Jak wykonać stolik kawowy w stylu vintage?

Jak wykonać stolik kawowy w stylu vintage?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacja salonu ma to do siebie, że powinna zawierać w sobie konkretne elementy, które jak wiemy, każdy dobiera według swojego gustu, potrzeb i upodobań. Zdecydowanie należą do nich wygodna kanapa, regał bądź komoda, telewizor z szafką RTV i oczywiście stolik kawowy. Kiedy decydujemy się na utrzymanie salonu w stylu vintage, z powodzeniem możemy sami stworzyć ten ostatni mebel, dzięki czemu będzie naprawdę wyjątkowy. Co więcej, możemy przy tym zaoszczędzić niemałe pieniądze. Jak to zrobić? 

Zrób to sam

Samodzielne wykonanie stolika kawowego może na początku nas odrobinę przerażać. Jest to jednak dość reprezentacyjny mebel, który będzie się rzucać w oczy, dlatego ważne, żeby był on naprawdę piękny. Ponadto powinien być również funkcjonalny i praktyczny. Są oczywiście modele, które wymagają od nas większego zaangażowania, np. podczas sprzątania bądź przy codziennym użytkowaniu, jednak naszym zdaniem wygoda to podstawa. 

Styl vintage ma to do siebie, że łączy nowoczesną funkcjonalność z meblami z duszą. Co ciekawe, decydując się na meble w tym stylu, nie zawsze musimy kierować swoje kroki do sklepów meblowych czy spędzać godziny na poszukiwaniach w sieci. Vintage pozwala na myszkowanie i wyszukiwanie starych perełek, które przy odrobinie wysiłku i pracy polegającej na ich odświeżeniu i odnowieniu, znów nabiorą blasku, a co najważniejsze nie wydamy na nie kroci. Dlaczego? Wystarczy, że dokładnie przeszukamy strychy czy piwnice naszych rodziców bądź dziadków. Możemy tam znaleźć niesamowite perełki. Jeśli nie jest to możliwe, pozostają jeszcze pchle targi, sklepy ze starociami i antykwariaty, jednak w tych ostatnich ceny mogą być wyższe, ale i meble prawdopodobnie nie będą wymagały już dodatkowych poprawek. 

Stolik kawowy DIY

Oryginalny stolik kawowy vintage możemy stworzyć zasadniczo na dwa sposoby. Pierwszy to odnowienie starego mebla, wykorzystanie posiadanych półproduktów bądź połączenie kilku elementów w jeden piękny mebel. Opcja druga, odrobinę bardziej wymagająca, polega na stworzeniu mebla od zera – tu przewagą jest dowolność i swoboda. To także dobra opcja, kiedy znaleźliśmy nasz wymarzony mebel, jednak nas na niego nie stać. Gwarantujemy Wam, że wykonując go samodzielnie, sporo zaoszczędzicie. 

Stolik kawowy z odzysku 

Meble w stylu vintage mogą nawiązywać na przykład do czasów PRL-u. Zwykle były to niskie ławy na drewnianych bądź metalowych nóżkach, na których umieszczony był lakierowany blat. Nowoczesny vintage lubi wszelkiego rodzaju przetarcia, które wykonamy przy użyciu papieru ściernego, a następnie powierzchnię możemy zabezpieczyć lakierem bezbarwnym.

Możemy tu również z powodzeniem wykorzystać podstawę starego stolika i dopasować do niego blat. W wersji klasycznej może to być płyta meblowa oklejona na wysoki połysk i dopasowana kolorystycznie do reszty wnętrza. Ciekawą opcją będzie także użycie zamiast typowego blatu na przykład starej walizki podróżnej. W wersji dla zapobiegawczych może wylądować na niej szklany blat, który zabezpieczy powierzchnię i nada całości odrobinę nowoczesnego sznytu. Na niecodzienny blat nadadzą się również plastry drewna bądź większych rozmiarów drewniane deski z uwidocznionymi słojami. Po umocowaniu ich na przykład na czarnych, metalowych nóżkach i polakierowaniu blatu, całość nabierze unikalnego charakteru. Co więcej, mebel ten stanie się prawdziwą ozdobą Twojego salonu.

Zdj. główne: Tomoko Deguchi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie obiekty wymagają pozwolenia a jakie nie?
Jakie obiekty wymagają pozwolenia a jakie nie?
Planujesz budowę domu lub postawienie altany w ogródku? Zobacz, jakie obiekty na działce wymagają pozwolenia na budowę, a jakie możesz bez obaw postawić w swoim ogrodzie.
Co warto rozważyć, zanim kupimy mieszkanie?
Co warto rozważyć, zanim kupimy mieszkanie?
Odkryj kluczowe kroki i istotne aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego mieszkania. Poznaj uprawnienia kupującego i dowiedz się, jak uniknąć powszechnych pułapek!
Wałki do malowania. Jak dobrać wałek do rodzaju farby
Wałki do malowania. Jak dobrać wałek do rodzaju farby
Co kilka lat warto zrobić drobne odświeżenie domu lub mieszkania. Jednak malowanie często nastręcza problemów, a u ich podstaw znajduje się nieodpowiednio dobrany wałek do malowania.
Ostatnie wpisy