Schody drewniane czy żelbetowe – jaki typ wybrać dla domu jednorodzinnego?

Schody drewniane czy żelbetowe – jaki typ wybrać dla domu jednorodzinnego?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Budowa domu wiąże się z wieloma przemyśleniami i wynikającymi z nich decyzjami, jakie inwestor musi podjąć najczęściej na etapie projektowania konstrukcji. Do takich bez wątpienia należy dobór schodów prowadzących na piętro. Mogą występować one w formie samonośnej konstrukcji drewnianej bądź też być wykonane z betonu i stanowić tym samym stałą część zabudowy wewnątrz obiektu. Ze względu na pełnioną funkcję, remontowanie schodów bywa bardzo niepraktyczne. Zaleca się więc przemyślany dobór konstrukcji, biorąc tym samym pod uwagę wszystkie wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Schody drewniane – gdzie dobrze się sprawdzą?

Zastosowanie drewnianej konstrukcji samonośnej jest bardzo często kojarzone z domkami letniskowymi, które niemal w całości są pokryte drewnem. Coraz częściej zdarza się jednak, iż ten rodzaj schodów inwestorzy umieszczają w swoich murowanych domach jednorodzinnych. Niektórzy robią to tylko i wyłącznie przez wzgląd na swoje upodobania, a jeszcze inni przez mniejszą kubaturę nie mają fizycznej możliwości zmieszczenia schodów betonowych wewnątrz obiektów. Konstrukcja schodów drewnianych sama w sobie sprawia wrażenie lekkiej i delikatnej. Chodzi mianowicie o efekt wizualny, gdyż nie ma z reguły żadnych zastrzeżeń co do wytrzymałości stopni.

Fot.:  elements.envato.com /  jgcocinarte

Sporym plusem takiego rozwiązania jest, iż można zakupić gotowe schody drewniane, wykonane względem indywidualnego projektu. Mogą występować zatem w formie kręconej bądź z zastosowaniem półpiętra. Są wykonane z drewna solidnego i nie ma żadnych szans na ich uszkodzenie. Dodatkowo, przed dopuszczeniem do użytku poddaje się je malowaniu impregnatem, przez co zdołają zachować trwałość na różne warunki atmosferyczne.

Schody żelbetowe – czy są lepsze od drewnianych?

Schody żelbetowe są solidną i mocną konstrukcją, wykonywaną metodą szalunkową. Oznacza to, iż przeważnie w czasie zbrojenia płyty na kondygnacji, jeden z pracowników odpowiedzialnych za budowę tworzy niejako formę schodów, zbijając ją z desek i podkładając stemplami. Następnie, podczas procesu lania betonu na płytę, uzupełnia się również wszystkie stopnie. Taka konstrukcja nie należy z pewnością do grupy samonośnych – potrzebuje zatem połączenia ze swego rodzaju wspornikami jak chociażby strop czy ściana wewnętrzna.

Mimo to, stosowanie schodów betonowych daje więcej możliwości odnośnie ich wykończenia. Można położyć na nich drewno, płytki, kamień naturalny bądź też wylać modną ostatnimi czasy posadzkę z żywicy. Co więcej, dzięki umieszczaniu schodów żelbetowych przy ścianie z łatwością uda się oświetlić całą klatkę. Najlepiej w tym celu spiszą się oprawy schodowe, jednak równie praktyczne ostatnimi czasy stały się specjalne kinkiety.

Co zatem lepiej wybrać?

Ciężko wybrać pomiędzy schodami betonowymi, a drewnianymi. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość wolnej przestrzeni, która pozwoliłaby wdrożyć taką konstrukcję, jaka podoba się inwestorowi. Dodatkowo, projekt schodów dopasowuje się zazwyczaj do stylu aranżacji wnętrz. Beton bardzo często pasuje do pomieszczeń o charakterze industrialnym czy rustykalnym. Chcąc zaprojektować swój dom na styl skandynawski, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okażą się schody drewniane.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / pro_creator

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Narzędzia ogrodnicze. Podpowiadamy, które warto mieć
Narzędzia ogrodnicze. Podpowiadamy, które warto mieć
Aby Twój ogród wyglądał pięknie, musisz o niego dbać. Bez tych narzędzi ani rusz!
Jak indywidualnie zaprojektować przestrzeń dzięki meblom na zamówienie?
Jak indywidualnie zaprojektować przestrzeń dzięki meblom na zamówienie?
Odkryj możliwości, jakie dają meble na zamówienie w kreowaniu własnej, niepowtarzalnej przestrzeni. Dowiedz się, jak dzięki nim można osiągnąć indywidualny wygląd wnętrz.
Jak szybko zmienić wystrój mieszkania?
Jak szybko zmienić wystrój mieszkania?
Marzysz o gruntownym remoncie mieszkania, ale nie masz warunków, żeby go przeprowadzić? Przeczytaj, jak możesz odmienić wnętrze niewielkim kosztem.
Ostatnie wpisy