Jak zapewnić w domu dobrą wentylację?

Remont domu
Jak zapewnić w domu dobrą wentylację?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dobra wentylacja to podstawa skutecznej wymiany powietrza. Ma ona szczególne znaczenie szczególnie w sezonie grzewczym, ponieważ to właśnie ona zapewnia usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru wilgoci. Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby poprawić jakość wentylacji w swoim domu.

Dlaczego dobra wentylacja domu jest tak istotna?

Dobra i sprawna wentylacja domu lub mieszkania jest niezwykle ważna dla pozbycia się zanieczyszczeń i wilgoci. Przeciętna rodzina wytwarza około 10 litrów wilgoci dziennie, co odpowiada ilości wody rozlanej z dużego wiadra na podłogę każdego dnia. Ważny jest więc, aby zachować jej optymalny poziom, który w okresie zimowym wynosi 40-60 procent. Jeśli poziom okaże się zbyt wysoki, bardzo prawdopodobne jest pojawienie się pleśni i grzybów w pomieszczeniach, co często powodujących alergie.  

Najprostszy sposób wentylacji mieszkania

Najprostszym sposobem na wentylację mieszkania, o którym często zapominamy w zimie, jest po prostu regularne wietrzenie. Otwieranie okien codziennie nawet na kilka minut, pomoże Ci w zapobieganiu zbyt dużej wilgotności powietrza. Warto także zwracać uwagę na szyby – pierwszą oznaką zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniu jest tak zwana kondensacja, czyli parowanie szyb.

Aby poprawić nieco wentylację tym sposobem, możesz zamontować nawiewniki okienne, przez które świeże powietrze może swobodnie napływać z zewnątrz do środka pomieszczenia i być dalej usuwane przez system wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja grawitacyjna

Oczywiście oprócz samego wietrzenia warto korzystać także z różnych systemów wentylacyjnych. Najpopularniejszym w Polsce jest wentylacja naturalna, nazywana także grawitacyjną. Wykorzystuje ona fizyczne prawo grawitacji w celu wywołania przepływu powietrza. Jak dokładnie to działa? Chłodne powietrze dostaje się do pomieszczeń przez nawiewniki i inne zamierzone otwory wentylacyjne lub nieszczelności w oknach i drzwiach, a następnie miesza się z ciepłym powietrzem w pomieszczeniu. Powietrze o wyższej temperaturze ma mniejszą gęstość, dlatego też unosi się ku górze, a następnie wypierane przez zimne powietrze wydostaje się na zewnątrz kanałami w kominach wentylacyjnych.

Wentylacja mechaniczna

Nieco bardziej skomplikowanym rodzajem systemu wentylacji jest wentylacja mechaniczna, czyli wymuszony przepływ powietrza, który powstaje poprzez działanie urządzenia wentylacyjnego, takiego jak anemostaty, napędzanego silnikiem elektrycznym. Masz więc pełną kontrolę nad ilością wymienianego powietrza. Jest to rzeczywiście bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, dlatego też warto zastanowić się nad zamontowaniem wentylacji mechanicznej w swoim domu, w czym pomoże Ci projektowanie wentylacji

Wentylacja mechaniczna może być na przykład wywiewna, nawiewna lub wywiewno-nawiewna.

Jak sprawdzić, czy Twoja wentylacja działa poprawnie?

Aby mieć pewność, że wentylacja w Twoim domu działa sprawnie, warto ją raz na jakiś czas sprawdzać. Bardzo istotne jest między innymi czyszczenie kratek wentylacyjnych. Takie okresowe oczyszczanie może poprawić ciąg nawet o 60%. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ tyle ciąg jest lepszy, gdy powietrze nie ma żadnej przeszkody i przedostaje się do kanału wentylacyjnego. 

Aby mieć pewność, że Twoja wentylacja spełnia swoje zadanie, możesz zdecydować się także na system hybrydowy. Oznacza to klasyczną wentylację naturalną, jednak wspartą przez nasady kominowe, które stabilizują ciąg w kominie.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przebudowa poddasza na pokój dla nastolatka – praktyczne porady i pomysły
Odkryj praktyczne porady i pomysły na przebudowę poddasza na pokój dla nastolatka. Dowiedz się, jak zaplanować przestrzeń, jakie meble wybrać i jak dodatki mogą nadać pokojowi charakteru.
Jak wybrać najlepsze lampy do wnętrza?
Jak wybrać najlepsze lampy do wnętrza?
Aby wnętrze było idealnie oświetlone, należy dobrze rozważyć każdy rodzaj lamp. Inne oczywiście są do salonu, inne do sypialni. Jednak są lampy, które nie wychodzą z mody, czyli lampy wiszące Nowodvorski, które pasują praktycznie do każdego wnętrza.
Jak zapakować rzeczy przed przeprowadzką?
Jak zapakować rzeczy przed przeprowadzką?
Czeka Cię przeprowadzka? Zobacz, jak zabezpieczyć swoje rzeczy na czas transportu ich na nowe lokum!
Ostatnie wpisy