Rybik cukrowy. Gdzie się pojawia i jak się go pozbyć?

Rybik cukrowy. Gdzie się pojawia i jak się go pozbyć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chociaż rybiki cukrowe nie stanowią dla nas zagrożenia, to jednak mogą być uciążliwe. Zobacz, gdzie najczęściej się pojawiają i jak się ich pozbyć.

Rybik cukrowy, inaczej zwany srebrzykiem lubi ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego najczęściej pojawia się w łazienkach i zakamarkach kuchni. Żywi się resztkami produktów zawierających cukier, a także papierem, tapetami, pleśnią i resztkami innych owadów. Srebrzyki nie przenoszą chorób jak karaluchy, jednak obecność każdego insekta wzbudza dyskomfort. 

rybik cukrowy
Photo by: Dadi Luca/AGF/Universal Images Group via Getty Images

Rybik cukrowy – dlaczego się pojawia?

Rybiki cukrowe mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie brakuje świeżego powietrza i utrzymuje się wilgoć. Zachęcającym dla nich miejscem są np. zalegające przez dłuższy czas mokre ścierki do podłogi, mopy, szczeliny w płytkach łazienkowych oraz szafki kuchenne, w których pozostają okruszki pożywienia.

>> Zobacz też: Ćma bukszpanowa. Sposoby zwalczania szkodnika

Rybik cukrowy – jak się go pozbyć?

Rybika skutecznie odstraszą ostre zapachy. Wykorzystując cynamon, miłorząb, rozmaryn lub wrotycz możesz utworzyć kompozycję roślin, która pomoże ci pozbyć się uciążliwych insektów.

Powierzchnie, na których pojawiają się rybiki można spryskać mieszanką z soku z cytryny i olejku lawendowego – te intensywne zapachy również odstraszą insekty.

Aby pozbyć się rybików, możemy także wykonać domowej roboty pułapkę. Kawałek tektury smarujemy miodem i zostawiamy na noc w kuchni lub w łazience. Słodka, lepiąca przynęta zwabi insekty i nie pozwoli im uciec. 

rybik cukrowy
Photo by blw Naturstudioullstein bild via Getty Images

Jak zapobiegać pojawianiu się rybików cukrowych?

Po usunięciu insektów przede wszystkim należy zrobić generalne porządki, pozbyć się wszystkich zalegających resztek jedzenia i okruchów z szafek, a także nie zostawiać w kątach podłóg wilgotnych, niewysuszonych ścierek i mopów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak hodować paproć?
Jak hodować paproć?
Hodowanie paproci to świetny sposób na ozdobienie swojego domu lub ogrodu. Jak zadbać o te rośliny i utrzymać je w dobrym stanie? Sprawdźmy!
Co wymaga specjalistycznych prac budowlanych?
Co wymaga specjalistycznych prac budowlanych?
Jesteś właścicielem firmy budowlanej lub planujesz dużą budowę? Dowiedz się, jakie prace budowlane wymagają specjalistycznych sprzętów oraz materiałów!
Jakie powinny być drzwi wejściowe do mieszkania?
Jakie powinny być drzwi wejściowe do mieszkania?
Dobre, solidne i jakościowe drzwi wejściowe do mieszkania są gwarancją bezpieczeństwa dla domowników oraz dają dużo większe poczucie komfortu. Dom to bardzo osobista przestrzeń, do której dostęp powinny mieć tylko osoby do tego powołane. Przekonaj się, jak wybrać najlepsze drzwi zewnętrzne.
Ostatnie wpisy