Zrób to sam. Zagłówek tapicerowany krok po kroku.

Zrób to sam. Zagłówek tapicerowany krok po kroku.
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Marzy Ci się zmiana w Twojej sypialni? Nie ukrywajmy – nowe łóżko to spory wydatek. Zakup ramy i materaca potrafią mocno nadszarpnąć domowy budżet. Jeżeli zakup nowego mebla przerasta Twoje możliwości, pomyśl o przerobieniu tych, które już masz! Z tego artykułu dowiesz się, jak łatwo i tanio zrobić własny zagłówek tapicerowany. 

Krok pierwszy – jak przygotować się do pracy?

Tapicerowany zagłówek to świetny sposób na to, by wprowadzić powiew świeżości do Twojej sypialni. Jest on też zdecydowanie wygodniejszy, niż drewniana czy metalowa rama. Jak więc zabrać się za zbudowanie takiego zagłówka samemu? Przede wszystkim musisz przygotować odpowiednią płytę, którą obijesz tapicerką. To do Ciebie należy decyzja, czy będzie ona ze sklejki, OSB, czy wiórowa. Zwróć uwagę na ceny produktów i ich dostępność, a także to, z jakim produktem dobrze Ci się wcześniej pracowało, jeśli masz takie doświadczenia.

Dokładnie zmierz szerokość materaca. To od niej bowiem zależy, jakie powinny być rozmiary zakupionej przez Ciebie płyty. Najlepiej zrobisz, jeśli kupisz płytę o jakieś dziesięć centymetrów szerszą, niż materac. Nie decyduj się na bardzo wysoką płytę, jeżeli Twoja sypialnia nie należy do największych – sprawi to, że łóżko będzie zajmować większość przestrzeni. Oprzyj się o ścianę i oceń, jaka wysokość będzie najlepsza. Tutaj również dodaj około pięciu centymetrów. Pamiętaj, że płytę zawsze możesz przyciąć.

Krok drugi – czego potrzebujesz?

Oprócz płyty do wykonania tapicerowanego zagłówka przyda Ci się jeszcze kilka niezbędnych materiałów. Zakup gąbkę tapicerską i watolinę. Przydadzą Ci się dodatkowo deski z dobrego, mocnego materiału, na przykład sosnowe. Twoja praca nie obejdzie się bez podstawowych narzędzi – dobrych nożyc, gwoździ, młotka i zszywacza tapicerskiego, za pomocą którego w łatwy i wygodny sposób przymocujesz wypełnienie do płyty. Na samym końcu zakup najważniejszy element, czyli tkaninę, którą pokryjesz swój zagłówek. Zwróć uwagę na to, czy materiał, na który się zdecydujesz, nie ma tendencji do mechacenia się. Nie wybieraj jasnych kolorów – białego, beżowego, czy pastelowego błękitu. 

Krok trzeci – zabierz się do pracy

Nadszedł czas na użycie młotka i zabranie się do pracy! Przedstawiamy, jak krok po kroku zrobić własny zagłówek tapicerowany. 

  1. Przytnij gąbkę tapicerską do szerokości płyty. Nie kieruj się jednak jej wysokością, z góry i z dołu obłożysz ją watoliną, dlatego powinna być kilkadziesiąt centymetrów niższa.
  2. Nadszedł czas na tkaninę. Przycinając ją do wielkości zagłówka, weź pod uwagę grubość całości. Zawsze lepiej mieć trochę centymetrów w zapasie, dzięki temu nie będziesz miał problemu z zawinięciem jej pod spód i naciągnięciem materiału.
  3. Warto zachować prostokątny fragment tkaniny na później. Przyda się do ukrycia nieestetycznych krawędzi.
  4. Jeśli masz przygotowane wszystkie materiały, przyszła pora na przymocowanie ich do płyty przy pomocy zszywacza tapicerskiego. Nie żałuj zszywek. Im dokładniej doczepisz całość do deski, tym lepiej będzie prezentować się zagłówek.
  5. Zachowany wcześniej materiał z pomocą zszywek przymocuj do tylnej części zagłówka.
  6. Gotowe! Możesz cieszyć się swoim nowym zagłówkiem.

Zdj. główne: Chastity Cortijo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak oryginalnie ozdobić ściany w mieszkaniu?
Jak oryginalnie ozdobić ściany w mieszkaniu?
Planujesz zmianę aranżacji swojego mieszkania? Korzystaj z kilku prostych trików, które mogą udekorować każde pomieszczenie!
Karmnik dla ptaków z butelki. Zobacz jakie to proste!
Karmnik dla ptaków z butelki. Zobacz jakie to proste!
Niewielkim nakładem energii można dać ptakom schronienie. Wystarczy tylko kilka produktów i kilka minut pracy, żeby wykonać karmnik. Sprawdź, jak go zrobić.
Jak funkcjonalność i moda spotykają się w dekoracjach okiennych: – zalety zasłon typu plisa
Jak funkcjonalność i moda spotykają się w dekoracjach okiennych: – zalety zasłon typu plisa
Odkryj, jak połączenie funkcjonalności i stylu w dekoracjach okiennych przekłada się na tworzenie unikalnych, efektywnych i modnych rozwiązań. Dowiedz się o tym, czym charakteryzują się zasłony typu plisa i jakie są ich główne zalety.
Ostatnie wpisy