Słoneczny ogród – porady dla początkujących ogrodników

Słoneczny ogród – porady dla początkujących ogrodników

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami dobrze nasłonecznionego ogrodu, możemy posadzić wiele efektownych roślin. Pamiętajmy jednak, że różne gatunki mogą mieć odmienne wymagania jeżeli chodzi o ilość światła i temperaturę. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy kupić konkretne rośliny do naszego ogrodu? – podpowiada sklep ogrodniczy plantet.pl

Jakie warunki panują w naszym ogrodzie?

Zanim zdecydujemy się na zakup roślin powinniśmy zastanowić się jakie warunki panują w naszym ogrodzie. Co to znaczy, że jest on nasłoneczniony? Czy jest w nim dostęp do światła przez ponad sześć godzin na dobę (jest to pełne nasłonecznienie), od 3 do 6 godzin na dobę (można tu mówić o strefie czasowo zacienionej), mniej niż 3 godziny (jest to strefa całkowitego zacienienia). Zadajmy sobie pytanie, czy słońce równomiernie oświetla nasz ogród, czy też znajdują się w nim miejsca mniej lub bardziej zacienione?

W sklepach ogrodniczych znajdziemy rośliny, które potrzebują pełnego nasłonecznienia, a także gatunki, które dobrze czują się w strefie częściowo zacienionej. Informacje o tym ile światła potrzebuje nasza roślina powinniśmy znaleźć na etykiecie jej nasion. Bardzo wysokie potrzeby jeżeli chodzi o nasłonecznienie mają rośliny pochodzące z krajów o cieplejszym od naszego klimacie.

Doświadczeni ogrodnicy zwracają uwagę, że gatunki roślin, które potrzebują dużego nasłonecznienia nie zawsze są odporne na deficyty wody. Co więcej gatunki roślin egzotycznych zazwyczaj nie są w stanie poradzić sobie ze spadkami temperatur charakterystycznymi dla klimatu umiarkowanego (żeby przetrwały, w chłodniejszych okresach muszą zostać przeniesione do pomieszczenia o wyższej temperaturze).

Sprawdź popularne nasiona i cebulki kwiatów na https://plantet.pl/kwiaty-i-rosliny-ozdobne

Które rośliny sprawdzą się w nasłonecznionym ogrodzie?

Jeżeli nasz ogród jest przez większość dnia dobrze nasłoneczniony, możemy wybierać pomiędzy wieloma gatunkami efektownych roślin. Duża część z nich to rośliny kwitnące, a także rośliny o kolorowych liściach (im większa ilość słońca, tym wybarwienie liści staje się bardziej intensywne).

Rośliny, które potrzebują słonecznego stanowiska, a jednocześnie są dość odporne na przejściowe susze to między innymi hibiskus syryjski, pigwowiec okazało, forsycja wonna, lilak pospolity, krzewuszka cudowna. W polskich nasłonecznionych ogrodach można posadzić krwawniki, macierzankę piaskową, przetacznik kłosowy, rudbekię, miskant chiński, wiciokrzew pomorski, niektóre powojniki, milin amerykański.

W przypadku, gdy bardziej zależy nam na roślinach o ozdobnych liściach, warto rozważyć wybór kolorowych odmian berberysu, śliwę tarninę, pęcherzycę kalinolistną, oliwkowiec podolski, oliwnik wąskolistny.

Ozdobą słonecznego ogrodu mogą być również rośliny iglaste. Możemy zdecydować się na jałowiec Pfitzera, jałowiec rozesłany,jałowiec sabiński, jałowiec łuskowaty, sosnę kosodrzewinę, sosnę karłową, sosnę wejmutkę, jodłę jednobarwną, jałowiec chiński, jałowiec pospolity, jałowiec nadbrzeżny, czy choćby jałowiec płożący.

W słonecznym ogrodzie znajdzie się miejsce dla sukulentów (są one w stanie przetrwać nawet dłuższą suszę) – na przykład rojników, czy rozchodników.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie materiały są przydatne przy budowie domu?
Jakie materiały są przydatne przy budowie domu?
Wybór materiałów budowlanych bez wątpienia nie jest najłatwiejszym zadaniem. Podpowiadamy więc, które materiały będą najpotrzebniejsze!
Jak skutecznie zaplanować przestrzeń z wykorzystaniem mebli na wymiar?
Jak skutecznie zaplanować przestrzeń z wykorzystaniem mebli na wymiar?
Odkryj tajniki efektywnego planowania przestrzeni za pomocą mebli na wymiar. Dowiedz się jak projektować, aby każdy centymetr był dobrze wykorzystany.
Czym są osadniki rynnowe?
Czym są osadniki rynnowe?
Artykuł wyjaśnia, jak działają osadniki rynnowe, ich znaczenie w systemie kanalizacyjnym, różne typy dostępne na rynku oraz jak prawidłowo je użytkować i konserwować.
Ostatnie wpisy