Chcesz, aby Twój trawnik miał intensywnie zielony trawnik? Dowiedz się, jak to osiągnąć!

Chcesz, aby Twój trawnik miał intensywnie zielony trawnik? Dowiedz się, jak to osiągnąć!

David Mancini/unsplash.com

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każdy posiadacz trawnika marzy o intensywnie zielonym trawniku, jednak z jakiegoś powodu nie zawsze jest to możliwe. Kluczem jest zastosowanie się do nieskomplikowanych wskazówek, dzięki którym trawnik będzie wyglądał świetnie przez cały sezon. Oto co powinieneś/ powinnaś wziąć pod uwagę, jeśli Twoim celem jest utrzymanie trawnika w intensywnie zielonym kolorze.

Dostarcz trochę powietrza do gleby

Trawa nigdy nie będzie lśnić bez powietrza. Trawniki potrzebują tlenu, dlatego ważne jest, aby je napowietrzać. Napowietrzanie polega na nacinaniu gleby, aby ją poluźnić, umożliwiając przede wszystkim powietrzu, oraz wodzie i składnikom odżywczym przenikanie głęboko pod powierzchnię.

Najłatwiejszą i najtańszą metodą jest wbijanie wideł ogrodowych w ziemię w odstępach 15 cm na całym trawniku, chociaż skuteczniejszy i łatwiejszy w użyciu jest wertykulator elektryczny, który wykona całą ciężką pracę. Napowietrzony trawnik będzie również lepiej wchłaniał wodę. Dlatego napowietrzaj glebę tak często, jak to możliwe przez cały rok. Im większe użytkowanie i natężenie ruchu, tym częściej należy to robić.

Chcesz mieć intensywnie zielony trawnik? Kluczowa jest wiedza, jak i kiedy podlewać go podlewać

O jakiej porze podlewać trawnik?

Beż wątpienia, najlepiej podlewać rano. O tej porze woda skutecznie wchłonie w glebę i zostanie dostarczona do korzeni (później słońce spowoduje jej wyparowanie). Pomyślisz, dlaczego nie zrobić tego wieczorem? Otóż jako że trawnik potrzebuje światła słonecznego do fotosyntezy, jeśli podlejesz go wieczorem, trawa nie jest w stanie efektywnie wykorzystać otrzymanej wody. Podlewanie w nocy tworzy również wilgotne środowisko, w którym rozwijają się choroby trawnika. Dlatego, zwykle chłodniejsze powietrze i spokojniejsze wiatry w godzinach porannych dają glebie wystarczającą możliwość wchłonięcia wody, pomagając utrzymać nawodnienie trawnika przez cały dzień.

Unikaj codziennego podlewania, aby rozwinęły się korzenie

Ta informacje być może Cię zaskoczy, ale aby zbudować silny, zdrowy trawnik, ważne jest, aby nie podlewać go zbyt często. Chodzi o to, aby trawnik wykształcił głębokie i silne korzenie, które umożliwią łatwe pobieranie składników odżywczych i zapobiegną namnażaniu się chwastów. Najlepiej sowicie podlać trawnik od dwóch do trzech razy w tygodniu, zamiast krótkiego codziennego zraszania.

Wybierz intensywnie zielone gatunki trawy

Nie wszystkie gatunki trawy są takie same, jeśli zależy Ci na kolorze ,wybierz nasiona takich traw jak kostrzewa czerwona, czy mietlica pospolita. Do zasiania trawy użyj siewnik do trawy, który pozwoli na równomierne i szybkie rozsianie trawy, dzięki czemu unikniesz nieestetycznych i martwych punktów.

Posiadasz psa? Tresuj go, aby nie załatwiał swoich potrzeb na trawniku

Jeśli posiadasz psa, który regularnie spędza czas na trawniku i załatwia tam swoje potrzeby, szybko odbije się to na jego kolorze. W psim moczu znajduje się azot, który powoduje duże żółte i martwe plamy na trawniku. Zachęcaj więc psa do korzystania tylko z jednego miejsca na podwórku.

Usuwaj chwasty na czas

Zalecamy, aby często zwalczać chwasty i zawczasu, zamiast spryskiwać cały trawnik środkiem chwastobójczym, które mają wpływ na koloryt trawnika. Można to zrobić, wyrywając je ręcznie lub jeszcze lepiej, używając pielnika ogrodowego.

Zapewnij trawnikowi trochę cienia

Zapewne zauważyłeś/ zauważyłaś, że często trawnik wygląda najzdrowiej i najbardziej zielono w częściowo zacienionych miejscach, dlatego dobrym pomysłem jest zasadzenie wokół niego drzew i krzewów, oraz kwiatów. Jeśli zależy Ci na wyjątkowym stylu w ogrodzie, warto dodać ozdobne donice na taras, w których można zasadzić kwiaty. Będą się one doskonale komponować z bujnym i zielonym trawnikiem.

Nawoź trawnik, ponieważ z każdym koszeniem traci on składniki odżywcze

Wszystkie rośliny w końcu wyczerpują składniki odżywcze w glebie, a trawnik jeszcze szybciej, ponieważ jest to jedyna roślina, którą zwykle przycinamy konsekwentnie, zabierając jej w ten sposób osobiste zapasy składników odżywczych zgromadzonych w każdym źdźble. Kluczowe znaczenie w tym względzie ma azot – niemniej jednak uważaj, aby nie użyć go za dużo, ponieważ osiągniesz skutek odwrotny od zamierzonego! Ogólna zasada jest następująca: należy stosować nie więcej niż 400 gramów azotu na każde 100 metrów kwadratowych trawnika i należy to robić nie częściej niż dwa razy w roku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią młotowiertarkę?
Jak wybrać odpowiednią młotowiertarkę?
Jak wybrać odpowiedni model w zależności od planowanych prac? Na co powinien zwrócić uwagę profesjonalista, a na co majsterkowicz amator?
Jak wybrać idealne pudełka do przechowywania twoich rzeczy?
Jak wybrać idealne pudełka do przechowywania twoich rzeczy?
Rozważasz jakie pudełka wybrać do przechowywania rzeczy? Dowiedz się, jakie aspekty warto uwzględniać przy wyborze i jakie pudełka okażą się najbardziej praktyczne.
Jak samodzielnie zmienić wygląd mebli?
Jak samodzielnie zmienić wygląd mebli?
Szybko się nudzisz? Potrzebujesz zmiany? Lubisz projekty DIY? Zobacz, jak możesz samodzielnie odnawiać meble.
Ostatnie wpisy