Jak się pozbyć korników? Sprytne rozwiązania

Jak się pozbyć korników? Sprytne rozwiązania
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Korniki to malutkie, ale bardzo problematyczne owady. Warto więc wiedzieć, jak się ich skutecznie pozbyć.

Wiele osób nie wie, że prawdziwe korniki żyją w lasach iglastych. Zagnieżdżają się między korą a drzewem, rzadziej w samym drzewie. Te niewielkie owady potrafią bardzo szybko doprowadzić do całkowitej dewastacji lasu. W domach zazwyczaj żerują kołatki domowe, które zazwyczaj są uznawane za korniki.

Te niewielkie, ciemne chrząszcze mają prążkowany, lśniący pancerz i skrzydła. Wygląd dość niewinny, jednak szkody, jakie mogą wyrządzić, są ogromne. I trudno się ich pozbyć, składają bowiem jaja w drewnie, a młode osobniki, zaraz po wykluciu, zaczynają drążyć korytarze. Uznawany za kornika kołatek doskonale czuje się zarówno w drewnie twardym, jak i miękkim, młodym, starym, iglastym czy liściastym. Może zaatakować cały dom, jeśli jest z drewna, oraz znajdujące się w nim meble czy inne przedmioty. Niestety, ale zbyt późna reakcja może doprowadzić do ogromnych szkód. Zdarza się, że te malutkie osobniki niszczą całą konstrukcję domu.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z kornikami / kołatkami domowymi?

Zanim zaczniemy szukać sposobów na pozbycie się malutkich szkodników, musimy najpierw je zidentyfikować. Nie jest to takie proste, obecność owadów może przez długi czas pozostawać niezauważona. Należy dokładnie oglądać drewniane przedmioty, jeśli zauważymy niewielkie otwory – korytarze i wysypującą się mączkę, to znak, że prawdopodobnie mamy do czynienia z kornikami bądź domowymi kołatkami. Można też przyłożyć ucho do kawałka drewna, często słychać wówczas dźwięk żerowania – jakby coś się ruszało, chrupało czy skrobało w środku.

Pewność, że korniki faktycznie się u nas zagnieździły, będziemy jednak mieli dopiero wtedy, gdy rozłupiemy kawałek drewna, wówczas zobaczymy czy w środku są larwy lub dorosłe osobniki. Jak wiadomo, nie zawsze możemy sobie na ten ostatni sposób pozwolić, więc czasem musimy też zaufać swojej intuicji.

Jak pozbyć się drewnojadów?

Pozbycie się owadów niszczących drzewa, drewniane domy, meble czy przedmioty wymaga trochę pracy i cierpliwości.

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów jest pocieranie drewna, w którym zadomowiły się korniki przekrojoną cebulą przez około 2 tygodnie. Później trzeba zrobić kilka dni przerwy i powtórzyć kurację.

Zainfekowane drewno można także ostrzykiwać terpentyną. Trzeba nabrać ją do strzykawki i wstrzykiwać igłą. Powinno pomóc, jeśli jednak jednorazowy zabieg nie poskutkuje, wówczas warto go kilkukrotnie powtórzyć. Terpentynę można też zmieszać z naftą (np. 10 łyżek terpentyny i 10 łyżek nafty). 

Jeśli owady zadomowiły się w krzesłach, to można ustawić nóżki mebla w puszkach z terpentyną i zostawić na kilka tygodni. Drewno będzie wchłaniało substancję, która zabije korniki. Jest to skuteczna metoda, jednak czasochłonna, a na efekty trzeba poczekać nawet dwa miesiące.

W sklepach znajdziemy też mnóstwo profesjonalnych substancji, które pozwolą szybko pozbyć się malutkiego przeciwnika. Aczkolwiek najlepszym i bez wątpienia najszybszym sposobem będzie jednak skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które będą w stanie zidentyfikować, z jakim rodzajem owadów mają do czynienia i fachowo się ich pozbędą.

Zdj. główne: Immo Wegmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak interfejs RS232 znalazł się w większości domów oraz gdzie stosowany jest on obecnie?
Jak interfejs RS232 znalazł się w większości domów oraz gdzie stosowany jest on obecnie?
Układy interfejsowe umożliwiają transfer danych między urządzeniami elektronicznymi. Przez lata powstawało wiele standardów komunikacji, które znajdowały zastosowanie w różnych technologiach. Jednym z nich jest RS232, z którym miało styczność większość z nas. Jak zyskał on swoją popularność i gdzie jest obecnie stosowany?
Czym cechuje się szafa garażowa?
Czym cechuje się szafa garażowa?
Jak wybrać idealną szafę garażową? O czym warto pamiętać? Jakie rozwiązanie spełni nasze potrzeby?
Jakie wzory i kolory ręczników najbardziej polubią Twoje dzieci?
Jakie wzory i kolory ręczników najbardziej polubią Twoje dzieci?
Przeczytaj, jakie wzory i barwy ręczników pokochają Twoje pociechy. Inspirujące pomysły na ręczniki, które przyciągną uwagę i sprawią, że kąpiel stanie się przyjemnością.
Ostatnie wpisy