Urządzenia i narzędzia przydatne przy budowie domu

Urządzenia i narzędzia przydatne przy budowie domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa domu to poważna decyzja i duża inwestycja. Załatwiłeś już wszystkie formalności i pozostaje wziąć się za pracę? Jeśli nie zdecydowałeś się na wynajęcie ekipy budowlanej, będziesz potrzebował kilku narzędzi!

Fundamenty

Fundamenty są dość oczywistym początkiem budowy, a wyrażając się precyzyjniej – ławy i ściany albo płyty fundamentowe. Możesz wykonać je z betonu lub żelbetonu. Warto przy tym zadbać o dobrą jakość materiałów i odpowiednie przygotowanie wykopów – fundamenty przeniosą obciążenie na grunt, więc muszą być do niego dopasowane.

Po wykonaniu szalunku ziemnego i ułożeniu zbrojenia, do wykopów wylewa się mieszankę betonową. Oczywiście, do jej przygotowania przyda Ci się betoniarka 230v. Klasyczna ława fundamentowa ma wymiary 30–50 cm wysokości i 60–80 cm szerokości i jest zbrojona prętami głównymi ze stali żebrowanej łączonymi ze strzemionami z gładkiego drutu. Nie zapominaj o wyborze odpowiedniego betonu – dziesięciocentymetrową warstwę ław możesz wylać betonem klasy C8/10, ale do ich betonowania użyj przynajmniej klasy C16/C20. 

Murowanie 

Fundamenty potrzebują czasu, zanim będzie można wznowić budowę. Później przyjdzie moment na murowanie, podczas którego najbardziej istotne okaże się zachowanie równości pionów i płaszczyzn ścian. To nie tylko kwestia estetyczna, ale również przyszłe bezpieczeństwo domowników – chodzi o stabilność i znoszenie obciążenia przez mury. 

Istnieje bardzo dużo technik murowania – na zaprawę tradycyjną, na cienką spoinę, na zaprawy ciepłochronne czy choćby z wypełnieniem spoin pionowych. Zależnie od tego, którą metodę wybierzesz, będziesz potrzebował trochę innego przygotowania i obejrzenia filmów instruktażowych.

W każdym przypadku murowanie zaczniesz od ścian nośnych, a ściany działowe będziesz wznosić dopiero po zdjęciu szalunku stropów. Do wykonania szalunków i deskowania stropu będziesz potrzebować drewnianych stempli, do których przygotowania przyda Ci się piła elektryczna do drewna. Stemple, czyli stojaki, wykonuje się z okrąglaków lub krawędziaków. 

Podstawy podstaw

Naturalnie, do wszystkich prac przydadzą Ci się podstawowe narzędzia – młotek, gwoździe, kombinerki, wiertarko wkrętarka, śruby, wkręty, śrubokręt, poziomica i wiele innych. Jeśli decydujesz się na budowę domu po raz pierwszy, samodzielne zaangażowanie się w pracę może okazać się korzystne ekonomicznie, ale nie zapomnij o korzystaniu z pomocy specjalistów – dzięki temu unikniesz dużych błędów, które mogą mieć wpływ na komfort i bezpieczeństwo domowników. Nie wahaj się doszkalać i konsultować, a Twoja budowa z pewnością zaowocuje pięknym domem!

Zdj. główne: Sven Mieke/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Malowanie dachu z blachy – poradnik
Malowanie dachu z blachy – poradnik
Na Twoim dachu są nieestetyczne zabrudzenia i wyblakłe plamy? Absolutnie nie musisz go wymieniać. Wystarczy go po prostu pomalować. Jak? Podpowiadamy!
Na czym polega fumigacja?
Na czym polega fumigacja?
Dowiedz się, jakie są techniki, środki i cele procesu fumigacji, powszechnie stosowanego w zwalczaniu szkodników.
Jak odświeżyć dębowy stół?
Jak odświeżyć dębowy stół?
Dębowy stół upolowany na aukcji stanie się przepiękną ozdobą domu. Dzięki renowacji zyska nowy, świeży wygląd. Zobacz jak krok po kroku odnowić drewniany mebel.
Ostatnie wpisy