Przełom marca i kwietnia – co należy zrobić w ogrodzie?

Przełom marca i kwietnia – co należy zrobić w ogrodzie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna to czas rozpoczęcia prac w ogrodzie. Wszystko trzeba przygotować, jeśli latem chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami czy przydomowymi warzywami. Co należy zrobić, gdy tylko dni zaczną być cieplejsze?

Polskiej pogody nigdy nie można być pewnym, a słynne powiedzenie „w marcu jak w garncu” sprawdza się w tym przypadku idealnie. Jednak początek wiosny to czas, gdy można już wykonać część prac w ogrodzie. Trzeba jednak zwracać uwagę na aurę za oknem, to ona bowiem decyduje tak naprawdę o tym, czy część czynności można już wykonać w marcu, czy trzeba poczekać na kwiecień, gdy nadejdą nieco cieplejsze dni. 

1. Na pewno warto zacząć od porządków

Na przełomie marca i kwietnia bez wątpienia można już uporządkować ogród i przygotować go do kolejnego sezonu. Na początku należy przede wszystkim zebrać i zagrabić liście oraz gałęzie i wyrównać ewentualne kopce czy nierówności, które się pojawiły w ostatnich miesiącach lub które pełniły funkcję ochronną dla roślin wrażliwych na bardzo niskie temperatury. 

2. Oceniamy kondycję drzew i przycinamy krzewy

Warto poświęcić nieco więcej uwagi na dokładne sprawdzenie, czy w ciągu ostatnich miesięcy drzewa nie zostały uszkodzone oraz czy nie pojawiły się na nich jakieś szkodniki lub początki choroby. Gdyby tak się stało, należy podjąć próby ich uratowania – na szczęście jest wiele środków i metod, które mogą ochronić drzewa przed koniecznością ich wycięcia. 

Wiosna to też czas, gdy gałęzie drzew i krzewów należy przyciąć. To zapewni obfite plony, a do tego możemy nadać im pożądane kształty. Mniejsza ilość gałęzi sprawia, że drzewa mają lepszy dostęp do światła, lepsza jest także przewiewność. 

3. Można już sadzić drzewa i krzewy

Jeśli planujemy nasadzenie nowych drzew i krzewów to przełom marca i kwietnia jest na to idealnym momentem. Wcześniej trzeba jednak wykopać odpowiednie dołki – muszą być wielkościowo dopasowane do systemu korzeniowego wybranej rośliny.

4. Trzeba przygotować grządki i zasiać niektóre warzywa

Wiosną należy przekopać ogródek, spulchniając ziemię i przygotować grządki, na których będą rosły warzywa. Rzodkiew, marchew, pietruszkę, jarmuż, zielony groszek, szpinak czy sałatę można spokojnie zasiać na przełomie marca i kwietnia. Jeśli obawiamy się przymrozków, to warto przykryć grządki specjalną włókniną. 

5. Trawnik wymaga regeneracji

Piękny ogród to też piękny trawnik. A ten po zimie bez wątpienia wymaga regeneracji. Pleśń śniegowa, mech itp. to normalne pozostałości po tym okresie. Dlatego warto wykonać nakłuwanie ziemi i zetrzeć filc oraz darń. Gdy źdźbła trawy będą miały minimum 6 cm, wówczas można wykonać pierwsze koszenie. W przypadku dużych nierówności warto też wyrównać ziemię wałem ogrodniczym. Można także użyć nawozów, które sprawią, że trawa będzie gęstsza. Jeżeli w niektórych miejscach jest zauważalnie mniej trawy (pojawiają się tzw. placki), to warto ją dosiać. 

Odpowiednie przygotowanie ogrodu wiosną sprawi, że będziemy mogli się nim cieszyć przez kolejne miesiące!

Zdj. główne: Yoksel 🌿 Zok/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nornica w ogrodzie. Jak się jej pozbyć?
Nornica w ogrodzie. Jak się jej pozbyć?
Twój ogród zaatakowały nornice ogrodowe? Dowiedz się, jak się ich pozbyć!
Remont łazienki. Jak w kilku krokach odnowić łazienkę?
Remont łazienki. Jak w kilku krokach odnowić łazienkę?
Szykujesz się do remontu łazienki? To oznacza spore zamieszanie! Sprawdź, jak dobrze go przeprowadzić krok po kroku.
Jak wybrać odpowiedni materiał izolacyjny dla naszego domu?
Jak wybrać odpowiedni materiał izolacyjny dla naszego domu?
Odkryj jak skutecznie i bezpiecznie izolować swój dom. Dowiedz się, które materiały izolacyjne są najlepsze do różnych części domu i jakie kryteria są najważniejsze przy ich wyborze.
Ostatnie wpisy