Rybik cukrowy. Gdzie się pojawia i jak się go pozbyć?

Rybik cukrowy. Gdzie się pojawia i jak się go pozbyć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chociaż rybiki cukrowe nie stanowią dla nas zagrożenia, to jednak mogą być uciążliwe. Zobacz, gdzie najczęściej się pojawiają i jak się ich pozbyć.

Rybik cukrowy, inaczej zwany srebrzykiem lubi ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego najczęściej pojawia się w łazienkach i zakamarkach kuchni. Żywi się resztkami produktów zawierających cukier, a także papierem, tapetami, pleśnią i resztkami innych owadów. Srebrzyki nie przenoszą chorób jak karaluchy, jednak obecność każdego insekta wzbudza dyskomfort. 

rybik cukrowy
Photo by: Dadi Luca/AGF/Universal Images Group via Getty Images

Rybik cukrowy – dlaczego się pojawia?

Rybiki cukrowe mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie brakuje świeżego powietrza i utrzymuje się wilgoć. Zachęcającym dla nich miejscem są np. zalegające przez dłuższy czas mokre ścierki do podłogi, mopy, szczeliny w płytkach łazienkowych oraz szafki kuchenne, w których pozostają okruszki pożywienia.

>> Zobacz też: Ćma bukszpanowa. Sposoby zwalczania szkodnika

Rybik cukrowy – jak się go pozbyć?

Rybika skutecznie odstraszą ostre zapachy. Wykorzystując cynamon, miłorząb, rozmaryn lub wrotycz możesz utworzyć kompozycję roślin, która pomoże ci pozbyć się uciążliwych insektów.

Powierzchnie, na których pojawiają się rybiki można spryskać mieszanką z soku z cytryny i olejku lawendowego – te intensywne zapachy również odstraszą insekty.

Aby pozbyć się rybików, możemy także wykonać domowej roboty pułapkę. Kawałek tektury smarujemy miodem i zostawiamy na noc w kuchni lub w łazience. Słodka, lepiąca przynęta zwabi insekty i nie pozwoli im uciec. 

rybik cukrowy
Photo by blw Naturstudioullstein bild via Getty Images

Jak zapobiegać pojawianiu się rybików cukrowych?

Po usunięciu insektów przede wszystkim należy zrobić generalne porządki, pozbyć się wszystkich zalegających resztek jedzenia i okruchów z szafek, a także nie zostawiać w kątach podłóg wilgotnych, niewysuszonych ścierek i mopów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wyczyścić sztućce ze srebra?
Jak wyczyścić sztućce ze srebra?
Zabrudzone sztućce ze srebra? Dowiedz się, jak je szybko i skutecznie wyczyścić!
Jak ogrodzić posesję?
Jak ogrodzić posesję?
Planujesz montaż ogrodzenia? Przeczytaj, jakie są wady i zalety różnych rozwiązań i wybierz najlepsze z nich do ochrony Twojej posesji.
Urządzenia przydatne na początku przygody z majsterkowaniem
Urządzenia przydatne na początku przygody z majsterkowaniem
Majsterkowanie i własnoręczne tworzenie nowych rzeczy, to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Podpowiadamy Ci, jakie urządzenia mogą Ci przydać na samym początku przygody z hobbystycznym majsterkowaniem.
Ostatnie wpisy