Urządzenia i narzędzia przydatne przy budowie domu

Urządzenia i narzędzia przydatne przy budowie domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa domu to poważna decyzja i duża inwestycja. Załatwiłeś już wszystkie formalności i pozostaje wziąć się za pracę? Jeśli nie zdecydowałeś się na wynajęcie ekipy budowlanej, będziesz potrzebował kilku narzędzi!

Fundamenty

Fundamenty są dość oczywistym początkiem budowy, a wyrażając się precyzyjniej – ławy i ściany albo płyty fundamentowe. Możesz wykonać je z betonu lub żelbetonu. Warto przy tym zadbać o dobrą jakość materiałów i odpowiednie przygotowanie wykopów – fundamenty przeniosą obciążenie na grunt, więc muszą być do niego dopasowane.

Po wykonaniu szalunku ziemnego i ułożeniu zbrojenia, do wykopów wylewa się mieszankę betonową. Oczywiście, do jej przygotowania przyda Ci się betoniarka 230v. Klasyczna ława fundamentowa ma wymiary 30–50 cm wysokości i 60–80 cm szerokości i jest zbrojona prętami głównymi ze stali żebrowanej łączonymi ze strzemionami z gładkiego drutu. Nie zapominaj o wyborze odpowiedniego betonu – dziesięciocentymetrową warstwę ław możesz wylać betonem klasy C8/10, ale do ich betonowania użyj przynajmniej klasy C16/C20. 

Murowanie 

Fundamenty potrzebują czasu, zanim będzie można wznowić budowę. Później przyjdzie moment na murowanie, podczas którego najbardziej istotne okaże się zachowanie równości pionów i płaszczyzn ścian. To nie tylko kwestia estetyczna, ale również przyszłe bezpieczeństwo domowników – chodzi o stabilność i znoszenie obciążenia przez mury. 

Istnieje bardzo dużo technik murowania – na zaprawę tradycyjną, na cienką spoinę, na zaprawy ciepłochronne czy choćby z wypełnieniem spoin pionowych. Zależnie od tego, którą metodę wybierzesz, będziesz potrzebował trochę innego przygotowania i obejrzenia filmów instruktażowych.

W każdym przypadku murowanie zaczniesz od ścian nośnych, a ściany działowe będziesz wznosić dopiero po zdjęciu szalunku stropów. Do wykonania szalunków i deskowania stropu będziesz potrzebować drewnianych stempli, do których przygotowania przyda Ci się piła elektryczna do drewna. Stemple, czyli stojaki, wykonuje się z okrąglaków lub krawędziaków. 

Podstawy podstaw

Naturalnie, do wszystkich prac przydadzą Ci się podstawowe narzędzia – młotek, gwoździe, kombinerki, wiertarko wkrętarka, śruby, wkręty, śrubokręt, poziomica i wiele innych. Jeśli decydujesz się na budowę domu po raz pierwszy, samodzielne zaangażowanie się w pracę może okazać się korzystne ekonomicznie, ale nie zapomnij o korzystaniu z pomocy specjalistów – dzięki temu unikniesz dużych błędów, które mogą mieć wpływ na komfort i bezpieczeństwo domowników. Nie wahaj się doszkalać i konsultować, a Twoja budowa z pewnością zaowocuje pięknym domem!

Zdj. główne: Sven Mieke/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym zabezpieczyć drewno sosnowe na zewnątrz?
Czym zabezpieczyć drewno sosnowe na zewnątrz?
W jaki sposób oraz czym zabezpieczyć drewno sosnowe w ogrodzie bądź na tarasie? Sprawdź!
Prowadzenie gospodarstwa rolnego – przydatne narzędzia i urządzenia
Prowadzenie gospodarstwa rolnego – przydatne narzędzia i urządzenia
Dowiedz się, jakie maszyny oraz akcesoria rolnicze przydadzą się w gospodarstwie rolnym.
Jak wybrać odpowiedni materiał izolacyjny dla naszego domu?
Jak wybrać odpowiedni materiał izolacyjny dla naszego domu?
Odkryj jak skutecznie i bezpiecznie izolować swój dom. Dowiedz się, które materiały izolacyjne są najlepsze do różnych części domu i jakie kryteria są najważniejsze przy ich wyborze.
Ostatnie wpisy