Oświetlenie jako element dekoracyjny – jak dobrać lampy do wystroju salonu?

Oświetlenie jako element dekoracyjny – jak dobrać lampy do wystroju salonu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Piękne meble, gustowne dodatki i… zbyt ciemne wnętrze. Złe zaplanowanie oświetlenia może zniszczyć najlepszy projekt, jednak co równie ważne, lampy odstające od wystroju też mogą skutecznie zepsuć nasze wysiłki dekoratorskie. Jak dobrać oświetlenie, aby stanowiło ozdobę, a nie wadę wnętrza?

Oświetlenie – klucz do atrakcyjnego wnętrza

Oświetlenie to element aranżacji, który powinien być uwzględniany podczas projektów na równi z preferencjami mieszkańców, wygodą czy użytecznością mebli. Zarówno oświetlenie sztuczne, jak i to naturalne z okien powinny być brane pod uwagę podczas rozkładania mebli i decydowania się na dekoracje. Dzięki wykorzystaniu gry światła możliwe jest ukrycie mankamentów wnętrza lub podkreślenie obszarów aranżacji, które mają skupiać uwagę odwiedzających pokój.

Jak więc dobrać właściwe oświetlenie do Twojego wnętrza? Zacznijmy od podstaw.

Typy oświetlenia

Wspomnieliśmy już o świetle naturalnym i sztucznym, ale musimy zauważyć, że to drugie dzieli się na podtypy w zależności od funkcji i umiejscowienia.

Oświetlenie górne

Najczęściej jednopunktowa lampa w centrum pokoju, mająca oświetlić większość wnętrza. W zależności od rodzaju aranżacji może stanowić dodatkowy element dekoracyjny – taką rolę pełnią zwisające żyrandole – lub działać jedynie jako dyskretne źródło światła, jak plafony.

Oświetlenie pomocnicze

To wszystkie plafony i kinkiety, lampki nocne i biurkowe, które zapalane są w celu doświetlenia konkretnego obszaru, dla którego oświetlenie górne nie byłoby wystarczające.

Oświetlenie rozproszone

Zazwyczaj dekoracyjne punkty światła, które mają skupić uwagę patrzącego na danej przestrzeni. To np. wiszące girlandy świetlne czy taśmy LED.

W zależności od potrzeb Twojego salonu, warto wykorzystać oświetlenie górne i przynajmniej jeden dodatkowy typ oświetlenia. Jeśli obawiasz się, że lampy nie będą się dobrze komponować ze sobą nawzajem bądź z innymi meblami w salonie, możesz kupić je w zestawie – każdy Salon Meblowy Warszawa będzie posiadał produkty kompatybilne ze sobą, wystarczy tylko sprawdzić, jakie podobają Ci się najbardziej!

Styl ma znaczenie

W zależności od funkcji wybierzesz zupełnie inne typy oświetlenia, natomiast ze względu na styl aranżacji – model lampy. Podobnie jak wszystkie inne meble, tak i oświetlenie ma modele, które lepiej sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych – to np. szklane i kryształowe żyrandole oraz lampy o geometrycznych kształtach – a inne do sielankowego wnętrza lub takiego w stylu boho – tu sprawdzą się materiałowe klosze i podstawki z naturalnego drewna.

Na szczęście Salon Meblowy Poznań, jak i inne tego typu sklepy w Polsce pozwalają na podejrzenie ekspozycji i sprawdzenie, czy dany model mebla będzie komponował się z wybraną przez nas lampą.

Rozmiar też się liczy!

Masz mały salon? Zrezygnuj z wiszącego oświetlenia głównego, postaw zamiast tego na plafon. Pokój jest duży i wysoki? Wręcz przeciwnie, wykorzystaj wiszący żyrandol, by nieco uprzytulnić wystrój wnętrza. Lampy, podobnie jak inne akcesoria, mogą zmienić wygląd pomieszczenia. Stosuj duże modele w większych pomieszczeniach, natomiast w tych mniejszych skup się raczej na świetle rozproszonym i ekspozycji konkretnych przestrzeni w pomieszczeniu.

Fot.: Houzlook .com/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zamek do drzwi – jakie są rodzaje?
Zamek do drzwi – jakie są rodzaje?
Nie wiesz, jakie rodzaj zamka do drzwi wybrać? Przedstawiamy wszystkie najpopularniejsze rodzaje zamków oraz podpowiadamy, który z nich wybrać.
Malowanie dachu z blachy – jak odnowić pokrycie blaszane?
Malowanie dachu z blachy – jak odnowić pokrycie blaszane?
Jak odnowić pokrycie blaszane właśnie za pomocą malowania?
Roztopy w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?
Roztopy w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?
Zima to czas odpoczynku roślin ogrodowych, ale niekoniecznie ogrodnika. Sprawdź, jakie zabiegi pielęgnacyjne powinieneś wykonać zimą i wczesną wiosną, by cieszyć się pięknym ogrodem!
Ostatnie wpisy