Przełom marca i kwietnia – co należy zrobić w ogrodzie?

Przełom marca i kwietnia – co należy zrobić w ogrodzie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna to czas rozpoczęcia prac w ogrodzie. Wszystko trzeba przygotować, jeśli latem chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami czy przydomowymi warzywami. Co należy zrobić, gdy tylko dni zaczną być cieplejsze?

Polskiej pogody nigdy nie można być pewnym, a słynne powiedzenie „w marcu jak w garncu” sprawdza się w tym przypadku idealnie. Jednak początek wiosny to czas, gdy można już wykonać część prac w ogrodzie. Trzeba jednak zwracać uwagę na aurę za oknem, to ona bowiem decyduje tak naprawdę o tym, czy część czynności można już wykonać w marcu, czy trzeba poczekać na kwiecień, gdy nadejdą nieco cieplejsze dni. 

1. Na pewno warto zacząć od porządków

Na przełomie marca i kwietnia bez wątpienia można już uporządkować ogród i przygotować go do kolejnego sezonu. Na początku należy przede wszystkim zebrać i zagrabić liście oraz gałęzie i wyrównać ewentualne kopce czy nierówności, które się pojawiły w ostatnich miesiącach lub które pełniły funkcję ochronną dla roślin wrażliwych na bardzo niskie temperatury. 

2. Oceniamy kondycję drzew i przycinamy krzewy

Warto poświęcić nieco więcej uwagi na dokładne sprawdzenie, czy w ciągu ostatnich miesięcy drzewa nie zostały uszkodzone oraz czy nie pojawiły się na nich jakieś szkodniki lub początki choroby. Gdyby tak się stało, należy podjąć próby ich uratowania – na szczęście jest wiele środków i metod, które mogą ochronić drzewa przed koniecznością ich wycięcia. 

Wiosna to też czas, gdy gałęzie drzew i krzewów należy przyciąć. To zapewni obfite plony, a do tego możemy nadać im pożądane kształty. Mniejsza ilość gałęzi sprawia, że drzewa mają lepszy dostęp do światła, lepsza jest także przewiewność. 

3. Można już sadzić drzewa i krzewy

Jeśli planujemy nasadzenie nowych drzew i krzewów to przełom marca i kwietnia jest na to idealnym momentem. Wcześniej trzeba jednak wykopać odpowiednie dołki – muszą być wielkościowo dopasowane do systemu korzeniowego wybranej rośliny.

4. Trzeba przygotować grządki i zasiać niektóre warzywa

Wiosną należy przekopać ogródek, spulchniając ziemię i przygotować grządki, na których będą rosły warzywa. Rzodkiew, marchew, pietruszkę, jarmuż, zielony groszek, szpinak czy sałatę można spokojnie zasiać na przełomie marca i kwietnia. Jeśli obawiamy się przymrozków, to warto przykryć grządki specjalną włókniną. 

5. Trawnik wymaga regeneracji

Piękny ogród to też piękny trawnik. A ten po zimie bez wątpienia wymaga regeneracji. Pleśń śniegowa, mech itp. to normalne pozostałości po tym okresie. Dlatego warto wykonać nakłuwanie ziemi i zetrzeć filc oraz darń. Gdy źdźbła trawy będą miały minimum 6 cm, wówczas można wykonać pierwsze koszenie. W przypadku dużych nierówności warto też wyrównać ziemię wałem ogrodniczym. Można także użyć nawozów, które sprawią, że trawa będzie gęstsza. Jeżeli w niektórych miejscach jest zauważalnie mniej trawy (pojawiają się tzw. placki), to warto ją dosiać. 

Odpowiednie przygotowanie ogrodu wiosną sprawi, że będziemy mogli się nim cieszyć przez kolejne miesiące!

Zdj. główne: Yoksel 🌿 Zok/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Huśtawki ogrodowe – relaks w Twoim ogrodzie
Huśtawki ogrodowe – relaks w Twoim ogrodzie
Huśtawki ogrodowe są dostępne w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie ich do stylu ogrodu lub tarasu.
Jak przygotować pokój do pracy zdalnej?
Jak przygotować pokój do pracy zdalnej?
W obecnych czasach praca zdalna jest dla wielu z nas codziennością. Dowiedz się więc, jak zaaranżować komfortowy home office.
Trawy ozdobne na balkon i taras
Trawy ozdobne na balkon i taras
Chcesz postawić na tarasie lub balkonie donice z roślinami? Posadź w nich trawy ozdobne, które dobrze znoszą słoneczne stanowisko. Podpowiadamy, które gatunki są najlepsze na taras i balkon.
Ostatnie wpisy