Renowacja drewnianej elewacji po zimie

Remont domu
Renowacja drewnianej elewacji po zimie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nawet pieczołowicie zabezpieczona przed zimą drewniana elewacja raz na jakiś czas wymaga dokładnego odnowienia. Najlepiej wykonywać prace renowacyjne wiosną, gdy drewno potrzebuje regeneracji po zimie – naruszone przez mrozy i wilgoć. 

Renowację drewnianych elewacji powinno przeprowadzać się co 3–5 lat. Prace renowacyjne obejmują nie tylko ponowną impregnację drewna, ale także staranne zeszlifowanie złuszczającego się lakieru, wymianę zbutwiałych elementów, czy ponowne pomalowanie desek. Dzięki dokładnej impregnacji drewno będzie zabezpieczone przed pleśnią, szkodnikami i grzybami. I co najważniejsze – przed kolejnymi zimami. 

Czynniki wpływające na stan elewacji

To, czy renowację drewnianej elewacji wystarczy wykonywać co 5 lat, czy trzeba powtarzać to co 2 lata, zależne jest od wielu czynników. Oczywiście, najważniejsze są czynniki pogodowe – drewno uszkodzić się może nie tylko na skutek dużej wilgoci (np. zalegający w zimie śnieg), zbyt dużo promieniowania UV także nie wpływa korzystnie na jego odporność. 

Co ciekawe, stan elewacji drewnianych zazwyczaj różni się od miejsca zamieszkania (las, nad jeziorem, miasto) i rodzaju wykorzystanego drewna. Warto także upewniać się, że w Twoim domu nie zagościli nieproszeni goście, jak np. korniki. 

Renowację drewnianych elewacji dobrze wykonywać po zimie, gdyż łatwo można wtedy ocenić stan desek. Warunki pogodowe zazwyczaj też pozwalają na swobodne malowanie i co ważniejsze – wyschnięcie farby.

Renowacja krok po kroku

1. Ocena stanu elewacji

Renowację warto zacząć od sprawdzenia stanu elewacji. Zazwyczaj pierwszym sygnałem, że drewno wymaga lekkiego odświeżenia, jest łuszczący się lakier, wyblakły lub zszarzały kolor desek, a także pęknięcia i butwienie elementów elewacji. Zanim podejmiesz się samodzielnych prób naprawy, sprawdź skalę zniszczeń i upewnij się, że nie potrzebujesz pomocy profesjonalisty.

2. Czyszczenie

Jeśli zauważysz ślady pleśni na deskach, zlikwiduj je za pomocą specjalnych preparatów. Następnie możesz przejść do czyszczenia całej elewacji – a jest to proste! Wystarczy drabina, wiaderko z wodą i delikatnym detergentem (np. płynem do naczyń) oraz miękka szczotka. Nie używaj akcesoriów o ostrym włosiu, gdyż niechcący możesz spowodować większe zniszczenia – naruszając strukturę włókien drewna.

3. Szpachlowanie ubytków i szlifowanie

Jeśli w drewnie pojawiły się drobne ubytki, wypełnij je za pomocą drewnianych wiórów zmieszanych z lakierem lub specjalnym preparatem do wypełniania ubytków w drewnie. Następnie delikatnie wyszlifuj całość elewacji – dzięki temu wyczyścisz ją dokładnie z resztek lakieru oraz wyrównasz nierówności. 

4. Impregnacja

Oczywiście przed ponownym malowaniem, warto zaimpregnować deski specjalnym preparatem. Ten zabieg powinno się wykonywać częściej niż całość renowacji, w zależności od potrzeb – najczęściej, gdy zauważysz pierwsze niepokojące oznaki uszkodzenia drewna (np. rozszerzanie się desek). Warto wybrać preparaty „wiele w jednym”, które chronią przed słońcem, mrozem, szkodnikami i pleśnią.

Zdjęcie główne: Jeffrey Eisen/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto regularnie myć dach swojego domu?
Dlaczego warto regularnie myć dach swojego domu?
Czysty i zadbany dach to kluczowy element, który wpływa na wygląd i funkcjonalność całego domu. Dlatego warto zadbać o jego regularną konserwację, w tym o regularne mycie. W tym artykule omówiono, dlaczego warto myć dach swojego domu i jakie korzyści płyną z tego zabiegu.
Jak wybrać idealne oświetlenie do różnych pomieszczeń domu?
Jak wybrać idealne oświetlenie do różnych pomieszczeń domu?
Rozjaśnij swoje wnętrze - artykuł przedstawiający praktyczne wskazówki i porady na temat doboru optymalnego oświetlenia do różnych zakątków Twojego domu.
Urządzenia i narzędzia przydatne przy budowie domu
Urządzenia i narzędzia przydatne przy budowie domu
Budowa domu jednorodzinnego? Przedstawiamy kilka narzędzi, które mogą Ci się przydać, kiedy zaczniesz.
Ostatnie wpisy