Meble z palet to modny trend w ostatnich latach. Na takie rozwiązanie często decydują osoby, które chcą urządzić ogród lub dom w niedrogi sposób. Jak wykonać łóżko z palet? Czy to męczące zajęcie?
Zanim przedstawimy praktyczne wskazówki odnośnie samodzielnego wykonania łóżka do sypialni, warto przedstawić plusy i minusy mebli z palet. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania są niskie koszty – łóżko z palet jest kilkukrotnie tańsze, niż model prosto z salonu meblowego. W zależności od stanu i rodzaju drewna jedna europaleta (o standardowych wymiarach 120 × 80 × 14 cm) to wydatek rzędu 15-50 złotych.
Ilu sztuk potrzeba do stworzenia łóżka dla dwóch osób? Do zbudowania łóżka dla pary potrzeba 4 euro palety. Jeśli chcemy wykonać też zagłówek do łóżka, musimy kupić 2 dodatkowe sztuki. Typowa wysokość palety budowlanej to 14,4 cm. Zatem, jeżeli chcemy, możemy wykonać łóżko z dwóch warstw. To właśnie łóżka z palet podwójnych cieszą się największym zainteresowaniem. Tak więc maksymalnie łóżko, którego konstrukcja opiera się na paletach, będzie kosztowało nas około 400 złotych.
To nie koniec plusów – nie można nie wspomnieć o doskonałej nośności – palety budowlane powstają z grubych desek, łóżko bez problemu udźwignie nawet kilkaset kilogramów. Niematerialną korzyścią jest satysfakcja – rzeczy DIY cieszą znacznie bardziej niż te kupione w sklepie. Łóżko z palet doskonale wkomponuje się w sypialnię urządzoną w stylu skandynawskim i loftowym. To dobry wybór dla zwolenników ekologicznego podejścia do życia (ponownie wykorzystujemy ten sam materiał, nadając mu nowe zastosowanie).
Jakie są minusy posiadania mebla do wypoczynku wykonanego z euro palet? Z pewnością nie jest to zadanie dla każdego – osoby niecierpliwe, które nie lubią majsterkować, mogą się szybko zniechęcić podczas montażu. Łóżko z palet nie sprawdzi się w każdym wnętrzu, z pewnością nie nadaje się do sypialni małych dzieci ani pomieszczenia w stylu glamour.
>> Zobacz też: Jak zrobić szafkę z drewna krok po kroku?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie euro palet? Unikajmy tych, które mają widoczne ubytki i głębokie rysy – im mniej zniszczone drewno, tym lepiej. Gdy kupimy już wszystkie potrzebne sztuki, musimy dokładnie je oczyścić. Najpierw warto wyszorować zabrudzone palety szczotką z grubym i sztywnym włosiem. Następnie możemy użyć szlifierki elektrycznej lub papieru ściernego, jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem. Szlifowanie pozwoli usunąć nam nierówności, zabrudzenia i drzazgi. Po zakończeniu czyszczenia i szlifowania warto dokładnie odkurzyć palety i przetrzeć delikatnie wilgotną ściereczką. Ważna uwaga – przed przystąpieniem do kolejnego etapu prac, musimy upewnić się, że palety drewniane są całkowicie suche.
Następny krok to malowanie i impregnacja. Wiele osób decyduje się na kryjącą farbę akrylową w kolorze białym lub szarym (łóżko w tak uniwersalnych barwach pasuje do wielu pomieszczeń). Jeśli podoba nam się faktura drewna i chcemy uzyskać jak najbardziej naturalny efekt, możemy pokryć palety lakierobejcą lub lakierem. Gdy palety wyschną, możemy przystąpić do ich skręcania ze sobą – za pomocą akumulatorowej wkrętarki, kątowników, płaskowników i śrub. Elementy mocujące należy przytwierdzać w miejscach najmniej widocznych (np. spód lub bok euro palety).
Jeśli chcemy, możemy zamocować do łóżka nóżki, będzie wtedy wyglądało bardziej nietuzinkowo. W celu „podrasowania” wyglądu mebla możemy zainstalować listwy LED lub użyć łańcuchów świetlnych. Efekt WOW po zmroku gwarantowany. Aby przełamać surowy wygląd łóżka z palet, warto ułożyć na nim kilka poduszek z tkaniny welurowej lub przykryć puszystym kocem.
Podsumowując, łóżko z palet może być oryginalną i przystępną cenowo ozdobą sypialni. Wystarczy odrobina samozaparcia i umiejętność posługiwania się wiertarką i szlifierką, aby móc pochwalić się przed znajomymi własnoręcznie wykonanym meblem!