Co powinna zawierać umowa deweloperska?

Co powinna zawierać umowa deweloperska?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się dużą popularnością, mimo że ceny nieruchomości stale rosną. Zazwyczaj wykupuje się je jeszcze na etapie realizacji inwestycji, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie interesów nabywcy, aby transakcja przebiegła zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. W tym celu podpisuje się umowę deweloperską, która ma gwarantować, że deweloper wywiąże się ze swoich obowiązków. Co powinien zawierać taki dokument? Wyjaśniamy!

Czym jest umowa deweloperska?

Zakup nieruchomości bezpośrednio od dewelopera wiąże się z koniecznością przejścia określonych procedur i dopełnienia niezbędnych formalności zanim dojdzie do finalizacji transakcji. Takie mieszkania nabywa się jeszcze w trakcie budowy inwestycji, co wiąże się z pewnym ryzykiem dla kupującego. W celu zabezpieczenia interesów obu stron podpisuje się umowę deweloperską, której zapisy określają prawa i obowiązki nabywcy i dewelopera. Zgodnie z ustawą z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub jednorodzinnego, dokument taki jest obowiązkowy dla nieruchomości z pierwotnego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-jest-umowa-deweloperska/. Najprościej rzecz ujmując, umowa gwarantuje, że po zakończonej budowie na nabywcę zostanie przeniesione prawo własności. Jednocześnie kupujący zobowiązuje się w niej do zakupu mieszkania w ustalonej cenie. 

Co powinna zawierać umowa deweloperska?

W 2011 r. został wprowadzony przepis, który nakazuje podpisanie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Ustawa reguluje również, w jaki sposób ma być skonstruowany dokument, aby skutecznie zabezpieczał obie strony transakcji. Zgodnie z art. 22 ustawy, prawidłowo sporządzona umowa deweloperska powinna zawierać m.in.:

 • datę i miejsce sporządzenia dokumentu,
 • określenie obu stron,
 • cenę zakupu,
 • charakterystykę nieruchomości,
 • informacje o położeniu budynku,
 • wielkość powierzchni mieszkaniowej,
 • zakres prac realizowanych przez dewelopera,
 • termin przeniesienia prawa własności,
 • harmonogram płatności,
 • informacje dotyczące rachunku powierniczego i gwarancji bankowej,
 • określenie warunków odstąpienia od umowy oraz wysokości opłat karnych,
 • zobowiązanie dewelopera do ukończenia budowy i przekazania mieszkania w ustalonym standardzie wraz z przeniesieniem na nabywcę prawa własności.

To tylko niektóre elementy, które powinny się znaleźć w dokumencie, gdyż zakres wymagań regulowanych ustawą jest znacznie obszerniejszy. Ponadto umowę deweloperską można rozszerzyć o dodatkowe zapisy, aby zapewniała skuteczne zabezpieczenie interesów obu stron.

Umowa deweloperska a kredyt

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić swoją zdolność kredytową, aby wiedzieć, jakie masz szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając ze specjalnego kalkulatora na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Na podstawie podanych przez Ciebie informacji narzędzie wygeneruje listę ofert od różnych banków, dzięki czemu dowiesz się, gdzie masz szansę dostać najkorzystniejszą opcję finansowania zakupu nieruchomości.

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Schody metalowe wewnętrzne – do jakiego stylu pasują?
Schody metalowe wewnętrzne – do jakiego stylu pasują?
Nowoczesne wnętrza z charakterem wymagają odważnych rozwiązań. Jednym z nich z pewnością będą metalowe schody. Sprawdź do jakiego stylu pasują idealnie!
Budowa tarasu – o co zadbać?
Budowa tarasu – o co zadbać?
Marzysz o pięknym, dużym tarasie z widokiem na ogród lub o ogrodzie zimowym? Zobacz, na co zwracać szczególną uwagę podczas ich budowy.
Planujesz generalny remont domu? O tym pamiętaj!
Planujesz generalny remont domu? O tym pamiętaj!
Generalny remont domu to przedsięwzięcie na kilka tygodni intensywnej pracy. Zobacz, jakie rzeczy warto zaplanować z wyprzedzeniem zanim taka renowacja się rozpocznie!
Ostatnie wpisy