagrożenia, to jednak mogą być uciążliwe. Zobacz, gdzie najczęściej się pojawiają i jak się ich pozbyć.

Rybik cukrowy, inaczej zwany srebrzykiem lubi ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego najczęściej pojawia się w łazienkach i zakamarkach kuchni. Żywi się resztkami produktów zawierających cukier, a także papierem, tapetami, pleśnią i resztkami innych owadów. Srebrzyki nie przenoszą chorób jak karaluchy, jednak obecność każdego insekta wzbudza dyskomfort. 

rybik cukrowy
Photo by: Dadi Luca/AGF/Universal Images Group via Getty Images

Rybik cukrowy – dlaczego się pojawia?

Rybiki cukrowe mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie brakuje świeżego powietrza i utrzymuje się wilgoć. Zachęcającym dla nich miejscem są np. zalegające przez dłuższy czas mokre ścierki do podłogi, mopy, szczeliny w płytkach łazienkowych oraz szafki kuchenne, w których pozostają okruszki pożywienia.

>> Zobacz też: Ćma bukszpanowa. Sposoby zwalczania szkodnika

Rybik cukrowy – jak się go pozbyć?

Rybika skutecznie odstraszą ostre zapachy. Wykorzystując cynamon, miłorząb, rozmaryn lub wrotycz możesz utworzyć kompozycję roślin, która pomoże ci pozbyć się uciążliwych insektów.

Powierzchnie, na których pojawiają się rybiki można spryskać mieszanką z soku z cytryny i olejku lawendowego – te intensywne zapachy również odstraszą insekty.

Aby pozbyć się rybików, możemy także wykonać domowej roboty pułapkę. Kawałek tektury smarujemy miodem i zostawiamy na noc w kuchni lub w łazience. Słodka, lepiąca przynęta zwabi insekty i nie pozwoli im uciec. 

rybik cukrowy
Photo by blw Naturstudioullstein bild via Getty Images

Jak zapobiegać pojawianiu się rybików cukrowych?

Po usunięciu insektów przede wszystkim należy zrobić generalne porządki, pozbyć się wszystkich zalegających resztek jedzenia i okruchów z szafek, a także nie zostawiać w kątach podłóg wilgotnych, niewysuszonych ścierek i mopów.

Tagi: , ,
Aleksandra Tabak
Jako redaktorka portali internetowych poświęconych tematyce domu i ogrodu eksploruje Internet w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań dla domu. Studiowała gospodarkę przestrzenną i filozofię. Interesuje się aranżacją wnętrz i uprawą zieleni.

Powiązane wpisy

Brak powiązanych wpisów

0 Komentarzy

Napisz komentarz