Remont łazienki. Jak w kilku krokach odnowić łazienkę?

Remont domu
Remont łazienki. Jak w kilku krokach odnowić łazienkę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz odświeżyć łazienkę? Sprawdź, jak może wyglądać krok po kroku remont tego pomieszczenia, aby wszystko przebiegło sprawnie. 

Remont łazienki to spore wyzwanie!

Bez wątpienia remontowanie łazienki stanowi duże wyzwanie, znacznie większe niż odświeżenie sypialni czy salonu. Nie bez powodu łazienka jest pomieszczeniem, które jest remontowane dość rzadko. Zwykle wtedy, kiedy naprawdę jest już taka potrzeba. Jeżeli w Waszym domu decyzja o odświeżeniu łazienki już zapadła, nie pozostaje nic innego, jak dobrze się do tego przygotować. Odpowiednie nastawienie i wiedza sprawią, że remont łazienki przebiegnie sprawnie, a efekt będzie świetny!

Od czego zacząć remont łazienki?

Każde poważniejsze przedsięwzięcie warto rozpocząć od szczegółowego rozplanowania etapów prac oraz od rozpisania kosztów. W zależności od tego, czy remont planujecie wykonać samodzielnie, czy z pomocą ekipy, plan będzie prezentował się inaczej. Sporządzając plan, weź pod uwagę to, że na niektóre materiały czeka się nawet kilka tygodni, warto więc wszystko zamówić nieco szybciej, aby uniknąć niemiłego zaskoczenia. Poza tym zdarza się, że ceny dynamicznie rosną, więc zwlekanie z zakupami działa na Waszą niekorzyść.

Skuwanie płytek i prace hydrauliczne

Bez wątpienia bardzo czasochłonnym i trudnym etapem będzie skuwanie starych płytek, aby zrobić miejsce na nowe. Jest to przede wszystkim dość wymagające fizycznie i warto się na to przygotować, jeżeli remontu nie będzie wykonywać ekipa. Gdy płytki zostaną już skute, można przystąpić do wszystkich niezbędnych prac hydraulicznych. Na tym etapie najrozsądniej jest poprosić o pomoc fachowca, który stare instalacje wymieni na nowe. Doświadczona osoba będzie wiedziała, jak przeprowadzić prace, by zminimalizować ryzyko usterek w przyszłości. 

Czas na instalacje elektryczne

Nie mniej istotne są oczywiście prace elektryczne. Jeżeli dotąd w łazience były stare instalacje, powinny zostać wymienione na bardziej nowoczesne. To także moment, aby dobrze przemyśleć oświetlenie i wziąć pod uwagę wszystkie wymagania i aktualne trendy. Zwróć uwagę np. na to, aby lustro było dobrze oświetlone. Warto zastanowić się również nad tym, jak rozmieścić kontakty. Może dotąd brakowało Ci ich w którymś miejscu? Nadarzyła się okazja, aby to naprawić. 

Wyrównanie powierzchni i położenie nowych płytek

Jeżeli prace nad instalacjami są już skończone, to moment na wygładzenie i wyrównanie ścian, a także położenie płytek podłogowych. Przydadzą się tu płyty kartonowo-gipsowe. Następnie przystąp do szpachlowania powierzchni, na którą później położysz odporną na wilgoć farbę lub płytki.

Montaż armatury

Jeżeli remont był gruntowny, to z pewnością zapadła też decyzja o wymianie elementów wolnostojących. Nowa umywalka, toaleta, wanna czy prysznic – przyszedł czas, aby je zamontować. Nie wymaga to specjalistycznej wiedzy, więc można wykonać to samodzielnie, chociaż niektórzy będą woleli posiłkować się wiedzą fachowca. Gdy armatura łazienkowa zostanie zamontowana, czas na wykończenie. Fugi, elementy dekoracyjne, silikon – tym kończymy nasz remont.

Zdj. główne: Steven Ungermann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Budowa grilla murowanego z wędzarnią
Budowa grilla murowanego z wędzarnią
Grill murowany z wędzarnią to coś, co chcesz widzieć w swoim ogrodzie? Sprawdź podstawowe informacje o jego budowie, zanim się na nią zdecydujesz.
Farby zmywalne. Sprawdzamy rodzaje farb
Farby zmywalne. Sprawdzamy rodzaje farb
Szukasz przystępnej cenowo, plamoodpornej farby, która zniesie każde zabrudzenie? Poznaj rodzaje farb do ścian i sufitów odpornych na zabrudzenia i zainwestuj w produkt, który spełni Twoje oczekiwania!
Gładzenie ścian. Jak zrobić to dobrze?
Gładzenie ścian. Jak zrobić to dobrze?
rzed Tobą gładzenie ścian? Nie obawiaj się. Możesz to zrobić samodzielnie, jednak niezbędna będzie duża precyzja i odpowiednie narzędzia. Jakie? Podajemy listę! Skorzystaj też z naszych wskazówek!
Ostatnie wpisy