Co powinna zawierać umowa deweloperska?

Co powinna zawierać umowa deweloperska?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się dużą popularnością, mimo że ceny nieruchomości stale rosną. Zazwyczaj wykupuje się je jeszcze na etapie realizacji inwestycji, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie interesów nabywcy, aby transakcja przebiegła zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. W tym celu podpisuje się umowę deweloperską, która ma gwarantować, że deweloper wywiąże się ze swoich obowiązków. Co powinien zawierać taki dokument? Wyjaśniamy!

Czym jest umowa deweloperska?

Zakup nieruchomości bezpośrednio od dewelopera wiąże się z koniecznością przejścia określonych procedur i dopełnienia niezbędnych formalności zanim dojdzie do finalizacji transakcji. Takie mieszkania nabywa się jeszcze w trakcie budowy inwestycji, co wiąże się z pewnym ryzykiem dla kupującego. W celu zabezpieczenia interesów obu stron podpisuje się umowę deweloperską, której zapisy określają prawa i obowiązki nabywcy i dewelopera. Zgodnie z ustawą z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub jednorodzinnego, dokument taki jest obowiązkowy dla nieruchomości z pierwotnego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-jest-umowa-deweloperska/. Najprościej rzecz ujmując, umowa gwarantuje, że po zakończonej budowie na nabywcę zostanie przeniesione prawo własności. Jednocześnie kupujący zobowiązuje się w niej do zakupu mieszkania w ustalonej cenie. 

Co powinna zawierać umowa deweloperska?

W 2011 r. został wprowadzony przepis, który nakazuje podpisanie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Ustawa reguluje również, w jaki sposób ma być skonstruowany dokument, aby skutecznie zabezpieczał obie strony transakcji. Zgodnie z art. 22 ustawy, prawidłowo sporządzona umowa deweloperska powinna zawierać m.in.:

  • datę i miejsce sporządzenia dokumentu,
  • określenie obu stron,
  • cenę zakupu,
  • charakterystykę nieruchomości,
  • informacje o położeniu budynku,
  • wielkość powierzchni mieszkaniowej,
  • zakres prac realizowanych przez dewelopera,
  • termin przeniesienia prawa własności,
  • harmonogram płatności,
  • informacje dotyczące rachunku powierniczego i gwarancji bankowej,
  • określenie warunków odstąpienia od umowy oraz wysokości opłat karnych,
  • zobowiązanie dewelopera do ukończenia budowy i przekazania mieszkania w ustalonym standardzie wraz z przeniesieniem na nabywcę prawa własności.

To tylko niektóre elementy, które powinny się znaleźć w dokumencie, gdyż zakres wymagań regulowanych ustawą jest znacznie obszerniejszy. Ponadto umowę deweloperską można rozszerzyć o dodatkowe zapisy, aby zapewniała skuteczne zabezpieczenie interesów obu stron.

Umowa deweloperska a kredyt

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić swoją zdolność kredytową, aby wiedzieć, jakie masz szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając ze specjalnego kalkulatora na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Na podstawie podanych przez Ciebie informacji narzędzie wygeneruje listę ofert od różnych banków, dzięki czemu dowiesz się, gdzie masz szansę dostać najkorzystniejszą opcję finansowania zakupu nieruchomości.

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Farby zmywalne. Sprawdzamy rodzaje farb
Farby zmywalne. Sprawdzamy rodzaje farb
Szukasz przystępnej cenowo, plamoodpornej farby, która zniesie każde zabrudzenie? Poznaj rodzaje farb do ścian i sufitów odpornych na zabrudzenia i zainwestuj w produkt, który spełni Twoje oczekiwania!
Metamorfoza starej kuchni w nowoczesne wnętrze
Metamorfoza starej kuchni w nowoczesne wnętrze
Przekształcenie przestarzałej kuchni w nowoczesne wnętrze. Znajdź inspirację i dowiedz się, jak zmienić przestrzeń, by była funkcjonalna i estetycznie atrakcyjna.
Jak wybrać idealne miejsce na rozmieszczenie swojej przydomowej szklarni?
Jak wybrać idealne miejsce na rozmieszczenie swojej przydomowej szklarni?
Odkryj jak umiejscowić swoją szklarnię, aby optymalizować jej wydajność. Poznaj kluczowe czynniki, takie jak nasłonecznienie, dostępność wody i ochrona przed wiatrem, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania lokalizacji przydomowej szklarni.
Ostatnie wpisy