Wymiana blatu w kuchni krok po kroku

Wyremontowane!
Wymiana blatu w kuchni krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wymiana blatu to niewątpliwie coś, co może nadać naszej kuchni zupełnie nowy wygląd. Sprawdź, jak krok po kroku wymienić blat kuchenny na nowy!

Kiedy czas na wymianę blatu?

Blat kuchenny to wyjątkowo mocno eksploatowana powierzchnia. Wciąż jest narażony na wilgoć, co często powoduje puchnięcie materiału lub inne uszkodzenia mechaniczne. Nawet jeżeli staramy się dbać o blat i użytkować go delikatnie, niektórych rzeczy trudno jest uniknąć. Zdarza się, że po latach nawet trwały i wytrzymały blat wymaga wymiany.

Czasami chęć takiej zmiany jest także spowodowana po prostu względami estetycznymi. Jeżeli chcesz odmienić wygląd swojej kuchni, ale bez gruntownego remontu, wymiana blatu może okazać się bardzo dobrym sposobem. Sprawdź, jak przeprowadzić ten proces krok po kroku.

Rodzaje blatów kuchennych

Zanim przystąpimy do instrukcji odnośnie tego, jak wymienić blat, warto zastanowić się nad tym, jaki materiał tym razem wybierzesz. Dokonując wyboru, zastanów się nad swoimi potrzebami oraz sposobem korzystania z kuchni. Oto najpopularniejsze rodzaje blatów:

 • blat laminowany – to wciąż najpopularniejszy rodzaj blatu, co wiąże się również z jego ceną. Wyjątkowo prosty i tani, laminat może mieć właściwie dowolny nadruk i fakturę, dlatego daje mnóstwo możliwości w aranżacji kuchni;
 • blat drewniany – z pewnością nadaje kuchni wyjątkowy wygląd i prezentuje się pięknie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że blaty drewniane są niezmiernie delikatne, choć odpowiednia impregnacja zapewnia im długą żywotność;
 • blat z konglomeratu – w wyglądzie podobne do blatów wykonanych z kamienia, konglomerat jest jednak lżejszy. Łatwe do utrzymania w czystości i odporne na wysokie temperatury oraz zarysowania;
 • blat kamienny – zimne w dotyku i kosztowne, blaty kamienne wciąż mają wielu zwolenników, których kusi ich niezwykły design. To zróżnicowana grupa – inny jest delikatny blat marmurowy, a inny znacznie wytrzymalszy granit.

Wymiana blatu w kuchni – od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do wymieniania blatu, posprzątaj przestrzeń wokół niego. Będziesz potrzebować sporo miejsca, dlatego wynieś z pomieszczenia rzeczy takie jak krzesła czy stół. Przed rozpoczęciem pracy przygotuj narzędzia: 

 • poziomicę, 
 • wiertarkę, 
 • wkrętarkę, 
 • metrówkę, 
 • taśmę malarską, 
 • ołówek, 
 • silikon. 

Wymiana blatu kuchennego krok po kroku

Wymianę blatu warto rozpocząć od demontażu zlewozmywaka, ponieważ zwykle jest to dość wymagająca czynność, lepiej więc szybko mieć ją za sobą. Pamiętaj o tym, żeby jeszcze przed przystąpieniem do demontażu zlewu wyłączyć dopływ wody! Następnie odkręć wszystkie elementy mocujące stary blat i zacznij zdejmowanie. Zdarza się, że blaty są ciężkie, więc tu może być potrzebna pomoc drugiej osoby. 

Zanim zamontujesz nowy blat, dokładnie wyczyść miejsce, na którym będzie on położony. Możliwe, że nagromadziły się tam chociażby tłuste plamy. Gdy położysz już na miejsce swój nowy – wykonany na wymiar – blat, uszczelnij przestrzeń za pomocą listew. W razie potrzeby użyj też silikonu.

Zdj. główne: carolyn christine/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym czyścić drewniane meble?
Czym czyścić drewniane meble?
Nie wiesz, jak przywrócić drewnianym meblom czystość i pozbyć się zabrudzeń w bezpieczny sposób? Poznaj najlepsze metody pielęgnacji regałów, komód, krzeseł, stołów oraz innych mebli z drewna!
Jak skutecznie wybrać i stosować środki do dezynfekcji domu?
Jak skutecznie wybrać i stosować środki do dezynfekcji domu?
Odkryj najskuteczniejsze metody wyboru i zastosowania środków do dezynfekcji w domu. Poradnik krok po kroku, jak utrzymać czystość i bezpieczeństwo w swoim otoczeniu.
Przydomowy basen krok po kroku
Przydomowy basen krok po kroku
Chcesz cieszyć się basenem każdego lata, nie musząc co roku rozkładać go ani pompować? Podpowiadamy, jak wybudować przydomowy basen krok po kroku. Przeczytaj!
Ostatnie wpisy