5 sposobów na szybką metamorfozę ogrodu jesienią

Nowy ogród
5 sposobów na szybką metamorfozę ogrodu jesienią
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesień oznacza, że liście zaczynają opadać, a kwiaty więdną i znikają, pozostawiają tylko gołe gałęzie i pustą ziemię. Co możesz zrobić, aby Twój ogród nadal był piękny i zachwycał pomysłowością nawet jesienią i zimą? Przedstawiamy 5 patentów na to, jak wykonać szybką i efektowną metamorfozę ogrodu jesienią. 

Porządki po lecie

Nie zapomnij na jesień posprzątać ogrodu po letnim okresie wegetacji. Suche gałęzie, części roślin, uschnięte krzewy pomidorów czy fasolki szparagowej owszem, rozłożą się w ziemi i znikną do kolejnej wiosny, ale będą mocno szpecić ogród przez całą jesień.

Zetnij wystające z ziemi elementy przekwitniętych, zasuszonych roślin i wrzuć je do kompostownika, tam też przysłużą się do użyźnienia gleby. Przytnij też krzewy, by na wiosnę wypuściły nowe pędy. Uporządkowany i przygotowany na okres jesienny ogród będzie wyglądał zupełnie inaczej, a od razu po przyjściu wiosny obudzi się do życia. Aby nie tracić życia w ogrodzie, możesz postawić na rośliny zimozielone, które będą zdobić przestrzeń przez cały rok. 

Oświetlenie ogrodu

Dobrze dobrane i efektowne oświetlenie ogrodu może zrobić z niego naprawdę magiczne miejsce. Dzięki pięknym światełkom, strategicznie umiejscowionym lampkom solarnym i dużym latarniom zarówno pozłacany jesiennymi liśćmi, jak i pokryty warstwą śniegu ogród będzie wyglądał fantastycznie. Światło jest bardzo niedocenianym narzędziem dekoratorskim i może naprawdę całkowicie odmienić wygląd nie tylko ogrodu, lecz także całego domu.

Sezonowe dekoracje

Latem kwitnący i zielony ogród jest ozdobą samą w sobie. Na jesień często trzeba mu nieco pomóc, aby nie stracił swojego uroku. Ozdoby i meble ogrodowe mają swój charakter, przez co są bardziej lub mniej stosowne do różnych pór roku. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego ogrodu jesienny klimat, zadbaj o dekoracje. Jako jesienne ozdoby świetnie sprawdzą się dynie i owoce jarzębiny oraz suszone, kolorowe liście. W październiku fantastycznie wyglądają w ogrodzie halloweenowe dekoracje, na przykład pajęczyny na gałęziach drzew lub podświetlane postaci. Zabawną dekoracją będą na przykład podświetlane duszki grające w karty lub grabiące trawnik.

Metamorfoza tarasu

Częścią ogrodu, która w dużej mierze determinuje jego wygląd, jest taras. Jego wystrój ma wpływ na to, jak prezentuje się ogród. Wymiana mebli ogrodowych na fotele i kanapy z technorattanu i umieszczenie na nich koców oraz poduszek z jesiennymi motywami będzie świetnym pomysłem na okres jesieni. Technorattan jest tworzywem bardzo wytrzymałym i odpornym na warunki atmosferyczne, dlatego może być wystawiony na tarasie nawet przy deszczowej, jesiennej pogodzie. 

Dekoracje na taras 

Jako dekoracje tarasu fenomenalnie sprawdzą się szklane lampiony z dużymi świecami, sznur lampek żarówek oraz makramy w różnych formach. Na tarasie również możesz umieścić dynie jadalne i ozdobne, a w okresie Halloween wydrążyć w nich charakterystyczne amerykańskie lampiony. W skrzynkach na kwiaty możesz posadzić wrzosy lub berberysy, które dodadzą jeszcze bardziej jesiennego klimatu. Dookoła tarasu możesz posadzić wysokie trawy ozdobne – na jesień zaschną i będą przepiękną dekoracją, która świetnie wpasuje się w całą kompozycję.

Zdj. główne: Georg Eiermann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wiele urządzeń, jedna bateria
Wiele urządzeń, jedna bateria
Wiele urządzeń zasilanych z jednej baterii. Czy taki system sprawdzi się u Ciebie?
Najlepsze schody do mieszkania dwupoziomowego
Najlepsze schody do mieszkania dwupoziomowego
Jakie są najlepsze schody do dwupoziomowego mieszkania? Oto warianty, na które warto zwrócić uwagę.
Remont kawalerki pod wynajem. Ile to kosztuje, jak zaplanować?
Remont kawalerki pod wynajem. Ile to kosztuje, jak zaplanować?
Zakup mieszkania pod wynajem jest ogromną, ale jednocześnie opłacalną inwestycją. Podpowiadamy, jak zaplanować wydatki związane z remontem oraz ile może kosztować takie przedsięwzięcie.
Ostatnie wpisy