Zamek do drzwi – jakie są rodzaje?

Zamek do drzwi – jakie są rodzaje?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zamek do drzwi odpowiada za komfort i bezpieczeństwo w Twoim domu. Należy jednak pamiętać, że zamki są różne, a jedynie ten dobrze dobrany będzie w pełni spełniał swoje zadanie. Jakie zamki możesz znaleźć na rynku? Przedstawiamy wszystkie najpopularniejsze rodzaje zamków do drzwi oraz podpowiadamy, który zamek wybrać. 

Najpopularniejsze rodzaje zamków do drzwi

Zamki do drzwi zazwyczaj dzieli się na podstawie sposobu montażu. W ten sposób można wyróżnić kilka podstawowych typów zamków. Jakie więc zamki do drzwi są najczęściej spotykane?

Zamki wpuszczane

Jednym z rodzajów zamków do drzwi są tak zwane zamki wpuszczane. Zamki te są montowane wewnątrz drzwi i są one zamykane głównie na zatrzask uruchamiany z półobrotu klamki. Zamek do drzwi wpuszczany może być też uruchamiany za pomocą kilku typów zasuw, na przykład na klucz prosty, z blokadą, czy też na klucz płaski.

Zamki wielopunktowe

Innym rodzajem zamków do drzwi są zamki wielopunktowe, czyli tak zwane skrzynkowe. Zamek ten za pomocą jednego klucza jest w stanie uruchomić kilka zasuw w różnych miejscach. Zazwyczaj są to trzy zasuwy, jednak jeśli zależy Ci na drzwiach antywłamaniowych o wysokim poziomie bezpieczeństwa, to zdecydowanie postaw na zamek z sześcioma, a nawet ośmioma zasuwami. 

Zamki wierzchnie

Kolejnym często wybieranym typem zamka, jest zamek wierzchni, czyli zamek do drzwi, który nie wymaga wiercenia. Jak sama nazwa wskazuje, jest on montowany na powierzchni drzwi. W jego przypadku zasuwa wchodzi w blokadę, która jest zamontowana na ościeżnicy. Na taki zamek warto zdecydować się przede wszystkim w przypadku bardzo cienkich drzwi lub w momencie, kiedy wiercenie jest z wielu innych powodów niemożliwe.

Zamki oszczędnościowe

Jeszcze inną propozycją są tak zwane zamki oszczędnościowe. Zamki te nie mają klasycznej zasuwy. Zamiast niej posiadają one zapadkę uruchamianą obrotową klamką. Tego typu zamek często stosuje się w przypadku drzwi wewnętrznych, na przykład w biurach lub hotelach. Możesz też zdecydować się na zamek łączony, czyli zamek oszczędnościowy i zamek wpuszczany w jednym. Dzięki tego rodzaju zamkowi otwarcie drzwi od zewnątrz wymaga klucza, a od wewnątrz – nie.

Bez względu na to, jakiego rodzaju zamka do drzwi szukasz dla swojego domu, możesz mieć pewność, że idealne rozwiązanie znajdziesz na stronie sklepu internetowego Gerda.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ugryzienie przez kleszcza. Jak postępować?
Ugryzienie przez kleszcza. Jak postępować?
Ugryzł Cię kleszcz? Nie panikuj! Zobacz, jak powinno się postępować!
Przydomowy basen krok po kroku
Przydomowy basen krok po kroku
Chcesz cieszyć się basenem każdego lata, nie musząc co roku rozkładać go ani pompować? Podpowiadamy, jak wybudować przydomowy basen krok po kroku. Przeczytaj!
Jak kampanie Programmatic pomagają w marketingu internetowym?
Jak kampanie Programmatic pomagają w marketingu internetowym?
Czym są kampanie Programmatic? Jak mogą pomóc w marketingu internetowym? Sprawdzamy!
Ostatnie wpisy