Pokój, który rośnie razem z dzieckiem

Pokój, który rośnie razem z dzieckiem
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z upływem czasu zmienia się też to, czego pociecha potrzebuje i czym się interesuje. Jednak nie musi to oznaczać każdorazowej wymiany mebli. Co możemy zrobić, aby pokój od początku rósł razem z dzieckiem?

Neutralne tło

Zacznij od wybrania koloru ścian. Powinny być jak najbardziej neutralne, te zbyt wyraziste staną się przytłaczające, co zwłaszcza w pokoju dziecięcym jest niewskazane. Szczególnie że przez pierwsze lata będzie on pełen zabawek o jaskrawych barwach i przeróżnych wzorach. Biel czy różne odcienie szarości lub beżu pozwolą na wyciszenie się osobie w każdym wieku, będą też bazą, do której z łatwością dopasujesz meble i dekoracje. Neutralne kolory w pokoju starszego dziecka nadadzą mu subtelnego, minimalistycznego charakteru. 

Plamoodporna farba

Jeśli jednak Cię nie przekonują, możesz zdecydować się na pastele. Pamiętaj, że nie tylko kolor jest istotny – warto zaopatrzyć się w farbę odporną na zabrudzenia czy wodę. Pociecha w każdym wieku może mieć skłonności do różnych „eksperymentów”. Pozostając w kwestii malowania – myślałeś już o zakupie farby tablicowej? Możesz ją wykorzystać do całej ściany lub tylko wybranego fragmentu. Młodsze dziecko będzie mogło rysować po niej do woli, oszczędzając przy tym pozostałe, a starsze z powodzeniem użyje jej do nauki czy tworzenia listy z rzeczami do zrobienia. 

Strefa snu

Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. Warto wybrać praktyczny model już na najwcześniejszym etapie – wiele łóżeczek dla noworodków jest zaopatrzonych w wyciągane szczebelki, obniżane dno czy otwierany (demontowalny) bok, dzięki czemu można je wykorzystywać przez kilka dodatkowych miesięcy. Kolejnym zakupem powinno być łóżko z ramą, którą można wydłużać i poszerzać zgodnie z potrzebami. Jedyny element, który będzie w nim wymagał zmiany, to materac, choć i temu możesz zapobiec. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie przedłużenie do niego. Innym rozwiązaniem jest zakup łóżka z drewnianych palet.

Jeśli zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami pomalowałeś ściany na uniwersalny kolor, tutaj możesz wybrać dowolny, choć – ponownie – niezbyt intensywny. Do łóżka o odpowiedniej wysokości możesz wmontować drabinkę, którą z łatwością usuniesz, gdy dziecko wyrośnie z tego rodzaju „udogodnień”. Półki, jakie naturalnie powstaną między paletami, pozwolą na zaoszczędzenie miejsca dzięki ułożeniu na nich książek, zabawek czy innych bibelotów. Całość będzie zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna.

>> Zobacz też: JAK URZĄDZIĆ POKÓJ DLA RODZEŃSTWA?

Strefa do nauki

Odpowiednia wysokość okazuje się kluczowa nie tylko w przypadku łóżka, ale i biurka. Jeśli posiada regulowaną wysokość blatu, posłuży dziecku przez wiele lat. Zarówno te, jak i pozostałe meble w każdej chwili możesz przemalować na inny kolor, rezygnując z konieczności zakupu nowych (przynajmniej o ile miałby wynikać jedynie z chęci zmiany aranżacji). Dodatkową funkcję może zyskać także komoda, która sprawdzi się jako ergonomiczny przewijak. Po raz kolejny: zwróć uwagę, aby miała odpowiednią wysokość.

Jeden mebel wiele funkcji

Tego typu wielofunkcyjne meble zyskały popularność szczególnie za granicą, gdzie określa się je mianem family design, jednak są dostępne również w Polsce. Pomysł i projekt mogą pochodzić zarówno od zatrudnionych fachowców, jak i od… klientów. Family design to nic innego jak meble, które będą funkcjonalne zarówno w sypialni dziecka, jak i w pozostałych pomieszczeniach, pasujące do wystroju każdego z nich. Przykładem może być choćby stolik wykonany z ażurowego stelażu, z lekką, otwieraną pokrywą. Sprawdzi się świetnie nie tylko jako stolik kawowy z gazetownikiem, ale też kosz na dziecięce zabawki.

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na przygotowanie pokoju, który będzie rósł razem z dzieckiem. Wiele rozwiązań naprawdę Ci się przyda, ale nie musisz wprowadzać ich na siłę. Niektóre zmiany w aranżacji będą po prostu konieczne, choćby z tego powodu, że z wiekiem zmieni się nie tylko wzrost dziecka, ale też jego potrzeby czy upodobania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Urządź się dobrze! Zasady ergonomii w małej kuchni
Urządź się dobrze! Zasady ergonomii w małej kuchni
Zastanawiasz się, jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię? Przedstawiamy skuteczne zasady pozwalające na pełną ergonomię nawet najmniejszych powierzchni.
Tapety jelenie – jak wybrać najpiękniejszy wzór?
Tapety jelenie – jak wybrać najpiękniejszy wzór?
Tapety na ścianę to świetna i szybka metoda na stworzenie w danym pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu.
Od starych do nowych – sekrety odnawiania mebli krok po kroku
Od starych do nowych – sekrety odnawiania mebli krok po kroku
Odkryj tajniki profesjonalnego odnawiania starych mebli. Praktyczne porady krok po kroku na temat technik i narzędzi potrzebnych do nadania meblom drugiego życia.
Ostatnie wpisy