Naturalne sposoby na zwalczanie chorób w Twoim ogródku warzywnym!

Nowy ogród
Naturalne sposoby na zwalczanie chorób w Twoim ogródku warzywnym!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy posiadacz ogródka warzywnego, działki, a nawet kilku donic z własnymi pomidorami czy ogórkami wystawionymi na balkonie wie, jak trudną walkę trzeba stoczyć z pojawiającymi się w sezonie chorobami i innymi szkodnikami. 

W domowej uprawie niemal zawsze zależy nam na otrzymaniu jak najbardziej ekologicznych produktów, które nie zostały skalane chemicznymi środkami ochrony roślin, czyli tak zwanymi opryskami. Naprawdę zdrowe i ekologiczne owoce czy warzywa możemy również wyhodować bez użycia chemii dzięki naturalnym sposobom i patentom, co z pewnością będzie znacznie zdrowsze dla późniejszych efektów naszych ogrodowych prac.

Ekologiczne sposoby zwalczania chorób w ogrodzie

Naturalne sposoby walki z chorobami w ogródku warzywnym pozwalają zachować ekologiczną uprawę, która nie wpływa w negatywny sposób na nasze zdrowie. Prawdą jest, że ekośrodki, aby były skuteczne, należy stosować jak najwcześniej, czyli od razu po zaobserwowaniu niepokojących objawów. Również i na efekty przyjdzie nam zaczekać trochę dłużej, a sam zabieg czasem będziemy musieli powtórzyć kilkukrotnie.

Oprócz oczywistych względów naturalne sposoby walki z chorobami roślin ogrodowych mają swoje dodatkowe plusy. Należą do nich łatwa dostępność półproduktów, a także niski koszt przygotowania „oprysku”. Co ciekawe, do przygotowania większości preparatów wystarczą produkty, które masz już w domu, takie jak drożdże, czosnek, soda oczyszczona czy cynamon, bądź te, które możesz zebrać na pobliskiej łące, czyli pokrzywa lub skrzyp polny.

Co pomoże nam w walce z chorobami w warzywniku?

Czosnek

Przygotuj wywar z 200 g przeciśniętego przez praskę czosnku oraz 10 l wody, gotowany przez ok. 20 min. Po wystudzeniu i odcedzeniu sprawdzi się on w przypadku pierwszych oznak szarej pleśni, rdzy, mączniaka, zarazy ziemniaczanej czy bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka. Możesz stosować go również profilaktycznie.

Pokrzywa

W walce z chorobami przyjdzie nam z pomocą również wywar z 1 kg pokrzywy i 10 l wody, który po wystudzeniu będzie skuteczną bronią przeciwko szarej pleśni, rdzy, mączniakowi, a także kile kapusty.

Skrzyp polny

Napar z 200 g skrzypu i 10 l wody gotowany przez ok. pół godziny będzie świetnym środkiem profilaktycznym oraz skutecznie zwalczy rdzę, plamistość, mączniaka czy kędzierzawość liści.

Drożdże

Drożdże jako grzyby jednokomórkowe są nadzwyczaj skuteczne w walce z grzybami wielokomórkowymi odpowiedzialnymi za wiele chorób. Wystarczy przygotować roztwór z 10 dag drożdży rozpuszczonych w 10 l wody z dodatkiem pół litra tłustego mleka. Tak przygotowany oprysk możemy stosować na szarą pleśń, zarazę ziemniaczaną oraz mączniaka.

Cynamon

Oprysk z cynamonu świetnie sprawdza się w profilaktyce chorobotwórczej, dlatego warto go zastosować na początku sezonu. Do jego przygotowania potrzebujesz 4 łyżeczek sypkiego cynamonu zalanych chłodną wodą i odstawionych na noc.

Soda oczyszczona

Kiedy w naszym ogrodzie pojawia się mączniak, do walki z nim możemy użyć roztworu przygotowanego z 2 litrów wody, 5 ml szarego mydła oraz łyżki sody oczyszczonej. Jeśli po pierwszym zabiegu mączniak nie ustępuje, po kilku dniach powtórz czynność.

Szare mydło

Szare mydło rozpuszczone w roztworze wodnym jest zdecydowanie bardziej znane w walce z ogrodowymi szkodnikami, jednak mało kto wie, że jest również skuteczne w walce z szarą pleśnią.

zdj. główne: JerzyGorecki/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak długo schnie farba? Zasady dobrego malowania ścian
Jak długo schnie farba? Zasady dobrego malowania ścian
Od czego zależy to, jak długo schnie farba na ścianie? Oto kilka ważnych czynników, które bierze się pod uwagę przy malowaniu.
Jak ogrodzić posesję?
Jak ogrodzić posesję?
Planujesz montaż ogrodzenia? Przeczytaj, jakie są wady i zalety różnych rozwiązań i wybierz najlepsze z nich do ochrony Twojej posesji.
Zagospodarowanie tarasu – ciekawe rozwiązania
Zagospodarowanie tarasu – ciekawe rozwiązania
Poznaj najciekawsze rozwiązania aranżacyjne dla Twojego tarasu oraz dowiedz się, jak samodzielnie wybudować taras przy domu.
Ostatnie wpisy