Naturalne sposoby na zwalczanie chorób w Twoim ogródku warzywnym!

Nowy ogród
Naturalne sposoby na zwalczanie chorób w Twoim ogródku warzywnym!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy posiadacz ogródka warzywnego, działki, a nawet kilku donic z własnymi pomidorami czy ogórkami wystawionymi na balkonie wie, jak trudną walkę trzeba stoczyć z pojawiającymi się w sezonie chorobami i innymi szkodnikami. 

W domowej uprawie niemal zawsze zależy nam na otrzymaniu jak najbardziej ekologicznych produktów, które nie zostały skalane chemicznymi środkami ochrony roślin, czyli tak zwanymi opryskami. Naprawdę zdrowe i ekologiczne owoce czy warzywa możemy również wyhodować bez użycia chemii dzięki naturalnym sposobom i patentom, co z pewnością będzie znacznie zdrowsze dla późniejszych efektów naszych ogrodowych prac.

Ekologiczne sposoby zwalczania chorób w ogrodzie

Naturalne sposoby walki z chorobami w ogródku warzywnym pozwalają zachować ekologiczną uprawę, która nie wpływa w negatywny sposób na nasze zdrowie. Prawdą jest, że ekośrodki, aby były skuteczne, należy stosować jak najwcześniej, czyli od razu po zaobserwowaniu niepokojących objawów. Również i na efekty przyjdzie nam zaczekać trochę dłużej, a sam zabieg czasem będziemy musieli powtórzyć kilkukrotnie.

Oprócz oczywistych względów naturalne sposoby walki z chorobami roślin ogrodowych mają swoje dodatkowe plusy. Należą do nich łatwa dostępność półproduktów, a także niski koszt przygotowania „oprysku”. Co ciekawe, do przygotowania większości preparatów wystarczą produkty, które masz już w domu, takie jak drożdże, czosnek, soda oczyszczona czy cynamon, bądź te, które możesz zebrać na pobliskiej łące, czyli pokrzywa lub skrzyp polny.

Co pomoże nam w walce z chorobami w warzywniku?

Czosnek

Przygotuj wywar z 200 g przeciśniętego przez praskę czosnku oraz 10 l wody, gotowany przez ok. 20 min. Po wystudzeniu i odcedzeniu sprawdzi się on w przypadku pierwszych oznak szarej pleśni, rdzy, mączniaka, zarazy ziemniaczanej czy bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka. Możesz stosować go również profilaktycznie.

Pokrzywa

W walce z chorobami przyjdzie nam z pomocą również wywar z 1 kg pokrzywy i 10 l wody, który po wystudzeniu będzie skuteczną bronią przeciwko szarej pleśni, rdzy, mączniakowi, a także kile kapusty.

Skrzyp polny

Napar z 200 g skrzypu i 10 l wody gotowany przez ok. pół godziny będzie świetnym środkiem profilaktycznym oraz skutecznie zwalczy rdzę, plamistość, mączniaka czy kędzierzawość liści.

Drożdże

Drożdże jako grzyby jednokomórkowe są nadzwyczaj skuteczne w walce z grzybami wielokomórkowymi odpowiedzialnymi za wiele chorób. Wystarczy przygotować roztwór z 10 dag drożdży rozpuszczonych w 10 l wody z dodatkiem pół litra tłustego mleka. Tak przygotowany oprysk możemy stosować na szarą pleśń, zarazę ziemniaczaną oraz mączniaka.

Cynamon

Oprysk z cynamonu świetnie sprawdza się w profilaktyce chorobotwórczej, dlatego warto go zastosować na początku sezonu. Do jego przygotowania potrzebujesz 4 łyżeczek sypkiego cynamonu zalanych chłodną wodą i odstawionych na noc.

Soda oczyszczona

Kiedy w naszym ogrodzie pojawia się mączniak, do walki z nim możemy użyć roztworu przygotowanego z 2 litrów wody, 5 ml szarego mydła oraz łyżki sody oczyszczonej. Jeśli po pierwszym zabiegu mączniak nie ustępuje, po kilku dniach powtórz czynność.

Szare mydło

Szare mydło rozpuszczone w roztworze wodnym jest zdecydowanie bardziej znane w walce z ogrodowymi szkodnikami, jednak mało kto wie, że jest również skuteczne w walce z szarą pleśnią.

zdj. główne: JerzyGorecki/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czyszczenie kostki brukowej sodą
Czyszczenie kostki brukowej sodą
Chcesz wyczyścić podjazd lub chodnik z kostki brukowej za pomocą zwykłej sody oczyszczonej? Dowiedz się, jak zrobić to krok po kroku i ciesz się czystą, schludną nawierzchnią wokół domu!
Siedziska do kuchni i przestrzeni barowej – kompleksowy poradnik zakupowy
Siedziska do kuchni i przestrzeni barowej – kompleksowy poradnik zakupowy
Odkryj wskazówki, które pomogą Ci wybrać idealne siedziska do kuchni i przestrzeni barowej. Poznaj najważniejsze kryteria wyboru i dowiedz się, jak dostosować je do stylu i funkcji Twojej przestrzeni.
Jak odbywa się kompleksowa usługa SEO dla branży remontowej?
Jak odbywa się kompleksowa usługa SEO dla branży remontowej?
Przyjęło się, że w sieci znajduje się miejsce wyłącznie dla firm, które swoje centrum zarobków widzą wyłącznie w sieci. Okazuje się, że jest to błędne stwierdzenie, przez które wielu przedsiębiorców traci potencjalne źródło kolejnych zarobków. Jest o co walczyć.
Ostatnie wpisy